Labouristé chtěli masové přistěhovalectví a více multi-kulti, aby naštvali pravici, přiznal jejich bývalý poradce

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/10/3360-labouriste-chteli-masovou-imigraci-a-vice-multi-kulti-aby-nastvali-pravici-priznal-jejich-byvaly-poradce.htm

Tom Whitehead

Británie: Vysoký nárůst přistěhovalectví v uplynulém desetiletí byl částečně vyvolán politicky motivovaným pokusem úřadujících ministrů radikálně změnit zemi a „vymáchat pravici nos v diversitě“, přiznal bývalý poradce Tony Blaira, Jacka Strawa a Davida Blunketta Andrew Neather.

Řekl, že uvolněné kontroly byl promyšlený plán labouristů „otevřít Británii masovému přistěhovalectví“, ale ministři se cítili nesví a nebyli ochotni otevřeně tento plán diskutovat před veřejností z obavy, že by si tím znepřátelili své „kmenové třídní voliče“.

Výsledkem bylo, že se veřejná debata o přistěhovalectví soustředila výhradně na ekonomické výhody imigrace a na zdůrazňování potřeby většího počtu přistěhovalců.

Kritikové říkají, že toto odhalení ukazuje na „konspiraci“ uvnitř vlády, jejímž cílem bylo vyvolat masové přistěhovalectví za účelem „cynických“ politických cílů.

Pan Neather pracoval na počátku tisicíletí pro Tony Blaira jako pisatel jeho projevů a rovněž tak pro Jacka Strawa a Davida Blunketta z ministerstva vnitra.

V článku pro Evening Standard odhalil, že k „hlavnímu posunu“ v politice přistěhovalectví došlo v roce 2001 po zveřejnění politického plánu mozkového trustu vládního kabinetu Performance and Innovation Unit.

Byl autorem klíčových projevů Barbary Roche, tehdejší ministryně pro přistěhovalectví, při psaní vycházel z návrhu politického plánu.

Neather řekl, že výsledný návrh propagoval pouze pracovní trh pro přistěhovalce, ale předchozí verze obsahovaly i další důvody.

„Předchozí verze, které jsem viděl, rovněž zmiňovaly politické cíle: masové přistěhovalectví byl způsob, jakým vláda učiní Británii skutečně multikulturní.

Pamatuji si, jak jsem odcházel ze schůzí, kde se o formulacích ve zprávě jednalo, s jasným pocitem, že tato politika má za cíl – i když to nebyl hlavní cíl – vymáchat pravici nos v diversitě a označkovat její argumenty za zkostnatělé a zastaralé.“

Cílem této „úmyslné politiky“ bylo otevřít Británii masovému přistěhovalectví. Program fungoval od konce roku 2000 až do února minulého roku, kdy byl zaveden nový bodový systém.

Za toto období přibylo do země nějakých 2,3 milionu přistěhovalců, jak v tichosti přiznal minulý měsíc Whitehall.

V čase vyhrazeném pro otázky byl pan Straw opakovaně zpovídán, zda labouristická politika přistěhovalectví nenechala otevřené dveře BNP.

Ve svém článku napsal Neather, že za imigrační politikou labouristů byly – kromě plánu přivést do země stovky tisíc nových přistěhovalců k zaplnění volných pracovních míst – také motivace „politickými důvody“.

Bránil tuto politiku tvrzením, že masové přistěhovalectví Británii „obohatilo“ a učinilo Londýn atraktivnějším a více kosmopolitním místem.

Ale přiznal, že „zneklidnění“ ministři se o této politice tenkrát nezmínili z obavy, že by si znepřátelili labouristické voliče.

„Částečně omylem, částečně úmyslně vytvořila vláda svou vytouženou přistěhovaleckou konjunkturu.

„Ale ministři by o tom otevřeně nehovořili. Patrně si také uvědomovali konzervatismus svých kmenových voličů: ačkoliv ministři byli celým srdcem pro větší diverzifikací společnosti, nebylo to téma, které by se cítili nutně prodiskutovat v pánském klubu v Sheffeildu nebo Sunderlandu.“

Sir Andrew Green, předseda mozkového trustu Migrationwatch k tomu řekl: „Konečně je pravda venku. A je to výbušné.“

„Mnozí dlouho podezřívali labouristickou vládu, že za prosazováním masového přistěhovalectví není jen ekonomické pozvednutí, ale něco více. Ukázalo se, že měli pravdu.“

„Tato vláda teď přiznala, že z cynických, politických důvodů přivedla do země 3 miliony přistěhovalců a zakrývala to ošemetnými tvrzeními o ekonomické potřebě.

Předseda Group for Balanced Migration Frank Field a poslanec Nicholas Soames řekli: „Vítáme toto prohlášení, pouze potvrzuje to, co stejně celá země dávno věděla.“

„Je to první paprsek pravdy, který oficiálně dopadl na britskou politiku přistěhovalectví.“

Mluvčí ministerstva vnitra řekl: „Náš nový, flexibilní bodovací systém nám umožňuje větší kontrolu nad těmi, kteří přicházejí z neevropských zemí sem studovat nebo pracovat, a zajišťuje, že mohou přijet jen ti, které Británie potřebuje.“

„Britská hranice je pevnější než kdy dříve. Pro cizince jsme začali vydávat občanské průkazy, zavedli jsme občanské pokuty těm, kteří zaměstnají ilegální cizince a od konce příštího roku bude 95 % cest do a z Británie sledovat náš elektronický pohraniční systém.“

Britové nechť jsou ujištěni, že přistěhovalectví máme pod kontrolou.“ (Ostatně vás také, doplnění editora)

Článek Labour wanted mass immigration to make UK more multicultural, says former adviser vyšel 23. října na britském Telegraph. Překlad editor.

Článek byl publikován 29.10.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.