Poslední aktivita Číny v eurozóně znehodnotí americký dolar

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/10/3999-posledni-aktivita-ciny-v-eurozone-znehodnoti-americky-dolar.htm

Sergey Podosenov

Struktura trhu kurzů zahraničních měn byla zpochybněna. Čína se stala aktivnější v eurozóně v důsledku ekonomického konfliktu s USA. Čínský drak začíná určovat kurzy základních světových měn, jako euro a americký dolar.

Čínský premiér Wen Jiabao během setkání s šéfem řecké vlády Georgem Papandreu uvedl, že Čína nakoupila dlouhodobé dluhopisy vydané Řeckem, aby pokrylo svůj státní dluh. Čínský představitel řekl, že Peking je odhodlán pokračovat v nákupu dluhopisů, pokud Atény budou potřebovat nové úvěry na pokrytí svého obrovského rozpočtového schodku. O několik dní dříve dolní komora amerického parlamentu schválila zákon, namířený proti nízkému kursu čínské měny vůči americkému dolaru.

Čínský premiér také řekl, že jeho země bude pokračovat v podpoře zemí eurozóny, aby pomohla Řecku překonat finanční krizi. Řekl rovněž, že Čína má v úmyslu dovozy z Řecka zdvojnásobit.

Výrok čínského premiéra měl za následek posílení evropské měny na trhu. Euro se nyní obchoduje oproti dolaru za 1,376 (EUR/USD – p.p.), což je od března tohoto roku rekord. Euro od 10. září posílilo o 8,1% vůči dolaru a o 7,8% vůči jenu. Takže euro výrazně posílilo během velmi krátké doby.

Vlastně neexistují pro takovou dynamiku eura žádné objektivní faktory. Skutečný stav věcí je zcela jiný. Moody’s snížila rating Španělska z Aaa na Aa1 v době, kdy Dublin sdělil, že Irsko může potřebovat 50 miliard euro (třetinu GDP země), aby zachránilo svůj bankovní systém. Měli bychom mít také na paměti vysokou nezaměstnanost v Evropské unii.

V důsledku toho Forex v současné době považuje euro za skutečnou investiční alternativu zlata, které dosáhlo dalšího rekordu minulý týden také.

Skutečně, peníze dělají divy. A velké peníze velké divy. Čína má největší zlaté a měnové rezervy na světě, ale její odhodlání podpořit evropskou měnu může na první pohled vypadat pouze jako projev dobré vůle.

Aktiva Národní banky Čínské lidové republiky přesáhla 2,5 bilionu dolarů. Je přirozeným přáním Pekingu chtít na pozadí obrovského státního dluhu Washingtonu a tlaku, který vyvíjí na kurz americké měny, rezervy diversifikovat.

Čínští finanční experti chápou, že úroveň amerického dluhu je vysoce negativním faktorem. Jakékoliv posílení americké měny je dočasné, říkají analytici, a tvrdí, že devalvace dolaru je nevyhnutelná. To je důvod, proč Čína snížila svá aktiva u amerických dluhopisů od července 2009 do července 2010 o 10%, na 846,7 miliard dolarů.

Euro je v dohledné budoucnosti jedinou alternativou amerického dolaru. Nákup evropských státních dluhopisů se stává zjevným rozhodnutím. Kritický stav ekonomik Portugalska, Irska, Španělska a Řecka (PIGS) činí vstup na eurotrh relativně levným a atraktivním jak finančně, tak politicky. Země EU nebudou na takovém pozadí čínské expanzi bránit.

Číňané se uchylují k taktice, kterou již uplatňovali v jihovýchodní Asii a Africe, kde nakupovali levná problematická aktiva bez jakýchkoliv podmínek. Nicméně v současné době jde o Evropskou unii, která je druhou největší ekonomikou světa. Takže Čína je ochotná tuto příležitost využít, aby demonstrovala své globální ambice Spojeným státům.

Minulý týden americký kongres schválil zákon stanovující ekonomické sankce vůči zemím, které provádí manipulace se svými měnami (to aby potrestali především sebe:-) – p.p.). Je snadné pochopit, že tento zákon je namířen především proti Číně.

Americká vláda si je jistá, že čínská Národní banka manipuluje s měnou země, aby vytvořila neoprávněnou konkurenční výhodu pro čínské vývozce. Jakmile čínské zboží dorazí na více trhů, včetně amerického, míra nezaměstnanosti ve Spojených státech roste. Vysoký kurs dolaru vůči juanu činí americké zboží v Číně příliš drahým, a americké společnosti ztrácí na čínském trhu s více než miliardou spotřebitelů výrazně pozice.

Washington věří, že by bylo rozumné zvýšit kurs juanu během příštích dvou let nejméně o 20%. Nicméně premiér Wen Jiabao uvedl, že Čína nebude s takovým dobrodružstvím nikdy souhlasit. Pokud by se tak stalo, Čínou by otřásla masivní sociální a ekonomická krize, uvedl tento představitel.

Článek China's recent activities in eurozone to devaluate US dollar vyšel na serveru Pravda.ru 6.října. Překlad L. Janda

Článek byl publikován 11.10.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.