Kyrgyzská tulipánová revoluce v prdeli, kam dávno patřila

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/04/3639-kyrgyzska-tulipanova-revoluce-v-prdeli-kam-davno-patrila.htm

Lokální tisková agentura Kabar hlásí, že při nepokojích v kyrgyzském hlavním městě Talas bylo zraněno 24 lidí.

Demonstranti, kteří obviňují vládu z přílišného posilování moci a selhání, pokud jde o stabilitu a ekonomický růst, obsadili v úterý vládní budovy. Policie demonstranty rozprášila slzným plynem a tvrdila, že má situaci pod kontrolou.

Podle tiskové agentury Kabar byli zraněni dopraveni na operační a traumatologická oddělení v místní nemocnici. Jeden z nich je údajně těžce zraněn (podle článku na aktualne.cz jsou tam desítky mrtvých, o čemž se ale tento článek nezmiňuje, tak nevím, jestli autor malinko nezaspal... pozn. editora)

Pořádkové jednotky zadržely vícero opozičních vůdců včetně vůdce opoziční strany Ata-Meken Omurbeka Tekebajeva, jeho zástupce Bolota Šernijazeva a také představitele opozičního hnutí Sjednocení.

V úterý řekl kyrgyzský ministr vnitra Moldomusa Kongantijev, že všechny aktivity hnutí Sjednocení budou považovány za protizákonné a jakýkoliv pokus pokračovat v protestech ve středu bude zastaven. Původci nepokojů budou postaveni před soud.

Almazbek Atambajev, bývalý premiér a současný předseda sociálně demokratické strany, byl v úterý večer zadržen ve svém domě. Reportéři a kameramani lokální televize StanTV, kteří přijeli provést s Atamajevem interview, byli rovněž zadrženi policii. Později byli propuštěni, ale kamery jim vráceny nebyly.

Kyrgyzstán, kde mají vojenské základny jak Američané, tak Rusové, je ve stavu permanentní nestability od doby, kdy se současný prezident Kurmanbek Bakijev ujal moci po tzv. tulipánové revoluci, při které sesadil svého předchůdce Askara Akajeva v roce 2005.

Po dvou rocích nepokojů získala Bakijevova strana většinu v parlamentu ve volbách v prosinci roku 2007.

Demokratičtí manipulátoři barevných revolucí (jako ta na Ukrajině) pod zástěrkou CIA

To, co je nazýváno barevnými revolucemi, jsou ve skutečnosti sametové převraty, které šikovně manipulují s volbami a demokratickými procedurami za účelem změny režimu v bývalých republikách Sovětského svazu ve střední Asii. Typické pro tenhle druh „revolucí“ je použití nějakých nápadných symbolů nebo barev pro své akce. Gruzie měla svou „růžovou revoluci“, Ukrajina „oranžovou“ a Kyrgyzstán „žlutou / citrónovou / tulipánovou revoluci“.

Společným znakem těchto „revolucí“ je, že všichni jejich kandidáti jsou orientováni pro-západně na rozdíl od svých volebních protějšků, které spíše tíhnou k dobrým vztahům s Ruskem. Všichni se mohou těšit z podpory amerických organizací, z nichž mnohé jsou známy jako zástěrky CIA. Jmenujme některé z nich včetně jejich „úspěchů“:

1. US Aid: „civilní organizace“ financována americkou vládou. Učí různé politické strany ve světě jak používat propagandu, manipulovat tiskem, jak vyrobit případ, jak pořádat masové demonstrace a jak využít veřejné revolty ve svůj prospěch.

2. IRI (International Republican Institute): v jejím čele stojí republikánský prezidentský kandidát John McCain. Mezi největší úspěchy této organizace patří násilné svržení haitského prezidenta Aristide a aktivní podpora a propagace pro-amerického kandidáta v iráckém parlamentu.

3. NDI (National Democratic Insitute for International affairs): Tuto organizaci vede bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Mezi nejznámější operace patří spolupráce s NED a podpora Chavezova protikandidáta ve venezuelských volbách. Finanční prostředky poskytly Chevron, Exxon, Texaco a Enron (o ropu jde až v první řadě).

4. NED (National Endowment for Democracy): V čele stojí senátor Vin Weber, jeden ze současných jestřábích neokonzervativců. Je rovněž zakladatelem Empower America s jednoduchým politickým názorem, že Amerika musí dosáhnout absolutní převahy ve vojenských silách k „řešení“ problémů. Stojí v čele dalších organizací jako jsou International Republican Institute, National Democratic Institute for International Affairs Center for Private Enterprise a American Center for Labor Solidarity. Všechny jsou napojeny na různé nevládní organizace ve světě. Jejich operační rádius se táhne od Vietnamu, přes Kambodžu do Číny a dále. V roce 1980 zasahovali do francouzských voleb, financovali ultrapravicovou National Inter-university Union, kterou využívali k útokům na levici. Jeden z vůdců NED, Allen Weinstein, prohlásil, že mnoho dnešních aktivit NED se podobá tomu, co před 25 léty dělala CIA tajně. Prezident Bush navrhl v roce 2004 zdvojnásobit financování NED ze státního rozpočtu.

5. Freedom House: Vedený bývalým ředitelem CIA Jamesem Woolsey, neokonzervativcem … nepotřebuje příliš mnoho vysvětlení.

6. A konečně Open Society George Sorose. Soros založil vícero organizací s cílem pomáhat liberálním akademikům, reportérům a studentům organizovat akce, semináře apod. Ve třech zemích utratil něco mezi 2,5 až 3 miliony dolarů. Jako potomek pronásledovaných Židů se zajímá o oblasti Východní Evropy.

Americké Centrum pro média a demokracii obvinilo označilo jmenované organizace za „manipulátory demokracie“. Podle Centra usilují tyto organizace o ovlivňování politických výsledků demokratických procesů v jiných zemích nezákonnými a utajenými formami.

Kongresman Ron Paul prohlásil, že činnost těchto organizací by na americké půdě nebyla možná (byla by protizákonná), nicméně v zahraničí je jim dovoleno aktivně podnikat.

To, co je označeno za „hlasatele demokracie“, jsou ve skutečnosti propagandistické stroje financované bývalými rozvědčíky a krvežíznivými rasisty ve Washingtonu. Jedině Open Society je částečně nezávislá na finančních zdrojích Washingtonu a tudíž méně náchylná k ovlivňování, ale slouží stejné agendě šíření pro-amerických tlaků a využívá k tomu ošklivé, nečisté způsoby.

Hle, demokracie amerického stylu v praxi.

Článek CIA -Kyrgyz -Tulip -Revolution is going down the shithole... where it belongs vyšel na blogu iraqwar.mirror-world.ru. Překlad editor.

Článek byl publikován 8.4.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.