OSN vyvrací Bushova obvinění, Bílý dům hovoří o omylu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2002/09/386-osn-vyvraci-bushova-obvineni-bily-dum-hovori-o-omylu.htm

Vladimír Stwora

Bush citoval snímky ze špionážního satelitu a zprávu jaderné komise OSN jako evidenci toho, že Saddam vyvíjí zbraně hromadného ničení. Na dotaz NBC ale služebně starší pracovník zmíněné komise řekl, že OSN žádný takový závěr neudělala. Mluvčí pro OSN prohlásil, že fotografie byly mylně interpretovány.

"Nevím, jakou ještě jinou evidenci potřebujeme," řekl Bush na úvod setkání s Tony Blairem a pokračoval: "Dlužíme vyřešení tohoto problému budoucím generacím." Kupodivu, Bush o budoucích generacích nehovoří, když jde o ničení planety a emise skleníkových plynů. Bushova dvorní opice, Tony Blair, ihned doplnila: "Neudělat nic (v té věci) se neslučuje s naší odpovědnosti."

Bush poukazuje na zprávu IAEA a varuje, že Husseinovi stačí šest měsíců, aby dokončil jadernou zbraň. Reportér NBC Robert Windrem nicméně připomíná, že ačkoliv jedna zpráva IAEA skutečně uvádí, že Irák potřebuje šest až 24 měsíců k dokončení jaderné zbraně, problém je v tom, že tato zpráva byla napsána už v roce 1991, a tedy před válkou v Perském [klasicka anekdota rádia Jerevan]zálivu, a před tím, než OSN začalo Irák kontrolovat. Následná válka a inspektoři OSN zničili vše, čím Irák do té doby disponoval.

Komise IAEA naopak v roce 1998 napsala: "Na základě všech důvěryhodných informací ... IAEA nenašla žádnou indikaci, že by Irák dosáhl svého cíle v přípravě jaderné zbraně, nebo že by si Irák udržel fyzickou schopnost takovou zbraň vyrobit, ať už produkcí vlastního jaderného materiálu, nebo jeho tajným získáním jinde.

Bílý dům připustil, že zpráva IAEA netvrdí to, co Bush uvádí: "Stalo se to tak, že jsme si na základě zprávy IAEA udělali vlastní závěry..."

Mezitím mluvčí komise OSN Mark Gwozdecky pochybuje také o závěrech, které Bush a Blair vyvodili ze satelitních snímků publikovaných v pátek. "Na rozdíl od toho, co tito pánové tvrdili," říká Mark, "není tam žádný specifický obrázek budovy, nebo něčeho jiného, co by budilo podezření. Obrázky nepocházejí ze špionážního, ale z normálního komerčního satelitu." Doplnil, že IAEA pravidelně území Iráku snímkuje a vyhodnocuje. "Občas najdeme nějakou aktivitu na místech, která jsme dříve prohlíželi, ale není tam jediná nová budova, nic, z čeho bychom mohli vyvozovat závěry."

Nyní přichází nové obvinění. Vysoký představitel amerického ministerstva obrany Richard Perle sdělil, že atentátník Muhammad Atta se před útokem loňského 11. září sešel s iráckým prezidentem Saddámem Husseinem. Mělo se tak stát v Bagdádu. Důkazy prý existují, zveřejněny ovšem nebyly.

Musí to být Sisyfosofská práce. Sotva Bush a jeho věrní pracně vykonstruují jedno obvinění - bum: někdo jej vyvrátí levou zadní. Nepomáhá ministerstvo pravdy pracující čtyřiadvacet hodin denně, ani tisíce agentů a špiónů po celém světě, ani milionové úplatky na všechny strany. Tolik potřebné důkazy se nedaří vydupat ze země. Stejně, jako se nepodařilo vyrobit přesvědčivé důkazy proti al-Káidě. Jen domněnky, polopravdy a lží. Když už se neví kudy kam, prohlásí se, že důkazy jsou natolik tajné, že je nelze zveřejnit. Čím více se Bush snaží, tím více je všem soudným lidem pro smích. A tím více zpochybňuje i to málo dobrého, co ještě v dnešní Americe zůstalo. Bush dělá své zemi opravdu medvědí službu.


Článek byl publikován 9.9.2002


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.