Hádej, kdo chodí na večeři k Nelsonu Mandelovi

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/08/3894-hadej-kdo-chodi-na-veceri-k-nelsonu-mandelovi.htm

Vladimír Stwora

Groteskní tahání kolem bývalé světové modelky Naomi Campbell před soudem pro válečné zločiny v Haagu je denně propíráno médií a tvoří ne nepodstatnou část hlavních večerních zpráv v Kanadě. Naomi stojí před soudem jako svědek v případě liberijského diktátora Charlese Taylora, ale chvílemi to vypadá, že obžalovana je ona.

Pokud to ještě nevíte, tak Naomi Campbell je podezřelá z válečných zločinů. V roce 1997 se zúčastnila v Jihoafrické republice večeře s Nelsonem Mandelou a jeho přáteli. Po skončení večeře někdo zaklepal na dveře jejího hotelového pokoje. Byl tam nějaký sluha a předal Naomi pouzdro se špinavě vypadajícím kamenem. Ten kámen, milé děti, byl nevybroušený diamant. Mimo pouzdra nepřišlo nic, žádný dopis ani vyznání ani květiny. Dokonce se dárce ani nepředstavil. Zpráva neuvádí, jak velký ten kámen byl, ale z náznaků lze odhadnout, že patrně větší než nehet. Mnohem větší. Takže mohlo jít o desítky a spíše stovky karátů. Tedy v říší diamantů pořádný macek.

Naomi si myslela, že ten kámen byl od jistého Charlese Taylora, který se večeře s Mandelou rovněž zúčastnil. Zřejmě ji nenapadlo, že musí být obezřetná, protože mezi blízké hosty Nelsona Mandely patří i krvavý diktátor z Liberie. Politickou situaci v Liberii nesledovala, kdo je Charles Taylor přesně nevěděla, ani ji to nezajímalo. V průběhu večeře Taylor na sebe nijak zvlášť neupoutal pozornost.

Jak mohla být tak ignorantská! Kdyby sledovala světový tisk, věděla by, že Taylor je zlý diktátor, který prodává diamanty a za stržené peníze nakupuje zbraně a střelivo. A financuje z nich deset let trvající občanskou válku, ve které zahynuly tisíce a o obydlí přišly stovky tisíc černochů. Těm diamantům z Liberie se říkalo „krvavé diamanty“ a žádný poučený člověk by je nevzal. Naopak by je poplival, vyhodil, rozdrtil na prach a případného sluhu je nesoucí by shodil se schodů.

Ne tak Naomi. Ta dárek rozpačitě přijala. Ale neměla jej u sebe ani sedm hodin. Ráno jej dala Jeremy Ratcliffovi, řediteli Mandelovy nadace pro pomoc dětem, a řekla mu, „ať s ním něco udělá.“

Naomi si přitížila tím, že zpočátku tvrdila, že nikdy žádný diamant od Taylora nedostala. To ale vyvrátila Mia Farrow, bývalá modelka, herečka a velká aktivistka za Afriku, která u téhož soudu prohlásila, že ráno u snídaně se Naomi chlubila, že v noci dostala obrovský diamant, a že je to patrně od Charlese Taylora. Na otázku, zda Mia diamant viděla, odpověděla záporně. Naomi prý rovnou u té snídaně řekla, že hodlá diamant věnovat Mandelově nadaci pro děti.

A tady se nám začíná příběh uzlit. Pan Ratcliff, který je dodnes ředitelem Mandelovy dobročinné nadace na pomoc dětem, neodpovídá na telefony a nereaguje na pokusy o kontakt. Nicméně k soudu pro válečné zločiny dorazil dopis z Mandelovy nadace, ve kterém je kategoricky popřeno, že by kdy nadace jakékoliv diamanty od Naomi Campbell dostala. :-) Za diamantem se zavřela voda a nikdo neví, kde je.

Přestože tedy Naomi zjevně nic z „krvavých diamantů“ liberijského diktátora neměla, je nyní už týden vláčena médií a vyslýchaná soudem pro válečné zločiny, jako kdyby to byla ona, kdo osobně povraždil stovky tisíc Liberijců.

Článek, ze kterého čerpám informace pro tento textík, nezapomněl připomenout, že to není poprvé, kdy má Naomi problémy se zákonem. V roce 2000 hodila po svém asistentovi mobilem, za což byla uznána vinnou. Později to zopakovala v roce 2007 a musela za to podstoupit v USA veřejně prospěšné práce. A také, dodává článek zadýchaně, v roce 2008 byla na londýnském letišti Heathrow zadržena za útok na policistu, protože jí aerolinky ztratily zavazadlo.

Uznejte, má toho na triku hodně. Doufám, že ji odsoudí spolu s krvavým diktátorem Libérie Charlesem Taylorem, protože její zločiny jsou neomluvitelné. Takže mě zajímá, komu stoupla Naomi na kuří oko, že bylo třeba vytáhnout 13 roků starý případ a pokoušet se vytřískat z něj politický kapitál.

A ještě další věc mě zajímá velmi. Proč se nikdo nikdy nezeptal Mandely, jaký je jeho vztah k Charlesu Taylerovi a jak to přijde, že pořádá žranice, na kterých si zve špičkové modelky a krvavé diktátory sousedních států. V roce 1997 měla Naomi Campbell 28 let a patřila mezi nejkrásnější ženy té doby, byla na vrcholu své kariéry. Neměl by Mandela svědčit u téhož soudu jako Campbell a neměl by mu soud položit otázku, jak to přijde, že si zve na večeři krvavé diktatory typu Charlese Taylora? (Jen tak mimochodem, Mia Farrow na zmíněné večeři varovala Naomi Campbell, aby si dala pozor a nedostala se při fotografování do společného záběru s Charlesem Taylorem. "Neměl tady být," řekla prý Mia.)

Článek byl publikován 12.8.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.