Do války proti terorismu je zapojeno 3,100 firem a agentur, uvádí zpráva

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/07/3856-do-valky-proti-terorismu-je-zapojeno-3100-firem-a-agentur-uvadi-zprava.htm

Vymkl se americký šmírovací program kontrole?

WASHINGTON – Od teroristických útoků 11. září se přísně tajné shromažďování údajů vládou rozrostlo tak značně a rozsáhle, že nikdo opravdu neví, kolik to stojí a kolik lidí je do toho zapojeno, uvedl v pondělí Washington Post.

Dvouletý výzkum těchto novin našel to, co nazvaly „Přísně tajná Amerika“, která je skryta před zraky veřejnosti a je z velké části bez dohledu.

Výzkum novin je založen na stovkách rozhovorů s představiteli rozvědky, armády a dalších služeb, jakož i na veřejných dokumentech a záznamech.

V prvním dílu svého seriálu zpráv Post uvedl, že nyní existuje více než 1,200 vládních organizací, a více než 1,900 soukromých společností, které pracují v oblasti protiterorismu, domácí bezpečnosti a výzvědné činnosti na asi 10,000 místech v celých USA. Přibližně 854,000 lidí – či téměř jeden a půl krát více lidí, než kolik jich žije ve Washingtonu – má prověření na přísně tajné, uvedly noviny.

Ministr obrany Robert Gates Post řekl, že nevěří, že masivní byrokracie vládní a soukromé rozvědky vzrostla tak značně, aby ji nebylo možné zvládnout, ale připouští, že je někdy těžké získat o tom přesné informace.

„ Od 9/11 došlo k tak velkému nárůstu, že obsáhnout to je – a to nejen pro DNI (Ředitele národní výzvědné služby), ale pro jakéhokoliv jedince, pro ředitele CIA, ministra obrany – výzvou,“ řekl Gates Post.

„Devět let po 9/11 dává celkem smysl se na to podívat a říct „dobrá, vybudovali jsme obrovskou kapacitu, ale máme více, než potřebujeme?“,“ řekl.

Šéf CIA, Leon Panetta, řekl, že nárůst výdajů na rozvědku není pravděpodobně udržitelný a že pro agenturu pracuje na pětiletém plánu.

„Obzvláště za těchto deficitů narazíme na zeď. Chci na to být připraven,“ řekl Post. „Upřímně, myslím, že by to měli dělat všichni v rozvědce.“

Po teroristických útocích z 11. září téměř před deseti lety kongres schválil dalších 40 miliard dolarů – mimo to, co bylo již ve federálním rozpočtu – na posílení domácí obrany a na boj s Al-Kejdou. V r. 2002 přidal dalších 36,5 miliard a v r. 2003 dalších 44 miliard, uvedl Post.

Po všech těchto vydání přibylo více analytiků, více organizací a více subjektů shromažďujících informace – ale jako u celku je zde jen malá koordinace.

„Nevím o žádné agentuře s pravomocí, zodpovědností nebo probíhajícím procesem, která by koordinovala všechny tyto meziagenturní a komerční aktivity,“ řekl Post v rozhovoru penzionovaný armádní generálporučík John R. Vines. „Komplexnost tohoto systému nelze popsat.“

„Mýty“

Bílý dům zprávu Post předjímal a před jejím zveřejněním uvedl, že když se Obamova vláda ujala úřadu, byla si problémů vědoma, a pokouší se je napravit.

Vláda také zveřejnila zprávu Úřadu ředitele národní výzvědné služby, kde uvedla to, co nazvala osm „mýtů“ – a mělo jít o odpověď na obvinění Post v bodech.

Patří k nim to, že kontraktoři představují převážnou část pracovníků v rozvědce. Zpráva uvedla číslo 28%, či méně než třetina.

Zpráva uvedla, že 70% rozpočtu rozvědky je utráceno za „kontrakty, ne kontraktory“.

„Tyto kontrakty pokrývají velké akvizice, jako satelitní a počítačové systémy, jakož i komerční aktivity, jako nájmy, výdaje na stravu a údržbu zařízení a za bezpečnost,“ uvedla zpráva.

Post uvedl, že šetření také zjistilo, že:

David C. Gombert, výkonný ředitel národní rozvědky, řekl, že články Post „neodráží výzvědnou komunitu, kterou známe“.

„Pracujeme neustále na snižování neefektivnosti a nadbytečnosti, zatímco zachováváme míru záměrného překrývání mezi agenturami, abychom posílili analýzy, postavili se konvenčnímu myšlení a eliminovali jsme body selhání,“ uvedl Gombert v prohlášení. „Výzvy, které nás čekají, jsou obtížné a komplexní. Budeme nadále podrobně zkoumat své vlastní operace, hledat způsoby jak je zlepšit a adaptovat, a budeme spolupracovat s kongresem na jeho klíčovém dohledu a na reformním úsilí.“

Článek Post podrobně popsal humpoláckou povahu sběru výzvědných informací kolem majora armády Nidal Malika Hasana a přestřelky ve Fort Hood, kdy to použil, aby ukázal, co se děje, když výzvědné informace vytvářeny nejsou a nejsou sdíleny efektivně.

Informace o stále bizarnějším chování Hasana a o jeho e-mailech radikálnímu jemenskému duchovnímu, které vedly k přestřelce, se nedostaly k organizacím, výslovně pověřeným kontrarozvědnou činností v armádě, oznámil Post.

„902. Vojenská výzvědná skupina armády děla jen málo, aby prověřila své řady na potenciální hrozby,“ uvedly noviny.

„Místo toho se velitel 902 rozhodl obrátit pozornost jednotky na vyhodnocování obecných teroristických vazeb ve Spojených státech, ačkoliv ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a 106. Společná jednotka pro terorismus FBI již tuto práci prováděly do velké hloubky.“

Článek Report: 3,100 firms, agencies involved in war on terror vyšel 19. července na serveru msnbc.com. Překlad L. Janda.

Článek byl publikován 21.7.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.