David Ahenakew
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/02/3540-david-ahenakew.htm
Vladimír Stwora
Jmenoval se David Ahenakew. Vlastně se ještě stále tak jmenuje. A býval senátorem ve Federaci indiánských národů Saskatchewanu (Federation of Saskatchewan Indian Nations, FSIN). Dříve býval šéfem této organizace a také šéfem Assembly of First Nations (AFN). Zkrátka hodně vysoko postavený indiánský papaláš. Dnes není nic. Udělal totiž jednu velkou chybu. Překročil hranici, kterou překročit nesměl. A nic mu nepomohlo, že si pak několik roků sypal popel na hlavu a omlouval se vpravo i vlevo. Jako papaláš byl mrtev.
Ukázal jsem ve svém předchozím článku, že Indiánům v Kanadě je povoleno v podstatě cokoliv. Patrně včetně vražd. Jen jedna věc se jim neodpouští.
Pátek 13. prosince 2002. Osmašedesátiletý Ahenakew hovoří před necelými dvěma stovkami posluchačů na konferenci FSIN o novém zdravotním plánu pro Indiány. Podle nových pravidel ne snad, že by museli platit, pouze měli podepsat souhlas s léčením.
Ahenakew se dostal do formy. Hovořil o pokrytectví v kanadské společnosti, obvinil média z vytváření rasových konfliktů a opakovaně nazýval všechny neindiánské Kanaďany imigranty. „Izrael a Amerika začnou třetí světovou válku,“ řekl, když hovořil o konfliktu na Středním východě. A dodal, že v padesátých letech byl s armádou v Německu a Němci mu řekli, že druhou světovou válku začali židé. Auuu. Kéž by to nebyl nikdy řekl.
Po skončení své přednášky byl vyzván mužem od novin, aby nějak vysvětlil svou zmínku o židech a druhé světové války. Ahenakew ji zopakoval a doplnil, že tomu věří:
„Ti zkurveni židé vlastnili před válkou skoro celé Německo. Proto přišel Hitler k moci. Jeho cílem bylo, aby židé nezabrali celé Německo a celou Evropu. Proto jich šest milionů usmažil. Jinak by drželi celý svět. A podívej se, co dělají dnes. Zabíjejí lidi v arabských státech.“
Na dotaz jak může omlouvat holocaust, Ahenakew odpověděl: „Jak se zbavíte nemoci, která hrozí, že vás ovládne, že vám bude dominovat? Vím jenom to, co mi řekli Němci. Samozřejmě, že jim věřím. Viděl jsem v Egyptě židy zabíjet lidi. Palestince, Araby. Viděl jsem zkurvené Izraelce ovládat všechno. Kanadská armáda se snažila osvobodit svět, když bojovala v Evropě za druhé světové války, nikoliv židy.“
Když mu novinář namítl, že nacisté spáchali genocidu proti mnoha etnickým a sociálním skupinám, řekl: „Přesně tak. Snažili se vyčistit svět.“
„Nepodporuji Hitlera. Ale hodně věcí vyčistil, ne? Dnes by tě židé vlastnili (nebýt jeho). Podívej se, malá země (Izrael) a všichni ji podporují. Kdo krucipísek vlastní většinu bank ve Státech a většinu korporací? Podívej se tady v Kanadě, Izzy Asper (ředitel CanWest a majitel The StarPhoenix). Kontroluje média. Není ti to divné? Tohle je moc. Tohle je zkurvená moc. K čertu s židy. Nemohu je vystát. A nechci už o tom mluvit.“
Jeho výroky se rychle dostaly do novin a byly ostře odsouzeny židovskými skupinami, politiky i ostatními indiánskými papaláši jako antisemitské. V červnu 2003 byl Ahenakew formálně žalován za šíření nenávistí. V červenci 2005 byl usvědčen z úmyslného šíření nenávistí proti židům. Ahenakew pochopil, že přestřelil. Začal se omlouvat, kličkoval, prohlásil, že jeho komentáře nevyjadřují jeho skutečné názory, že se v debatě přestal kontrolovat, že je diabetik, že pil nějaké víno a nedávno změnil léky. Soud jeho argumenty odmítl a dal mu pokutu 1000 dolarů. Ahenakew se odvolal. Židovské organizace, politici a jeho bývalí kolegové vyzvali kanadskou vládu, aby mu odebrala nejvyšší kanadské vyznamenání, Order of Canada. Generální guvernér Kanady poslechl a vyznamenání mu odebral.
V červnu 2006 odvolací soud rozhodl, že předchozí soud nevzal v úvahu skutečnost, že tyto poznámky byly vyřčeny v horké debatě, a patrně je nelze označit za úmyslné šíření nenávistí. Byl nařízen nový soud.
V únoru 2009 při druhém soudu soudce zbavil Ahenakewa všech obvinění protože „jeho komentáře, jakkoliv nepravdivé, ošklivé a nechutné“ neukazují úmysl vyvolat nenávist.
Článek by mohl mít podtitulek „nikdy nekousej ruku, která tě chrání.“ Celý Ahenakewův případ je vzácný v tom, že k podobným excesům málo kdy dochází, a dosti poučný. Ukazuje totiž na rozdělení moci. Dvě privilegované skupiny, z nichž jedna si pro své cíle drží druhou. Indiáni mohou všechno, až na to jediné. Dokud Ahenakew urážel jen Kanaďany (a to dělal často), tleskali mu a on sbíral poctu za poctou. Pak mu to nějak stouplo do hlavy a myslel si, že může opravdu všechno. Skoro měl pravdu. Nemusím připomínat, že vyslovit tak strašné rouhání kdokoliv neindiánský, bručel by v base hodně dlouho. A pokuta by byla podstatně vyšší než 1000 dolarů.
Vyznamenání Ahenakewovi vráceno nebylo.
Článek byl publikován 20.2.2010
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.