„Inteligentní“ kamery preventivně zabraňující zločinu budou k dispozici během několika let

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/09/3322-inteligentni-kamery-preventivne-zabranujici-zlocinu-budou-k-dispozici-behem-nekolika-let.htm

Steve Watson

Sledovací kamery, které mohou identifikovat podezřelé osoby a předejít zločinům, než se stanou, mohou být zavedeny po celé Británii v příštích pěti letech, tvrdí vědci.

Program pojmenovaný ISIS (Integrated Sensor Information systém), patrně po pohanské bohyni, je vyvíjen na Queens's Univerzity v Belfastu.

Podle listu London Telegraph technologie CCTV sama identifikuje podezřelé osoby a chování a následně zabrání zločinu dříve, než se stane.

ilustrační foto

Kamery automaticky vyhodnocují situace a osoby na základě předprogramovaných kritérií a mohou předat varování policii a kontrolním stanovištím. Potenciální kriminální chování, na které budou kamery naprogramovány, bude zahrnovat nošení kapuce, dělání náhlých nebo prudkých pohybů, časté přesedávání v hromadné dopravě a verbální agresi.

Vývojáři plánují přidat do této technologie, která by měla být kompatibilní s jakoukoliv sítí sledovacích kamer, ještě detektory kovů, detektory pohybu a mikrofony. To znamená že systém může být integrován do plánované národní databáze CCTV.

Nápad vylepšit takto kamerové systémy přichází jako odezva na zjištění že CCTV nedělá v podstatě nic pro předcházení a řešení kriminality.

Nedávná interní policejní zpráva ukázala, že v Londýně připadá na 1000 kamer jeden vyřešený zločin za rok. Studie Scotland Yardu z roku 2008 zase objevila že pouhá 3% pouličních přepadení v Londýně byla vyřešena pomocí CCTV.

Navíc policie nemá ani dostatek lidí a času na studování hodin záznamu z kamer.

Samozřejmě že místo aby celý systém zrušili a přesměrovali miliardy na jejich provoz do jiných metod, jak snížit kriminalitu, jako třeba zlepšení životní úrovně v problémových lokalitách s vysokou kriminalitou, pošetilí vědátoři věří že nejlepší odpovědí je vylepšení systému a přiblížení Británie něčemu podobnému, jako je Minority Report od Philipa K. Dicka.

Británie má ze všech evropských zemí nejvíce kamer. Odhaduje se že jich je 4.2 miliónu neboli na každých 14 lidí jedna. Jen v samotném Londýně je umístěno milion kamer. Privacy International usuzuje, že britští občané jsou nejsledovanějšími lidmi v Evropě. Pro srovnání v komunistickém policejním státě Čína, který má 1.3 miliard obyvatel, je jenom 2.75 miliónů kamer, takže v přepočtu vychází jedna kamera na 472 000 lidí.

Preventivní kamery jsou pouze poslední novinkou v dlouhé řadě budoucích technologických vylepšení panoptika, které je kolem nás budováno. Zde je připomínka některých dalších jedinečných zařízení Velkého Bratra, která můžeme brzy očekávat:

Kamery vyhodnocující chování – raný předchůdce slibovaných preventivních kamer. Tato zařízení jsou naprogramována tak, aby spustila poplach v případě podezřelého chování, jako je dlouhé čekání nebo pouze chůze podezřelým směrem. Tyto kamery již byly nainstalovány na letištích a železničních stanicích.

Mluvící/křičící kamery – skutečně orwellovský vynález. Tlampače budou zabudovány přímo do kamer a umožní tak CCTV operátorům štěkat rozkazy na lidi, kteří odhazují odpadky, chovají se agresivně, nebo se flákají. Některé tyto kamery budou dokonce používat hlasy dětí, které budou rekrutovány ze škol a budou brány na exkurze do CCTV velínů, aby se naučily, jak je skvělé, když stát Velkého Bratra nutí lidi chovat se určitým způsobem, což je dnes považováno za esenci svobodné společnosti.

Rentgenové kamery – dokumenty které unikly z ministerstva pro vnitřní bezpečnost, naznačují, že vláda uvažuje o instalování rentgenových kamer maskovaných jako světla pouličního osvětlení. Má jít o „pasti na podezřelé teroristy.“ Tyto kamery umožní operátorům dívat se skrz oblečení lidí a pátrat po podezřelých předmětech.

Odposlouchávací kamery – Londýnská policie a radnice zvažuje používání vysoce citlivých mikrofonů přimontovaných k CCTV kamerám, které budou schopny vyhodnotit agresivní tón na základě 12 faktorů, jako je hlasitost, výška a rychlost hovoru.

Kamery rozeznávající tváře – po propojení s národní databází CCTV umožní tyto kamery naskenovat v davu lidí jednotlivé tváře a porovnat s tvářemi v databázi rychlostí stovky obličejů za sekundu.

Článek “Intelligent” Pre-Crime Surveillance Cameras Coming Within Five Years vyšel na serveru prisonplanet.com 23. září. Překlad čtenář z Brna.

Článek byl publikován 29.9.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.