Politici propojení s mafií
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/01/3459-politici-propojeni-s-mafii.htm
František Matějka
Koppův (bývalý detektiv protikorupční služby) někdejší šéf Tichý se loni postaral o poprask. Mimo jiné naplno řekl, že ty největší krádeže posledních let se nemohly dít bez tichého souhlasu části politiků.
Tak dlouho politici odkládali, ostatně jak mají v případě spisů Krakatice a podobných ve zvyku, vše kolem zbavení mlčenlivosti a slyšení svědků před parlamentním výborem, až to zase vychází na dobu před parlamentními volbami. Počátkem roku 2010 by měli poslanci vyslechnout svědectví o propojení mafie a politiků. Nicméně světe div se, tento národ, který si politiky zvolil, se opět nedozví vše. Oproti původním plánům bude smět vypovídat jen jeden ze dvou bývalých detektivů, kteří chtěli mluvit o kontaktech politických elit a členech organizace zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka. Oldřicha Koppa nakonec ministerstvo vnitra nezbavilo mlčenlivosti. Jistě jen shodou náhod a okolností se k této informaci dostáváme v období svátků, kdy mají lidé tak trochu jiné starosti. Nebo to byl dobře načasovaný záměr?
Tichého vnitro původně také nezbavilo mlčenlivosti. Tehdy to dělali alespoň poslanci. To samé ovšem podle slov Františka Bublana, předsedy bezpečnostního výboru sněmovny, nečeká Koppa. "Žádnou takovou žádost tu nemám a nemyslím, že by v tomto případě za této konstelace, která ve výboru je, byl pan Kopp mlčenlivosti zbaven." Všimněte si, prosím, té formulace: „konstelace, která ve výboru je…“.
Toto jsou metody v demokratické zemi, když chcete vyšetřovat spojení současné politické elity s mafií. Tři odpovědi bývalého elitního detektiva Karla Tichého, který vyšetřoval mafiánského bosse Františka Mrázka či uprchlé "podnikatele" Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra.
Měl jste možnost vyšetřovat finanční delikty mocných za levicových i pravicových vlád. Kdy jste vnímal spojení mafií a politiky jako nejtěsnější? Můžete uvést příklad?
Zřejmě právě v případě Františka Mrázka. Ten měl kontakty nalevo i napravo politického spektra, což dokazovaly nejen odposlechy, ale i informátoři. Podobně tomu bylo v kauzách Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra, a to zejména ve vztahu k firmám Čepro a Setuza. My jsme to tehdy vnímali jako vydírání, zneužívání informací nebo klientelismus a korupci. Až později jsme byli poučeni, že se tomu také může říkat "ryzí patriotismus".
Od policie jste nakonec odešel. Ve své výpovědi píšete, že vás a vaše lidi nadřízení proti zločincům nepodrželi, naopak jste cítili, že vás hodili přes palubu. Můžete to rozvést?
Když jsme čelili tlakům lidí kolem Mrázka a Krejčíře, kteří proti nám postavili peníze, armádu advokátů, své uplacené spolupracovníky z policie a veškeré kontakty ve státní správě, všechno jsme to dokumentovali a snažili se dovolat nějaké pomoci u našich nadřízených. Vypracovali jsme několik zpráv, v nichž jsme popsali, co proti nám podsvětí chystá, že se připravuje i naše fyzická likvidace a mimo jiné i likvidace Mrázka. Předali jsme je tehdejšímu policejnímu prezidentovi Husákovi a inspekci. Výsledek byl nula. Nikdo se tím nezabýval.
Tím to skončilo?
Když už byla situace neúnosná, oznámil jsem nadřízeným, že půjdu informovat ministra vnitra Bublana. Detailně jsem ho o všem informoval, ministr se nás interně zastal a uložil našim nadřízeným, aby nám pomohli. Výsledkem bylo zrušení našeho oddělení a mé sesazení z funkce. Kolegové odešli do civilu hned, já po roce.
Chtěli byste tedy opravdu vědět o propojení politiků a mafie víc? Chtěli byste vědět, kam se ztratily stovky miliard z našich "nezbytně nutných" deficitních státních rozpočtů (schvalovaných politiky napříč současnými parlamentními stranami) jako důsledek některých přijatých zákonů na zakázku, nebo nadhodnocených veřejných zakázek? Kdo a proč si objednal některé vraždy? Jak to bylo se Setuzou, Mrázkem, Krejčířem, ČEPRem, sledováním konkurenčních politiků kvůli kompromitujícím materiálům pro volební kampaň? Jak dělali prověrky NBÚ, odvolávali nepohodlné vyšetřovatele a měnili státní zástupce? Proč musíme my všichni platit za tyto „ztráty“ zatímco jiní se usmívají do kamer a čekají na znovuzvolení?
Není nic snazšího. Nevolte je. Až do podobných výborů zasedne nová krev, která neměla s těmito spisy a jejich obsahem nic společného, pak se dozvíte pravdu. Dříve ne.
Dovolím si na závěr konstatovat, že Krakatice a podobné spisy nejsou zdaleka minulostí, která se nás netýká. Ti, co v nich figurují, nás totiž oblbují dál a řada z nich se na nás dost možná bude usmívat z billoboardů i příští rok. Bůh ví, co by mohl bývalý detektiv Kopp sdělit. My se to nedozvíme určitě. Nezbývá nám než přát si, aby ho dříve, než jednou nová krev do parlamentu nastoupí a umožní mu slyšení, nepotkal osud některých jeho kolegů.
Minimálně dva z nich byli totiž zavražděni.
Článek vyšel 27. prosince na serveru frantisekmatejka.blog.idnes.cz.
Článek byl publikován 5.1.2010
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.