FASTMAIL, téměř ideální řešení, a nejen proti spamu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/techpor/2002/08/366-fastmail-temer-idealni-reseni-a-nejen-proti-spamu.htm
Vladimír Stwora
Nerad dělám někomu reklamu. Naposledy jsem tady asi před rokem a půl (nebo to bylo déle?) chválil svého poskytovatel internetových služeb, firmu Eurohost. Zastávám názor, že dobré zboží se chválí samo. Dnes ale opět udělám výjimku; firma, o které chci napsat, nemusí totiž k vám vůbec proniknout. Právě proto, že do reklamy příliš neinvestuje.
Jde o firmu Fastmail (www.fastmail.fm), která poskytuje službu freemail, neboli zřízení bezplatné emailové schránky.
Freemaily jsou dosti běžnou záležitostí. Existuje řada firem, které podobný servis nabízejí. Známy jsou velcí poskytovatelé této služby: hotmail.com (Microsoft), Yahoo, z českých pak např. Seznam.cz nebo Atlas.cz. V dávných dobách prudké expanze Internetu byly tyto služby pro poskytovatele výhodné, dnes mají tyto firmy tendenci raději od nich nenápadně ustupovat nebo je konvertovat do placených služeb. Po úbytku inzerentů jsou totiž poměrně luxusním a zisk nepřinášejícím řešením. Viz článek na Lupě Hrozí konec českým freemailům?
Fastmail se zatím drží. Objevil jsem jej náhodou asi před rokem, když jsem pátral po firmě, která by nabízela emailové schránky na bázi protokolu IMAP. Od té doby si je nemůžu vynachválit.
Trošku technických detailů
POP: Většina serverů poskytovatelů emailových schránek, ať už placených nebo zdarma, komunikuje s vaším počítačem na bázi protokolu POP (Post Office Protocol). Jde o poměrně zastaralou metodu. Laicky by se dala popsat takto: Přijdete k poštovní schránce, vyjmete z ní poštu, donesete ji domů a v klidu si ji přečtete. Emaily předávány přes POP protokol jsou staženy ze serveru vašeho poskytovatele IS (internetových služeb) na váš osobní počítač, tj. vytvořeny na vašem počítači a vymazány na serveru. Problém může nastat v okamžiku, kdy používáte více počítačů. Stažený email zůstane na jednom počítači a vy byste jej potřebovali na druhém. Úmyslně teď pomíjím možnost nastavit v emailovém programu možnost "nemazat na serveru". Pak sice email na serveru zůstane, jenže teď budete mít už tři kopie došlé pošty: jednu na každém počítači a původní na serveru. Při každém dalším přihlášení vznikne na vašem počítači další kopie označená jako nová zásilka. Časem vás takové řešení začne zřejmě otravovat.
IMAP: (Internet Message Access Protocol) je modernější protokol. Jeho výhoda spočívá v tom, že email zůstává fyzicky celou dobu pouze na serveru - nestahuje se. Při přihlášení k němu pouze vytvoříte link - odkaz. Říká se, že k němu mapujete cestu. Poštu si přečtete, můžete ji vymazat nebo ponechat. Vymažete-li ji z jednoho počítače, bude automaticky vymazána i z dalších. Ponecháte-li ji, můžete s ní pracovat z jiného počítače. IMAP vám nebude mylně tvrdit, že tento email je dosud nečtený. Můžete text upravit a znovu uložit. Každá změna se automaticky promítne na všechny počítače, které budete používat k přístupu do vaší schránky.
Příjemné je to, že váš emailový program se chová stejně jako při zpracování protokolem POP. Rozdíl vůbec nemusíte zaregistrovat.
Zpátky k Fastmail
Tato firma tedy umožňuje zřízení emailové schránky s použitím protokolu IMAP. V režimu GUEST (host) služba nic nestojí, ale umožňuje pouze příjem pošty protokolem IMAP. Odesílání pošty realizujete prostřednictvím svého původního protokolu SMTP přes emailový program (ovšemže Fastmail o odeslání nic "neví" a nemá ani kopii odeslané pošty) nebo přes webové rozhraní Fastmail.
V režimu MEMBER zaplatíte 15 US dolarů jednorázový poplatek a můžete emaily i odesílat ze svého programu (tedy nejen přes webové rozhraní) protokolem IMAP. Existují ještě další výhody zaplaceného členství, nebudu je všechny jmenovat. Koho to zajímá, nechť si klikne na výše uvedený odkaz a přete si o nich z první ruky.
Mám za to, že bezplatný režim GUEST úplně postačí.
Do Fastmail si můžete přidat linky (odkazy) na své existující POP emaily. V tom případě se budou i tyto emailové adresy chovat jakoby byly přenášený protokolem IMAP (také jsou).
Konečně se dostávám k tomu hlavnímu, proč tuto firmu doporučuji. Mají totiž nesmírně účinný spamový filtr. Nevím, jak to dělají, ale za celý půlrok mého členství (v režimu GUEST) jsem, myslím, nedostal ani jediný spam. Alespoň si nemohu vzpomenout, že by nějaký přišel. Přitom tuto svou fastmailovou adresu uvádím volně ve všech konferencích a všude tam, kde se po mně vyžaduje funkční emailová adresa.
A když mě před časem začala jedna investiční firma denně obtěžovat svými newsletter, stačilo v mém osobním nastavení zaznamenat, že si nepřeji dostávat od nich žádnou poštu - a měl jsem pokoj. Jako milý přídavek Fastmail automaticky generuje na každý došlý email od takové firmy odpověď, že má emailová adresa už není funkční.
Abychom to uzavřeli. Tvrdil jsem sice v úvodu, že nejde o reklamu, ale přiznejme si: je to čistá reklama. Na mou obhajobu budiž řečeno, že článek jsem psal nezištně.
Článek byl publikován 7.8.2002
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.