Rothschild je nová síla stojící za Jukosem

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/04/3653-rothschild-je-nova-sila-stojici-za-jukosem.htm

Simon Bell

Vysoce postavený člen bankovní rodiny Rothschildů se vynořil jako klíčová postava v bitvě o kontrolu nad Jukosem, ruským naftařským obrem.

Sunday Times mohou identifikovat lorda (Jacoba) Rothschilda jako tajného vlastníka velkého podílu v Jukosu, který byl dříve kontrolován Michailem Chodorkovským, prezidentem společnosti.

Chodorkovský, známý jako nejbohatší člověk Ruska, byl minulý týden zatčen ruskými vyšetřovateli kvůli obvinění z podvodu a neplacení daní. Jeho uvěznění vyvolala dohoda o správě, kterou před několika měsíci učinil s Rothschildem.

Rothschild, 67 let, nyní kontroluje hlasovací práva související s podílem na Jukosu v hodnotě téměř 8 miliard liber. To ho staví do středu sporu s ruským státem. Široce se věří, že vznesená obvinění vůči Chodorkovskému jsou reakcí na jeho politické ambice, kdy usiloval o to nahradit Vladimira Putina ve funkci ruského prezidenta.

Ruští vyšetřovatelé se pokusili zmrazit 44% podíl v Jukosu ve čtvrtek. Tento jejich tah upozornil na dříve neznámou dohodu, která umožnila, aby byla hlasovací práva přenesena na nejmenovaného cizince – Rothschilda – pokud by Chodorkovský nebyl schopen „jednat jako příjemce dávek“ z podílu. Panuje názor, že Chodorkovský, 40 let, učinil toto opatření, když pochopil, že mu hrozí zatčení. Akcie jsou drženy prostřednictvím v Gibraltaru sídlící Menatep Group.

Chodorkovský znal Rothschilda léta, díky jejich společné zálibě v umění a jejich podpoře vývoje Ruska prostřednictvím Nadace otevřené Rusko. Rothschild je sám multimilionář, kdy se jeho bohatství odhaduje na 400 milionů liber. Nebyl zapojen do NM Rothschild, investiční banky v City, neboť z ní po zuřivém sporu před 22 lety odešel. Rothschild vybudoval své vlastní investiční impérium prostřednictvím firem jako RIT Capital Partners, St. James’s Place Capital a J Rothschild Assurance.

Panuje názor, že Chodorkovský by mohl zůstat ve vězení nejméně do konce tohoto roku. Je obviněn z toho, že nezákonně získal 1 miliardu dolarů prostřednictvím podvodu a neplacení daní. Pokud bude usvědčen, mohl by čelit až 10letému trestu.

Aféra s Jukosem vyvolala krizi v ruském mladém kapitalistickém systému. Ruské akcie se minulý týden silně propadly a cena Jukosu poklesla o třetinu, když zahraniční investoři utekli z trhu. Chodorkovský porušil dohodu, že Putinova vláda nebude vyšetřovat kontroverzní okolnosti, za kterých tento oligarcha vydělal peníze, pokud zůstane mimo politiku. Místo toho Chodorkovský financoval opoziční strany.

Ruské ekonomické oživení se v posledních měsících ochladilo, díky sporům kvůli vlastnictví hlavních společností. K jednomu z těchto sporů patří i spor o 25% podíl v Megafonu, třetím ruském největším operátoru mobilních telefonů, který plánoval na počátku příštího roku začít s obchodováním s akciemi v Londýně. Michail Fridman, ruský ropný miliardář, který právě uzavřel společný podnik s BP v ceně 7 miliard dolarů, tento týden zvýší své úsilí, aby zabránil IPOC, obskurní bermudské investiční společnosti, aby toto uvedení na trh zablokovala.

Fridmanova Alfa Group koupila v srpnu v Megafonu 25,1% podíl od LV Finance, společnosti registrované na Britských panenských ostrovech. Transakce byla provedena přes řadu zahraničních společností, založených LV Finance a Alfa.

IPOC, investiční společnost, říká, že tento obchod neměl být umožněn, protože již zaplatila potřebné peníze na realizaci opce na stejný balík akcií. IPOC již držela v Megafonu 6,5% podíl.

V poslední sérii soudních šetření IPOC příští týden předloží svůj případ na Britských panenských ostrovech. Fridman, prostřednictvím telekomunikační pobočky Alfa, bude nároky IPOC rozporovat. Bude tvrdit, že IPOC se prezentuje jako nezávislá společnost s jistými zahraničními zájmy, které investují do veřejně kótovaných nástrojů. Ale Fridman řekne, že je to pouze velký podíl v Megafonu, a že než že je to podporováno západními investory, je to spíše nástroj nejmenovaných ruských zájmů.

Mezi další akcionáře Megafonu patří TeliaSonera, skandinávská telekomunikační skupina mající 44% podíl, a Telecominvest, jeden ze zakladatelů Megafonu, založeného za pomoci Leonida Reimana, ruského ministra telekomunikací.

Mimo toto existují plány uvést na trh tento týden Irkut, jednoho z největších ruských výrobců vojenských letadel, na Londýnské akciové burze.

Článek Rothschild is the new power behind Yukos vyšel 2. listopadu 2003 na britském Times Online. Překlad L. Janda.

Článek byl publikován 15.4.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.