Cestujícím, kteří odmítnou svlékací skener, hrozí zákaz cestování letadlem

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/02/3503-cestujicim-kteri-odmitnou-svlekaci-skener-hrozi-zakaz-cestovani-letadlem.htm

David Millward

Přísná pravidla byla potvrzena poté, co na letištích Heathrow a v Manchesteru zpřísnili bezpečnostní opatření po vánočním pokusu vyhodit letadlo na zaoceánské lince do vzduchu.

Ministerstvo dopravy sdělilo, že skenování se týká všech cestujících včetně dětí.

Skenery, které mají hledat výbušniny, byly umístěny na terminálu 4 na letišti Heathrow a v Manchesteru, postupně budou umístěny na všech hlavních letištích.

Obsluha na letišti Heathrow současně prochází školením, čeho si všímat u procházejících cestujících, když vybírají ke skenování. Podezřelí budou ti, kteří vykazují známky nezvyklého chování.

Za nezvyklé chování je považována například nervozita a podrážděnost.

Dalším klíčem k výběru lidí pro bližší prohlídku, která může znamenat skenování, budou informace zpravodajských služeb.

Terminál 4 na letišti Heathrow byl zvolen kvůli tomu, že z něj odlétá mnoho zaoceánských letů.

Skaner bude umístěn ve zvláštní kabince, do které budou posílání cestující poté, co prošli rámem pro detekci kovů.

Skenování bude trvat asi 15 sekund pro jednoho cestujícího. Pokud se u něj nic nenajde, bude moci pokračovat do odbavovacího prostoru.

Bezpečáci na Heathrow odmítli sdělit, kolik lidí denně hodlají skenovat.

Tajemník pro dopravu, lord Adonis řekl, že ke skenování bude poslána jen malá část cestujících.

Dodal, že provozní směrnice jim nedovolí vybírat cestující na základě rasy, barvy nebo pohlaví. Snahou je zabránit obvinění, že Asiaté jsou častěji vybíráni, než ostatní rasy.

Další pojistkou bude, že cestující má právo požadovat, aby jeho nahou postavu viděl inspektor stejného pohlaví.

Inspektor navíc samotného skenovaného pasažéra neuvidí a obrázek bude po průchodu skenerem vymazán.

Článek Passengers who refuse scanner face flying ban vyšel 1. února na britském serveru Telegraph.co.uk. Překlad editor.

Doplnění editora

Lidé, kteří jsou nervózní například proto, že se bojí létat, nebo protože utrpěli nějakou emoční ránu (například rozchod s partnerem) těsně před letem, jsou tedy automaticky podezřelí z terorismu. Stejně tak jakékoliv zlehčování, žertování bude považováno za signál. Jinými slovy každá normální lidská reakce. Kontrolou musíme procházet jako němí roboti bez tváře a bez emocí, jako zvířata na porážku. Nelíbí se ti to? Fajn, nepoletíš.

Také mě zajímá, co když naopak budu jako muž trvat na tom, že chci, aby mě viděla žena? Třeba se před chlapy stydím. Nebo jsem teplý. Co třeba transsexuálové, transvestité a podobní jedinci, jak je postaráno o jejich práva? A koho budou mladé, hezké dívky honit po soudech v případě, že se jejich „vymazaný obrázek“ přece jen někde objeví?

Dále: A co malá letiště? V článku se uvádí, že skenery budou umístěny jen na velkých letištích. Kdybych tedy chtěl vyhodit letadlo do vzduchu, co mi brání odletět z malého letiště? A proč budou skenování hlavně cestující na transoceánských linkách? Copak případný výbuch letadla nad hustě osídlenou Evropou by byl méně škodlivý? Řetěz je jen tak pevný, jak pevný je jeho nejslabší článek. Pokud zůstane jediné letiště, jediný neskenovaný cestující, je to všechno zbytečné.

Ono je to zbytečné i tak. Už jsme si řekli, že trapné volání po bezpečnosti je jen zástěrka. Cílem je lidi zlomit, vyděsit, ukázat, kdo je tady pán, naučit je chomoutu. A samozřejmě si při tom pořádně namastit kapsu. Ty mašiny jsou zatraceně drahé, bude jich potřeba mnoho, nějaká firma bude odpovědna za jejich servis a opravy a všechno placeno ze státní kasy, takže příjem jistý. Navíc 9 z 10 teroristických pokusů jsou tak jako tak v režií CIA/Mossadu.

Stále se o tom mluví, ale nenašel jsem nikde sebemenší známku odporu veřejnosti proti této zhůvěřilosti. Míním tím občanskou neposlušnost. Stačilo by, aby se lidé domluvili například na Facebooku a prostě odmítli nechat se svlíkat na letištích. Následně by neletěli. A třeba by žádali uhrazení letenky. Hromadně, soudní cestou. Aerolinky by patrně brzy zaznamenaly odliv cestujících a protože všechno je o zisku pro zainteresované, vyvolalo by to na ně příjemný tlak. Byli byste viděli, jak rychle by byly skenery pryč.

Pokud k této revoltě nedojde v brzké době, hrozí, že si na to zvykneme a budeme to brát jako normální. A pak je ovšem konec všem nadějím.

Článek byl publikován 3.2.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.