Zveřejněné emaily důkazem konspirace mezi vědci, tvrdí skeptikové

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/11/3395-zverejnene-emaily-dukazem-konspirace-mezi-vedci-tvrdi-skeptikove.htm

Leo Hickman

Dnes bylo zveřejněno, že hackeři ukradli a zveřejnili stovky dokumentů, které si mezi sebou posílali světoví klimatologové posledních 13 let.

Data byla zřejmě ukradena počátkem tohoto týdne ze serveru university ve východní Anglii z oddělení výzkumu klimatických změn, které se zabývá změnami podnebí způsobenými jak člověkem, tak přírodními vlivy.

Skeptikové nevěřící v globální oteplování, kteří dokumenty studovali, teď tvrdí, že jsou „zbraní, ze které se ještě kouří“ - usvědčujícím důkazem, že někteří klimatologové tajně manipulovali s daty tak, aby podpořila tvrzení, že klimatické změny jsou jisté, a že jsou z velké části způsobený člověkem.

O případu poprvé informoval blog The Air Vent. Hodnověrnost emailů nebyla potvrzena a vědci, kterých se to týká, odmítli případ komentovat.

Ukradená data v rozsahu 160MB se poprvé objevila na ruském serveru a brzy byla okopírovaná na řadu dalších po celém světě. Data byla doplněna prohlášením bez podpisu, ve kterém se uvádí: „Věříme, že v současné situaci je klimatologie příliš důležitá na to, aby informace o ní zůstaly pod pokličkou. Proto zveřejňujeme náhodný vzorek korespondence a dokumentů [klimatologů]. Snad to pomůže vrhnout trochu světla na tuto vědu a lidi za ní.“

Mluvčí univerzity z jižní Anglie řekl: „Je nám známo, že byla zveřejněna data ze serveru pro vědecké rešerše z jednoho oddělení university. Vzhledem k rozsahu zveřejněných dat nemůžeme momentálně potvrdit jejich autenticitu. Tato data byla získána a zveřejněná bez našeho svolení. Podnikli jsme okamžité kroky k odstavení [nabouraného] serveru. V současnosti probíhá důkladné vnitřní vyšetřování, do kterého je zapojena i policie.“

V jednom emailů z listopadu 1999 napsal jeden z vědců: „Právě jsme dokončili trik přičtení teplot ke každé sérií Keithových měření za posledních 20 let (od roku 1961) v Mike's Nature (vědecký časopis), abychom ukryli ochlazování.“

Tato konkrétní věta byla skeptiky opakovaně citována jako důkaz manipulace s daty, ale pravověrnost emailu nebyla potvrzena. Autor, který zmíněný email poslal, jej odmítl komentovat.

„Takto uvedeno se opravdu zdá, že jde o usvědčující důkaz, ale řada vět vytržena z kontextu se může zdát také usvědčující,“ řekl Bob Ward, ředitel pro metodiku a komunikace z Granthamova výzkumného ústavu klimatologických změn a životního prostředí z londýnské školy pro ekonomiku. „Nemůžete přesně říct, o čem se baví. Vědci použijí slovo 'trik', ale to nemusí nutně znamenat podvod. Může to znamenat šikovné řešení nějakého problému – trik může být synonymem pro zkratku.“

V dalším emailu údajně jeden vědec hovoří o smrti známého skeptika globálního oteplování jako o „v jistém smyslu dobré zprávě“.

Ward říká: „Pokud jsou ty emaily pravé, mohou ukazovat na chování některých jedinců, které by možná někteří nechtěli zveřejňovat.“ A dodává: „Pokusme se oddělit nevhodné chování vědců, kterým reagují na osobní útoky skeptiků od myšlenky, že jejich práce nebyla prováděna správně.“

Odhalení nezměnilo velkou masu důkazů z řady vědeckých polí dokazujících, že současné změny podnebí jsou do značné míry způsobené lidskou činností, řekl Ward. Emaily se povětšinou týkají tzv. paleoklimatických dat rekonstruujících dřívější klimatické scénáře za použití takových prostředků jako řezy v ledu nebo letokruhy stromů. „Změny klimatu stavějí na řadě faktorů a důkazů z různých polí, nikoliv pouze na paleoklmatických údajích,“ řekl. „Centrem všeho je základní fyzika.“

Ward upozornil, že osoby jmenované v uvedených emailech hojně publikovaly ve vědeckých časopisech a jejich články podléhaly kritice jiných vědců. „Bylo by velmi překvapivé, kdyby po celé jejich dosavadní kariéře se najednou ukázalo, že dělali něco špatně.“

