Edwards ze SocGen vidí rozpad eura a Feldstein předpovídá změnu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/02/3530-edwards-ze-socgen-vidi-rozpad-eura-a-feldstein-predpovida-zmenu.htm
Alexis Xydias
Řecká rozpočtová krize je projevem nerovnováh, které povedou k rozpadu eurozóny, říká stratég Societe Generale SA Albert Edwards, a profesor univerzity Harvard Martin Feldstein řekl, že měnová unie ve své současné formě „nefunguje“.
Jihoevropské země jsou chyceny v pasti nadhodnocených měn a jsou rdoušeny malou konkurenceschopností, napsal ve své dnešní zprávě Edwards. Feldstein, v projevu na Bloomberg radio, řekl, že monetární politika typu „jedna velikost pasuje všem“ stimulovala velké deficity, protože fiskální historie zemí se liší.
Problémem zemí, včetně Portugalska, Španělska a Řecka, je, „že léta neadekvátně nízkých úrokových sazeb měla za následek přehřátí a rychlou inflaci,“ napsal Edwards. Dokonce i kdyby vlády „mohly zkrouhnout své fiskální deficity, nedostatek konkurenceschopnosti v eurozóně si vyžádá roky relativní (a pravděpodobně, za daného výhledu kdekoliv jinde, absolutní) deflaci. Jakákoliv pomoc poskytnutá Řecku nevyhnutelný rozpad eurozóny pouze pozdrží“.
Euro od listopadu pokleslo vůči dolaru o 9,9% kvůli obavám, že země, včetně Řecka, budou mít se zkrocením svých rozpočtových schodků problém. Společná měna a akcie v regionu včera poklesly, když evropští vůdci neprojevili příliš ochoty pomoct Řecku v rámci plánu, u kterého investoři postrádali podrobnosti.
Euro padá
Euro padalo vůči dolaru třetí den, a v 17:01 se v Londýně dostalo na 1,3626. Evropské zotavení se ve čtvrtém čtvrtletí téměř zastavilo, kdy hrubý domácí produkt v 16-členné eurozóně vzrostl méně, než se očekávalo, tedy o 0,1% oproti třetímu čtvrtletí, jak dnes uvedl statický úřad Evropské unie v Lucembursku.
Zatímco Evropská centrální banka nastavuje úrokové sazby pro 16 ekonomik regionu, dosavadní praxí bylo, že každá ze zemí musela svoji ekonomiku řídit a může si nastavovat své vlastní daně a výdajové plány.
„Mají sjednocenou monetární politiku, a přesto každá země může nastavovat svoji vlastní fiskální a daňovou politiku,“ řekl Feldstein, 70 let. „Pro jednotlivé země existuje příliš mnoho stimulů pro provozování velkých deficitů, jako by neexistovala žádná zpětná vazba, dokud nepřijde krize,“ řekl.
Tommaso Padoa-Schioppa, bývalý člen představenstva Evropské centrální banky a italský ministr financí, dnes řekl, že neexistovala žádná možnost rozdělení eurozóny.
Padoa-Schioppa
„Nemyslím si, že existují jakékoliv vyhlídky na takovou událost, a nemyslím si, že dává příliš velký smysl o tom mluvit,“ řekl v rozhovoru pro Bloomberg Television.
Edwards byl zvolen za druhého nejlepšího evropského stratéga v průzkumu Thomson Extel v r. 2009, za svým tehdejším kolegou James Montierem, a je známý svým medvědím názorem na akcie/cenné papíry. V r. 1996 naštval vlády jihovýchodní Asie tím, že předpověděl krach měn, který tuto oblast zasáhl o rok později. Průzkum také uvedl Societe Generale jako nejlepší firmu ve výzkumu ekonomiky a strategie již třetí rok po sobě.
V článku z r. 1997 Feldstein napsal, že zatímco je nemožné předpovídat, jestli politické půtky povedou k válce, „je to příliš reálná možnost, než aby ji bylo možné ignorovat při zvažování potenciálních důsledků“ na měnovou a politickou unii.
Po tři týdny trvajícím propadu řeckých dluhopisů, kvůli spekulacím, že čelí hrozbě krachu, vůdci eurozóny včera nařídili, aby tato země srazila rozpočtový schodek, a varovali investory, že jsou ochotni tuto zemi chránit před spekulativním útokem, bude-li to nezbytné.
Portugalské, španělské dluhopisy
Portugalské a španělské dluhopisy počátkem měsíce také poklesly kvůli obavám, že i tyto země mohou potřebovat snížení výdajů.
Tah premiéra George Papandreouse ve snaze dostat přebujelý řecký rozpočet pod kontrolu je napadán v ulicích, kdy stávkují školy, nemocnice a zaměstnanci leteckých společností.
„Na rozdíl od Japonska nebo USA, má Evropa nešťastnou tendenci k občanským nepokojům, když je vystavena extrémní ekonomické bolesti,“ napsal Edwards. Odsouzení zemí na jihu Evropy s nejslabšími financemi k „delšímu období deflace bude s největší pravděpodobností pro tyto země znamenat závažný test“.
Rozpočtová krize v Řecku může vyeskalovat způsobem, jakým krach asijských měn v r. 1997 vydláždil cestu pro nesplacení dluhu Ruska a pro kolaps Long-Term Capital Management LP v r. 1998, dodal Edwards.
Toto je jen „jiná kapitola stejné knihy,“ napsal, a dodal, že potřeba snížení deficitů „se týká obzvláště USA a UK“. „Po Řecku bude následovat více krizí, jak uvnitř, tak mimo eurozónu.“
Článek SocGen’s Edwards Sees Euro Breakup as Feldstein Predicts Change vyšel na serveru bloomberg.org 12. února. Překlad L. Janda.
Článek byl publikován 16.2.2010
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.