Obava o úrodu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/05/3693-obava-o-urodu.htm

Alison Benjamin

Svět možná balancuje na hraně biologické katastrofy, třetina včelstev v USA nepřežila zimu.

Z USA přicházejí zneklidňující důkazy, že včelí kolonie smrtelně vymírají. Čtvrtý rok po sobě třetina všech včelstev nepřežila zimu.

Zánik včelstev začal v roce 2006, kdy z odhadovaného celkové počtu 2,4 milionu včelstev jich stovky tisíc začaly mizet vlivem nemoci označované CCD (colony collapse disorder). Od té doby vyhynuly v celém světě více než tři miliony včelstev a vědci jsou odhalení, co způsobuje tento katastrofický propad, tak vzdálení, jako na počátku.

Podle ARS (Apiary Inspectors of America) a Výzkumného centra pro zemědělství klesl v USA v průběhu zimy počet chovných včelstev o 33,8 %.

Kolaps globální populace včely medonosné je hlavním ohrožením úrody. Odhaduje se, že třetina toho, co konzumujeme, je závislá na opylování včelstvem, což znamená, že včely přispívají do globální ekonomie částkou 26 bilionů liber.

Potenciálními důvody vymírání mohou být parazité jako krvežíznivá roztoč varroa, viry, bakteriální infekce, pesticidy nebo špatná výživa způsobena intenzivními metodami farmaření. (Je zajímavé, že autor nezmiňuje GM plodiny, přitom právě tyto jsou podle řady vědců dosud nekoupených Monstantem hlavním podezřelým, pozn. editora.) Mizení včelstev je vzhledem k absenci mrtvých včel v mnoha prázdných hnízdech někdy také nazýváno syndromem Mary Celeste (loď, která byla v roce 1872 nalezena nepoškozená, ale bez posádky, pozn. editora.) .

Američtí vědci našli ve vzorcích včel, včelího vosku a pylu na 121 různých pesticidů, což by podporovalo podezření, že hlavním problémem jsou pesticidy. „Věříme, že určitou roli při vymírání včelstev hraje jakási nenápadná interakce mezi potravou včel, pesticidy, kterým jsou vystaveny, a další stresující faktory,“ řekl Jeffery Pettis z výzkumné laboratoře ARS.

Ve své globální zprávě z minulého týdne uvádí Světová organizace za zdraví zvířat (World Organisation for Animal Health, OIE), že neexistuje žádný přímý důvod, ale podezřívá „nerozumné používání pesticidů“, které poškozuje zdraví a vyvolává náchylnost k jiným nemocem. Hlavní ředitel OIE Bernard Vallat varuje: „Včely pomáhají v globálním měřítku zajišťovat potraviny. Jejich zničení by znamenalo velkou biologickou katastrofu.“

Dave Hackenberg z komerční včelařské firmy Hackenberg Apiaries v Pennsylvanii, který poprvé upozornil na CCD, řekl, že poslední rok byl nejhorší. V období květen 2009 až duben 2010 vymřelo 62 % z jeho 2600 včelstev. „Je to den ode dne horší,“ říká. „Průzkum AIA neposkytuje přesný obrázek, protože oni zahrnují pouze ztráty za zimní období. V létě jsou včely vystaveny velkému množství pesticidů. Farmáři je mixují dohromady a nikdo přesně neví, jaký účinek ty koktejly budou mít.“

Pettis souhlasí, že se ztráty v některých komerčních včelařských firmách pohybují kolem 50 a více procent. „Pokračující ztráty tohoto rozsahu nejsou pro komerční včelaře ekonomicky udržitelné,“ řekl a dodal, že řešení je od nás roky vzdálené. „Podívejte se na AIDS, mají miliardy dolarů na výzkumy a stále žádný lék. Výzkumy trvají roky a včelí společenství je složitý a komplexní organismus.“

V Británii je stále ještě brzy na to, odhadnout kolik z celkového počtu 250 tisíc včelstev přes zimu uhynulo. Prezident britské včelařské asociace Tim Lovett řekl: „Podle neoficiálních zpráv, které se ke mně dostávají, je to velmi rozdílné. Někteří včelaři hlásí téměř třetinové ztráty, jiní žádné.“ Výsledek průzkumu mezi 15000 členy asociace je očekáván tento měsíc.

Vedoucí londýnské sekce Asoicace včelařů se 150 členy odhaduje ztráty mezi jednou pětinu a jednou čtvrtinou. Osm ze šestatřiceti jeho vlastních včelstev v Londýně nepřežilo. „Včely stále nepochopitelně mizí,“ řekl. „Netušíme ani přibližně, co to způsobuje.“

Včelaři ve Skotsku hlásí poslední tři roky úbytek podobný úbytkům v Americe. Andrew Scarlett, včelař z Pertshire, uvádí za tuto zimu 80 % úbytek z jeho 1200 včelstev. Ale domnívá se, že příčinou je virová a bakteriální infekce, která se rychle rozšířila z důvodu nedostatků včelařských inspektorů, plus dlouhodobě špatného počasí, které včelám brání vybudovat si dostatečné pylové a nektarové zásoby.

Státní oddělení zabývající se včelařstvím v Británii vždy popíralo existenci CCD navzdory 20 % ztrátám předminulou zimu a téměř 30% ztrátám tuto. Státní kancelář viní roztoče varroa, které jsou téměř v každém úle, a deštivé léto, které neumožnilo včelám sbírat potravu.

Auditorská kancelář vydala minulý rok tvrdě koncipovanou zprávu, ve které píše, že amatérští včelaři, kteří nerozeznají u včel nemoci, představují pro včelstva ohrožení, a vyzvala státní včelařskou kancelář, aby prováděla více inspekcí a lépe vyškolila včelaře. Poslanci na významné vše-stranické konferenci vyzvali vládu, aby financovala více výzkumů toho, co se nazývá „zneklidňující“ pokles včelstev.

Ministerstvo pro životní prostředí, potraviny a venkov poslalo 2,5 milionu liber do fondu pro výzkum opylování, fond potřebuje 10 milionů. Komise pro veřejnost vyzvala, aby signifikantní částka z tohoto fondu byla věnována na včelařství. Rozhodnutí, které výzkumné projekty budou financovány, je očekáváno tento měsíc.

Proč jsou včely důležité

Květné rostliny potřebují ke svému opylování hmyz. V této činnosti jsou medonosné včely nejefektivnější, opylují 90 % celosvětových ploch s užitkovými plodinami. Plus většinu ovocných stromů a zeleniny – včetně jablek, pomerančů, jahod, cibule a mrkve. Stejně tak ořechů, slunečnic a plodin pro výrobu oleje. Kávovníky, soja, jetel používaný ke krmení dobytka a dokonce bavlna – všechny tyto rostliny závisí na opylování včelami ke zvýšení produkce.

Jen v samotné Británií je opylování včelstvy ohodnoceno na 200 milionů liber. Lidé chovali včelstva a převáželi úly stovky let za účelem opylování, produkce medu, přirozených sladidel a antiseptických přípravků. Vyhubení včel by znamenalo nejen bezbarvou, bezmasou dietu tvořenou obilninami a rýži, oděvy bez bavlny, ale také krajinu bez ovocných sadů, louky bez lučních květin a zhroucení potravinového řetězce, na kterém závisí ptactvo a zvířata.

Článek Fears for crops as shock figures from America show scale of bee catastrophe vyšel 2. května na britském Guardian. Překlad editor.

Článek byl publikován 3.5.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.