Profesor Michael Mann, ředitel vědeckého centra na státní pennsylvanské universitě a častý přispěvatel populárně vědeckého blogu Real Climate, rovněž citovaný ve zveřejněných emailech, říká: „Nebudu se vyjadřovat k nezákonně získaným emailům. Řeknu jen tolik: ukradení soukromé korespondence a její následná publikace zakládá na vážné porušení zákona. Doufám, že ti, kteří se do pošty vloupali, i ti, kteří ji následně zveřejnili, budou odhaleni a potrestáni podle zákona.“

Profesor Phil Jones z UEA, rovněž autor mnoha emailů zveřejněných hackery, odmítl odpovědět na dotaz Guardianu, zda jsou dopisy pravé.

Údajné emaily dobře ilustrují, jak byli někteří klimatologové poslední roky pod nepřetržitým tlakem skeptiků. Byly tady opakované požadavky na oddělení klimatických změn – včetně požadavků na základě zákona o informacích – po zveřejnění tajných tabulek měření teploty pevniny i oceánů, ke kterým je „přidána hodnota“ před tím, než je použije meteorologický ústav. Emaily odhalují frustraci některých klimatologů z toho, že pracují pod takto intenzivním a často politicky motivovaným tlakem.

Profesor Bob Watson, vedoucí vědecký poradce ministerstva pro životní prostředí, potraviny a venkov, řekl: „Důkazy klimatických změn jsou nevyvratitelné. Přední světoví vědci velkou většinou souhlasí, že to, čím procházíme, nelze přičíst na vrub pouze přírodním cyklům.“

„S tolika převládajícími důkazy [o globálním oteplování] by bylo neřešení tohoto problému špatné – dopady zde v Británii a na celém světě budou stále větší a ekonomické důsledky naší současné nečinnosti budou obrovské.“

Mluvčí Greenpeace řekl: „Pokud procházíte korespondenci za posledních deset let kterékoliv organizace, najdete pokaždé něco, co vyvolá pozvednutí obočí. Navzdory tomu, co tvrdí skeptikové, organizace jako Royal Society, US National Academy of Sciences, Nasa a řada světových vědců nejsou agenty nějakého tajného globálního spiknutí proti pravdě. Ten incident může vyvolat nějakou aktivitu na internetu, ale to dělá i David Icke“.

Článek Climate sceptics claim leaked emails are evidence of collusion among scientists vyšel na serveru Guardian.co.uk 20. listopadu. Překlad editor.

Doplnění editora

Osobně si nejsem jistý, zda je globální oteplování podvrh nebo ne. Nepatřím k přesvědčeným skeptikům. Můj názor je, že se obecně chováme my lidi k planetě dosti nechutným způsobem, a cokoliv, co přispěje k její větší čistotě, k omezení vlivu civilizace na přírodu, je vítáno, i kdyby to bylo „náboženství“ globálního oteplování postavené na klamu. Masa potřebuje jednoduchou pravdu, nestačí říct, chovejte se slušně. Nebude. Musí tady být nějaký strašák, kterým se hrozí. Jestli je teorie globálního oteplování strašák, nevím, ale plní svůj účel. Způsobuje, že se lidi možná trošku drží od přes-přílišného plundrování přírody a v konečném důsledku může vést k ozdravění prostředí, k čistšímu vzduchu, oceánům, k více zeleni. Je to špatné?

Mimo jiné si také kladu otázku qui bono? - komu to prospěje? Komu vlastně prospěje podrývání teorie globálního oteplování? Obyčejným lidem? Myslím, že ne. Myslím, že prospěje přesně těm, kteří přírodu nejvíce devastují. Nadnárodním koncernům, obřím naftařským firmám, zkrátka elitám. Stalo se módou většiny tzv. alternativních zdrojů informací bojovat proti „mýtu globálního oteplování“. Ale co když byli skeptikové zneužití? Co když přesně tyto zdroje, kterým jsme si zvykli věřit, protože dodávají nezávislé informace, vykonávají ve skutečnosti roli užitečných idiotů pro elitářské kruhy? Nevědomky? Kde je pravda?

Protože to nevíme, protože nedokážeme s určitostí říct, zda globální oteplování způsobuje člověk, a pochybuji, že to někdy budeme vědět se stoprocentní jistotou, je vhodné zaujmout postoj „předpokládejme, že ano“. A chovejme se podle toho. Přírodě to jen pomůže.

Článek byl publikován 23.11.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.