Poctivé voľby? Iba ak vo sne
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/11/3387-poctive-volby-iba-ak-vo-sne.htm
Médiami prebehli správy o možnom kupovaní hlasov cigánskych voličov politickými stranami. Trocha pozde, ale predsa. Na tento problém som už upozorňoval v článku Politici SMK sa neštítia ozaj ničoho. Už v tomto článku som naznačil, že kupovanie hlasov a manipulácia volieb nie je doménou výhradne SMK, ale aj iných politických subjektov.
Voľby do VÚC sa konajú takmer presne dvadsať rokov po tzv. "zamatovej revolúcii". Napriek takémuto časovému odstupu ešte stále politici nepochopili, že pri voľbách ide o službu občanom a nie o moc. Už Paul Johnson napísal, že najväčší darebáci a podvodníci majú snahu sa tlačiť do vládnucich štruktúr. Súčasný vývoj pred voľbami (až na pár svetlých výnimiek) tieto slová plne podporuje. Kupovanie hlasov a manipulácia s voľbami je dnes štandardným politickým postupom.
Ako ale prebiehajú takéto manipulácie? Hovorí sa vcelku pravidelne o manipuláciách, ale ako to prebieha, zostáva stále skryté za rúškom mlčania. Tak si uveďme aspoň dva hlavné spôsoby volebných manipulácií.
Kupovanie hlasov. Toto je najviac na očiach, keďže sa kupujú najmä cigánske hlasy a tí nedokážu držať ústa zavreté, ba sa ešte pochvália. Medzi majoritným obyvateľstvom vládne predstava, že cigáni napriek klobáse a pivu neprídu k voľbám. A aj keď prídu, aj tak budú voliť koho chcú, pretože je problém odsledovať čo vyplnili a hodili do urny. Je to veľký omyl, v ktorom nás politici radi udržiavajú. Postup je nasledovný. Predstaviteľ strany (rep. kandidáta) príde za cigánom, ktorý drží moc v osade/komunite (vajda, úžerník a pod.). Za každý hlas mu ponúkne určitú sumu. Povedzme, že žiada sto hlasov. Na to je potrebných sto plus jeden voličov. Prvý volič príde k voľbám, zájde k urne, ale nevhodí do nej nič a hlasovacie lístky si odloží. Vyjde von a obálku odovzdá vajdovi. Ten vyplní volebné hárky podľa požiadavky, vloží ich do obálky a zalepí. Túto obálku dá ďalšiemu "voličovi", ktorý ju hodí do urny a vajdovi donesie opäť nevyplnené volebné lístky. A takto to ide dokola. Tým je presne zaistené, že budú zakrúžkovaní správni kandidáti a taktiež koľko hlasov bolo odovzdaných.
Manipulácia s volebnými lístkami. Kto si myslí, že dnes to predsa nie je možné, tak je na veľkom omyle. Deje sa to hlavne v menších mestečkách a dedinách, kde sa ľudia navzájom poznajú. Je to umožnené najmä tým, že nie sú zverejňované zoznamy voličov, ktorí sa volieb zúčastnili. Ako to teda prebieha. Po ukončení volieb a uzavretí volebných miestností sa volebná komisia pozrie do zoznamov voličov a povie si - aha Pišta báči voliť nebol, ani Marka z dolného konca. Tak sa vyplnia volebné lístky za nich a vhodia do urny. Volebná komisia sa obvykle skladá z členov politických strán a tieto si dohodou rozdelia hlasy nezúčastnených voličov. Pokiaľ je tam aj nejaký nezávislý člen, dostane buď finančnú odmenu alebo prísľub protislužby za zavretie očí. Touto taktikou sa dokážu efektívne eliminovať hlavne nezávislí kandidáti.
Vďaka tomuto takmer nie je možné, aby sa ozaj nezávislý kandidát dostal do verejnej funkcie. Treba rozlišovať medzi nezávislým a "nezávislým" s podporou veľkých politických strán. Obzvlášť pokiaľ kandidát je ozaj čestný a poctivý a neuchyľuje sa k špinavým zákulisným ťahom. Z toho logickou úvahou vyplýva, že k moci sa obvykle dostanú ľudia bez morálky a akýchkoľvek škrupulí - česť výnimkám.
Nezostáva mi na záver už nič iné, iba si s ťažkým srdcom povzdychnúť a zopakovať si klasický výrok - "Ak by voľby mohli niečo zmeniť, už dávno ich zakážu.".
Doplnenie
Tesne po zverejnení tohto článku vyšiel najavo ďalší prípad, potvrdzujúci moje podozrenia. Falšovanie samotných volebných lístkov je už ale naozaj silná káva. V krajskej centrále Smeru našli volebný lístok s vodotlačou a pečiatkou. Vyzerá to zatiaľ tak, že škandalóznejšie voľby ešte na Slovensku neboli.
Odkazy:
- Na východe opäť hrozí kupovanie rómskych hlasov
- Politici SMK sa neštítia ozaj ničoho
- V krajskej centrále Smeru našli volebný lístok s vodotlačou a pečiatkou
Článek vyšel na serveru svornost.org
Článek byl publikován 17.11.2009
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.