Několik ekonomických návrhů na řešení krize
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/04/3631-nekolik-ekonomickych-navrhu-na-reseni-krize.htm
Ladislav Zelinka
V návaznosti na předešlé články o ekonomických a finančních potížích, kterým čelíme nebo budeme čelit, zde podávám návrh na řešení nejzákladnějších problémů.
Hlavním prvkem vytvářejícím nestabilitu jsou úroky. Zejména kvůli úrokům dochází k systémovému zadlužování a přesouvání bohatství od půjčujících si k bankéřům. Dalším je nekontrolované tištění peněz.
Proto by mělo být zavedeno několik důležitých opatření:
V prvé řadě by měl být zaveden zákon o stanovení úrokové míry povinně na 0%, tedy o jejím zrušení
Dále by mělo být zákonně zamezeno tištění peněz, respektive udržování konstantního množství peněz.
Tato dvě nařízení by do budoucna vyřešila největší problém, ne však všechny a určitě ne hned. Jejich zavedení by jistě vyvolala odpor bankéřů, peníze tu však nejsou kvůli bankéřům, ale kvůli lidem. Lidé nesmí být skrytě ochuzováni skrze úroky a inflaci, to není v jejich zájmu.
V návaznosti na tyto dva hlavní zákony budou pravděpodobně muset přijít další, doplňující. Možná bude potřeba zavést pevný kurz koruny na světových trzích a omezení spekulací s měnou. Možná bude nutné úplně zamezit vývozu měny, ta by se používala jen pro tuzemské nákupy. Bude nutné oddělit měnu od ostatních měn a učinit ji nezávislou, zejména na dolaru a euru. Současná provázanost by při kolapsu dolaru s sebou strhla i korunu, tomu je potřeba předejít.
Za nových podmínek by bylo výhodnější, kdyby bankovní ústavy byly ve státních rukách a mohly by pak mít i nadstandartní služby-100% ručení za vklady může být jednou z nich. Zahraniční banky by podle očekávání zřejmě opustily český trh, když by zde přestala být možnost výdělku a čeští občané by tedy získali kontrolu a vlastnictví nad svou měnou. (Slovenským přátelům bych doporučil vrátit se k vlastní nezávislé měně.) Za takovéhoto uspořádání by byla měna uchráněna před znehodnocováním zahraničních měn a tedy i před různými finančními krizemi a kolapsy.
Zároveň s uskutečňováním těchto opatření musí být prioritou politiky zbavení se zahraničního dluhu a sestavování vyrovnaných rozpočtů. Splácení dluhu ( který nashromáždila především ČSSD) by byla velice bolestivá záležitost silně postihující naše finance, samozřejmě by nás to všechno stálo spoustu peněz, které by se musely seškrtat úplně všude. Ale taková je naše situace, do které nás dovedly strany, které jsme volili, nemůžeme si příliš vybírat.
Další opatření by měla podpořit domácí výrobu a zejména zemědělství. Ovšem ne dalšími dotacemi ale naopak jejich zrušením a zpřísněním zahraničního dovozu. Svoboda globálního mezinárodní obchodu musí jít stranou, když jde o přežití a zachování národní samostatnosti a soběstačnosti.
Nelze si dělat iluze, že příští roky budou tak bezstarostné jako ty poslední. Ať už nás bude čekat finanční a hospodářská krize způsobená nečinností a neochotou podstoupit změny, nebo recese jako nevyhnutelný důsledek nutné a prospěšné přísné fiskální politiky, budou to tvrdé časy a bude ve všech ohledech lepší provést důležité reformy dříve než později.
Článek byl publikován 5.4.2010
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.