Americké globální síly dobra potřebují dalších 30 miliard dolarů

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/11/3365-americke-globalni-sily-dobra-potrebuji-dalsich-30-miliard-dolaru.htm

Sergej Balmasov

USA výrazně navýšily své vojenské výdaje. Prezident Barack Obama podepsal 28.října nový rozpočet ministerstva obrany. Vojenský rozpočet USA činil v roce 2009 650 miliard dolarů, ale pro rok 2010 bude navýšen o 30 miliard dolarů – na 680 miliard.

Obama řekl, že nový rozpočet ušetří desítky miliard dolarů zastavením ztrátových projektů.

„Vždy jsem odmítal názor, že bychom měli utrácet miliardy dolarů daňových poplatníků k udržení tohoto národa v bezpečí“, řekl Obama před podpisem zákona o obranném rozpočtu v Bílém domě.

„Ve skutečnosti si myslím, že utrácení těchto dolarů (na obranu) nezvyšuje naši bezpečnost - a proto jsme schválili zákon o rozpočtu, který eliminuje některé zbytečné položky a neefektivnosti v našem obranném systému“.

Nový rozpočet je nicméně o 30 miliard dolarů vyšší navzdory skutečnosti, že Obama podporuje nevojenská řešení všech sporů a konfliktů. Rozhodl se odložit plány raketové obrany ve východní Evropě, omezit strategické zbraně a podpořit mírové řešení íránského jaderného programu. Všemu nasadilo korunu nedávné ocenění Obamy Nobelovou cenou míru za jeho „úsilí“ přinést mír každému národu na Zemi.

Je tu ještě jeden kuriózní detail. Na internetu se nedávno objevila reklama propagující americké námořnictvo novým sloganem – „Globální síly dobra“.

Zdá se, že Obama navýšil národní vojenský rozpočet, aby podpořil globální síly dobra. Reklama jasně ukazuje, že američtí námořníci jsou připraveni objevit se v jakékoli části světa dokonce i tehdy, když konflikt nezasahuje do amerických zájmů.

Vojenský expert Anatolij Utkin řekl v interview pro deník Pravda, že by bylo správné říci, že Barack Obama navýšil národní vojenské výdaje.

„Vojenské výdaje byly určitě zvýšeny o 30 miliard dolarů. Nicméně vysocí američtí armádní představitelé trvali na mnohem vyšším zvýšení – na 815 miliard dolarů. Obama škrtl 145 miliard dolarů. Rozpočet tedy omezuje program na zvýšení počtu letadel F-22 páté generace a řadu dalších vojenských programů. Obecně nejsou americké válečné výdaje zas tak velké, pokud je srovnáme s tím, jak je velký celkový národní rozpočet. Sociální výdaje Washingtonu představují až 2 biliony dolarů. Obrana tak velké země jakou jsou USA je třikrát levnější“, řekl expert.

Jiný expert, Vladislav Šurygin, věří, že důvod k navýšení vojenského rozpočtu leží ve vojenských operacích v Iráku a Afghánistánu, kde byly USA po několik let velmi neúspěšné.

„Dále bychom neměli zapomenout na inflaci. Je jasné, že dolar ztratí v roce 2010 svou hodnotu a USA potřebují zkompenzovat tyto ztráty. USA se zbavily programu stíhaček F-22, ale pokračují v programu jiného stíhače páté generace F-35. Země pracuje na vytvoření dalších zbraní, což dokazuje, že USA se snaží mít nejsilnější ozbrojené síly na světě“, řekl Šurygin.

Článek USA's Global Force for Good Needs $30 Billion More To Be Better vyšel 30. října na serveru Pravda.ru. Překlad Samantha.

Článek byl publikován 3.11.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.