Spojené státy vypustily na oběžnou dráhu tajnou vojenskou bezpilotní loď

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/04/3677-spojene-staty-vypustily-na-obeznou-drahu-tajnou-vojenskou-bezpilotni-lod.htm

Letecké síly Spojených států oznámily, že vypustí na oběžnou dráhu raketoplán, jehož funkce jsou tajné, což vyvolalo spekulace o možném pokusu o militarizaci kosmu. (Už tak učinily, článek vyšel 19. dubna, pozn. editora)

Pentagon určil pro vypuštění datum 21. dubna. Bezpilotní raketoplán je označován zkratkou X-37B a patří do rodiny Orbital Test Vehicle (OTV), což jsou bezpilotní lodi pro opakované použití schopné dlouhodobých misí a „zaparkované“ na nízkých oběžných drahách.

Vzhledem k tomu, že projekt je utajovaný, vojenští analytikové obviňují Spojené státy, že budují první generaci amerických bezpilotních útočných zbraní, které se stanou novou americkou vesmírnou armádou, napsali nedávno v Christian Science Monitor.

Vojenští odborníci říkají, že americké ministerstvo obrany by nepodpořilo (=nezachránilo) drahý projekt X-37B, který NASA původně zrušila, pokud by projekt neměl vojenský význam.

Amerika má podle jejich názorů v úmyslu hrát vedoucí roli ve vývoji nových kosmických zbraní a to v době, kdy země jako Čína rozšiřují svůj vesmírný program.

Představitelé americké armády ale říkají, že X-37B bude pouze sloužit jako nosič a že umožní některé vesmírné experimenty.

Mluvčí Air Force už dříve na 26. sympoziu National Space řekl, že OTV je schopna provádět řadu testů.

„První generace klade důraz na otestování technologie nutné pro dlouhodobé lety opakovatelně použitelných lodí se schopností automatického vstupu do atmosféry a přistání,“ dodala Angie Blair.

A doplnila, že konkrétní detaily ohledně schopností, omezení a zranitelnosti OTV zůstávají klasifikovány.

Loď X-37B dokáže zůstat na oběžné dráze 200-800 km nad povrchem Země zhruba 270 dnů a automaticky přistát na letecké základně Vandenberg v Kalifornii, říká zpráva.

Umístění řídícího centra je rovněž tajné, Blair pouze uvedla, že bude obsazeno 3. experimentální eskadrou řídícího centra Air Force.

Odborník na vojenské využití kosmu a vedoucí katedry politických věd na univerzitě v Orlandu, profesor Roger Handberg, řekl v interview pro webový server space.com, že projekt X-37B může znamenat zájem amerických leteckých sil pokračovat ve vývoji kosmické lodi schopné rapidní odpovědi spolu s vývojem dlouho navrhované manévrovatelné kosmické lodi.

Dodal, že projekt může být vnímán jako „logické rozšíření bezpilotních letadel, jejichž vývoj pokročil od prostého sledování po nosiče zbraní schopné zaútočit a další mise, z nichž mnohé jsou klasifikovány.“

„Z pohledu mezinárodních pozorovatelů, zvláště ze zemí aspirujících na cesty do vesmíru, jako je Čína, může projekt X-37B potvrdit jejich názor, že Amerika tímto zařízením zřejmě usiluje o výhodu získání prvního nosiče pro rychlou odpověď (rapid response) včetně možné militarizace kosmu,“ říká Handberg.

Političtí analytikové upozorňují, že pokud je projekt X-37B určen vojenským cílům, mohl by být interpretován jako porušení dohody o vesmírném prostoru z roku 1967.

Dohoda o vesmírném prostoru z roku 1967, oficiálně známá pod jménem Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space, including the Moon and Other Celestial Bodies jasně říká, že výzkum a využití vesmíru by měly přinášet užitek všem zemím a měli by z něj mít výhody všichni lidé. Jednotlivé státy by neměly na oběžnou dráhu ani na žádná vesmírná tělesa umísťovat jaderné ani jiné zbraně hromadného ničení. Měsíc a všechna ostatní planetární tělesa mají být využívány exkluzivně pro mírové účely, astronauté z kteréhokoliv státu by měli být vnímáni jako poslové humanity a státy musí být odpovědny za škody způsobené svými vesmírnými objekty. Státy by se rovněž měly zdržet škodlivé kontaminace vesmírů a vesmírných těles.

Článek IX. Smlouvy uvádí: Kterýkoliv stát podepsán pod touto dohodou může požadovat konzultace ohledně aktivit nebo pokusů jiného státu, má-li důvod věřit, že tyto aktivity nebo experimenty by mohly poškozovat nebo jinak kolidovat s mírovým výzkumem jiných států.

Navíc byl podán návrh na dohodu, která by zakázala všechny vesmírné zbraně, ale žádná země tuto dohodu dosud nepodepsala.

Článek US to launch secret 'space warplane' vyšel 19. dubna na serveru PressTV. Překlad editor.

Článek byl publikován 26.4.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.