Afrika se stává kokainovým rájem

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/12/3426-afrika-se-stava-kokainovym-rajem.htm

Rada bezpečnosti OSN vyzvala k větší mezinárodní spolupráci v boji proti pašování drog na africkém kontinentě, neboť posledních několik let sloužily země zápaní a východní Afriky jako největší základny ilegálního obchodu s drogami. Drogy jsou dodávány hlavně z Latinské Ameriky a Afghánistánu. Generální tajemník OSN Ban Ki-moon přiznal, že vlády v mnoha zemích prohrávají bitvu s nelegálním obchodem s drogami.

Ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) Antonio Maria Costa na jednání Rady bezpečnosti OSN prezentoval speciální zprávu. Varoval, že obchod s drogami mění africký kontinent na centrum světového zločinu. Řekl, že peníze získané z prodeje obrovského množství heroinu a kokainu jdou k teroristickým a protivládním silám nejen v Africe, ale také v jiných zemích. Generální tajemník OSN Ban Ki-moon zmínil, že pašování drog redukuje efektivitu mírového úsilí v Afghánistánu, na Haiti, v Kolumbii a jiných horkých místech.

Rozsah afrického pašování drog je impozantní. V listopadu se Boeing 727 vezoucí 10 tun kokainu z Venezuely zřítil v Mali. Afričtí pašeráci drog operují na zcela jiné úrovni a často v saharské poušti používají letadla místo velbloudů.

Drogy se pozvolna staly novou měnovou jednotkou. „Je děsivé, že náhodou byl objeven tento nový příklad spojení drog, kriminality a terorismu“, řekl Costa.

Prohlásil, že každý rok proudí skrze západní Afriku 50 až 60 tun kokainu , převážně z Jižní Ameriky. Hlavním pašeráckým centrem tohoto regionu černého kontinentu je Guinea-Bissau. Východní Afrika se specializuje na afgánský heroin. Každý rok putuje skrze toto území 30 až 35 tun bílého prášku. Oba dva proudy se kříží v Sahelu, rozsáhlé suché oblasti na jihu Sahary, kde je řada aktivních ozbrojených skupin.

Ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu je také znepokojen, že se západní Afrika může brzy stát velkým producentem drog. Zástupci Interpolu nedávno objevili sedm laboratoří v Guinea-Bissau, které produkovaly amfetamin a metamfetamin (crystal meth). Anarchie vládnoucí v Somálsku více než 15 let pomohla přetvořit východní Afriku v centrum pašování drog. Tato země se na dlouho stala volnou ekonomickou zónou pro zločince. Vedle drog je země platformou pro pašování ilegálních imigrantů, zbraní a nebezpečného odpadu.

Antonio Costa vyzval africké země, aby si aktivněji vyměňovaly informace, posílily legislativu proti pašování drog a vytvořily trans-saharskou organizaci pro boj s organizovaným zločinem. Tato iniciativa se setkala s určitou skepsí. Např. Alfred W. McCoy, profesor historie na Univerzitě Wisconsin–Madison, vyjádřil své pochybnosti ohledně efektivních akcí, které by byly schopny změnit situaci. Je přesvědčen, že se může jen málo změnit, pokud světová komunita selže v schopnosti pojmenovat sociální a ekonomické problémy afrického kontinentu.

Článek Africa Turns into Cocaine Paradise vyšel na serveru Pravda.ru 11. prosince. Překlad Samantha

Článek byl publikován 13.12.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.