Smlouva o nešíření jaderných zbraní: Írán - ano, souhlasíme, Izrael - nesouhlasíme, nechceme

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/06/3763-smlouva-o-nesireni-jadernych-zbrani-iran-ano-souhlasime-izrael-nesouhlasime-nechceme.htm

TORONTO – Izrael v sobotu odsoudil rezoluci OSN, přijatou v pátek 189 účastnickými zeměmi Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), a sdělil, že se odmítá konference o Středním východě bez jaderných zbraní zúčastnit.

„Tato rezoluce je silně defektní a pokrytecká. Ignoruje realitu Středního východu a skutečné hrozby, kterým tento region a celý svět čelí,“ uvádí se v prohlášení vydaném v Torontu izraelskou vládou, kdy je premiér Benjamin Netanyahu na návštěvě Kanady.

„Poukazuje na Izrael, na jedinou skutečnou demokracii na Středním východě, a jedinou zemi ohroženou jadernou anihilací,“ uvádí se v prohlášení Izraele, který je považován za jedinou, i když veřejně nepřiznanou, jadernou velmoc v tomto regionu.

„Izrael nebude schopen se zúčastnit její implementace,“ uvádí se tam.

Írán tento dokument signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, který navrhuje nové kroky na cestě k odzbrojení, uvítal.

Tato dohoda, které bylo dosaženo v pátek na Přehodnocovací konferenci NPT 2010, volá po regionální konferenci v r. 2012, kde se má prosadit cíl Středního východu bez jaderných zbraní.

Dohoda výslovně zmiňuje „význam přistoupení Izraele ke Smlouvě a dání všech jeho jaderných zařízení pod komplexní dohled IAEA (Mezinárodní agentury pro atomovou energii)“.

Ale nepodařilo se do ní dát podobnou zmínku o jiných zemích, včetně Indie a Pákistánu, které, stejně jako Izrael, nejsou členy Smlouvy, a buď se o nich ví, nebo věří, že jaderné zbraně vlastní.

Prezident Barack Obama v pátek řekl, že cíle tohoto dokumentu podporuje, ale kritizoval tuto dohodu kvůli tomu, že se zaměřuje na Izrael.

Íránský zástupce v IAEA Ali Asghar Soltanieh státní tiskové agentuře IRNA řekl, že Spojené státy, přestože se staví proti textu ohledně Izraele, by měly zapadnout do řady s dalšími zeměmi.

„Výhrady USA jsou symbolické a jsou povinny řídit se požadavky světa, což je, že Izrael se musí připojit k NPT a otevřít svá zařízení inspektorům IAEA,“ řekl.

Tento dokument se objevil po měsíci diskusí, kdy to vypadalo, že se dohoda nezdaří, až do poslední hodiny.

Šéfka zahraničních věcí EU Catherine Ashton tuto dohodu uvítala.

„Konsensus dosažený na Přehodnocovací konferenci NPT ohledně konečného dokumentu, který obsahuje akční plán stojící na třech pilířích NPT: odzbrojení, nešíření a mírové využití jaderní energie, vřele vítám,“ uvedla Catherine Ashton v prohlášení.

Ashton řekla, že země Evropské unie „mají v úmyslu se zaváděním opatření akčního plánu stojícího na třech pilířích začít okamžitě“.

„Navíc EU okamžitě začne s přípravami svého příspěvku k tomuto procesu implementace rezoluce o Středním východě,“ řekla.

O Izraeli se široce věří, že má jaderné zbraně, ale udržuje politiku popírání svého jaderného arzenálu (není popíračství trestné? – p.p.)

„Naše (jaderná) politika je dobře známa, dobře chápána a skálopevná,“ řekl vysoký představitel doprovázející Netanyahu.

Izrael doufal, že USA zabrání této dohodě, to v první řadě, a jeho představitelé byli před hlasováním v úzkém a neustálém kontaktu s USA.

Izraelský představitel se zdržel kritiky selhání USA, před úterním setkáním, ale připustil, že „americká vláda svoji politiku k nešíření jaderných zbraní změnila“.

„Projednávání této problematiky jsme neukončili. Neslyšeli jsme v této věci poslední slovo,“ řekl představitel (vezmou rodinné příslušníky americké vlády jako rukojmí? – p.p.)

Normálně silné vztahy Izraele se Spojenými státy byly v posledních měsících narušeny ojedinělým veřejným sporem kvůli budování ilegálních osad Izraelem, což, jak Washington uvedl, poškodilo snahy o dosažení míru.

Dohoda dosažená na Přehodnocovací konferenci NPT „obsahuje také vyrovnané a praktické kroky, které posílí jaderné odzbrojení a nešíření zbraní, a mírové využití jaderné energie, což jsou klíčové pilíře globálního režimu nešíření jaderných zbraní,“ uvedl Obama v prohlášení.

„Spojené státy takovou zónu dlouho podporovaly, ačkoliv naším názorem je, že komplexnost a trvanlivost míru v této oblasti a plné podřízení se ze strany všech států tohoto regionu svým závazkům v oblasti kontroly zbraní a nešíření zbraní je klíčovým prekursorem pro jeho nastolení,“ řekl.

Šéf ONS Ban Ki-Moon v pátek „úspěšný výsledek“ této průlomové konference přivítal.

V prohlášení OSN se uvádí, že Ban „obzvláště vítá dohodu o procesu, vedoucímu k plné implementaci rezoluce o ustavení Středního východu jako zóny bez zbraní hromadného ničení a prostředků jejich dopravy na cíl z r. 1995“.

Článek Israel denounces, but Iran hails NPT accord vyšel 30. května na serveru Middle East Online. Překlad L. Janda.

Článek byl publikován 2.6.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.