USA se připravují „odpojit“ celý svět

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/09/3942-usa-se-pripravuji-odpojit-cely-svet.htm

Leonid Savin

1. října začnou tisíce amerických vojenských hackerů a špionů s bojovou činností v kyberprostoru.

V USA se stále častěji ozývají hlasy podporující ochranu státních informačních a komunikačních sítí, na kterých silně závisí infrastruktura Ameriky, a které se, podle názorů analytiků, stávají stále zranitelnějšími ze strany kybernetických zločinců.

Problém bezpečnosti v kyberprostoru neznepokojuje pouze USA. Jak tvrdí vydání Defence IQ, kybernetičtí zločinci se poslední dobou stávají stále zkušenějšími a kreativnějšími a vytváří agresivnější formy malware(1). Podle statistických údajů v r. 2009 trojany a rogueware (padělané antivirové programy) tvořily téměř 85% veškeré aktivity malware. Rok 2009 byl také označen za rok červa Conficker, i když oficiálně představovali červi pouze 3,42% všech škodlivých programů. Červ Conficker vyvolal vážné problémy, kdy prakticky najednou infikoval více než sedm milionů počítačů na celém světě. Po roce se začal dále šířit(2).

Ale Washington je, zdá se, tímto problémem mnohem více zaměstnán. 26. dubna 2009 CIA vydala dokument, ve kterém bylo poukázáno na růst hrozeb v kyberprostoru. Podle tohoto dokumentu bude v příštích pěti letech v CIA zaveden zvláštní program, který, podle slov ředitele služby Leona Panetty, „organizaci umožní být v této hře o krok napřed“(3).

V květnu 2009 Bílý dům schválil zprávu „Výhled politiky v kyberprostoru“(4), která byla předložena prezidentovi USA členy zvláštní komise, provádějící analýzu stavu situace v oblasti ochrany informací a systému ochrany kyberprostoru Ameriky. Bylo navrženo vytvoření místa koordinátora pro kybernetickou bezpečnost, jehož povinností bude provádět nepřetržité monitorování počítačových systémů USA a přijímat zvláštní opatření na jejich ochranu. V souladu s doporučeními dokumentu byla schválena i nová struktura součinnosti s federálními úřady, zodpovědnými za zajištění bezpečnosti informačních systémů ve spolupráci se státy, místními samosprávami a pobočkami soukromých firem, zabezpečujících ochranu uzavřených databází. V podstatě bylo navrženo vytvoření sítě, která může zajistit národní kybernetickou bezpečnost a ochránit jak soukromé, tak vládní informační systémy před útoky hackerů a kybernetických teroristů. Mimo ochranné funkce tato iniciativa předpokládá také rozšíření technických a operačních možností kontrarozvědky USA a vyškolení nových kádrů v oblasti kybernetické bezpečnosti a nejmodernějších technologií.

A nakonec, v polovině r. 2010, se na letecké základně v Texasu začalo s výstavbou prvního specializovaného výzvědného kybernetického střediska o 400 lidech. Byla tam ze San Antonia převedena 68. eskadra síťových operací a 710. skupina informačních operací. Toto místo bylo vybráno z technických důvodů – kvůli blízkosti dalších objektů kybernetického vojska – 67. síťové peruti kosmického velitelství letectva, Výzvědné, sledovací a průzkumné agentuře letectva, Texaskému kryptologickému středisku NSA, Spojenému velení informačních operací, a také Skupině kryptologické podpory letectva. Bude fungovat v rámci kosmického velení amerického letectva, a také jaké velitelská záloha letectva.

Lavina publikací v amerických sdělovacích prostředcích ukazuje na to, že vytvoření kybernetické armády USA, a také zavedení doktríny a strategie kybernetické války, se blíží dokončení. Co se týká kybernetické strategie, tak lze předpokládat, že bude odpovídat obecné koncepci globální převahy USA.

William Lynn III v článku „Kybernetická strategie Pentagonu“, vydaném v časopise Foreign Affairs (září/říjen 2010) uvádí pět základních principů budoucí strategie:

Jak uvádí komentáře k této publikaci, „takto získané možnosti umožní Spojeným státům „zkreslovat, vyvracet, učinit nepoužitelnými a ničit“ informace a počítače na celé planetě“(6).

To potvrdil šéf nového kybernetického velitelství (ARFORCYBER) generál Keith Alexander: „Musíme mít útočné možnosti, abychom byli schopni v reálném čase vyřadit ty, kteří se pokouší zaútočit na nás.“ Předtím Keith Alexander přirovnal internetové útoky ke zbraním hromadného ničení, a soudě podle jeho posledních komentářů, chystá se tyto zbraně použít k útočným účelům.

Zatímco Washington z napomáhání a dokonce sponzorování kybernetického terorismu obviňuje jiné země (podle zpráv vojenských orgánů dochází k největšímu počtu kybernetických útoků na informační systémy USA z území Číny), americké zvláštní služby aktivně připravují stejné specialisty, aby vedly války v kyberprostoru.

Tým čítající tisíce elitních vojenských hackerů a špionů je základním kamenem nové strategie kybernetické války Pentagonu, a v plném rozsahu bude nasazen 1. října 2010, napsal Washington Post(7). V současné době má americké ministerstvo obrany k dispozici 15,000 sítí a 7 milionů počítačových systémů, rozmístěných v mnoha zemích, které obsluhuje více než 90,000 lidí(8). Po zapojení spojenců a soukromých firem, působících ve sféře informací a bezpečnosti, mají USA v plánu vytvořit ve virtuálním světovém prostoru nový řád/pořádek.

Co lze v této souvislosti čekat? Velmi pravděpodobně špionáž pomocí vsunutých věcí a zadních dvířek v programovém vybavení, prodávaného známými firmami, jako Microsoft, a také informační blokády, omezující přístup k alternativním zdrojům informací.

Takže 1. října 2010 mohou být všechny výdobytky informačního věku zpochybněny.

Odkazy

Článek США готовятся «отключить» весь мир přeložil L. Janda.

Článek byl publikován 8.9.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.