Výbuch letadla nad Lockerbie je součástí většího příběhu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/09/3287-vybuch-letadla-nad-lockerbie-je-soucasti-vetsiho-pribehu.htm
Eric Margolis
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, jednou Ronaldem Reaganem nazván „divokým psem Středního východu“, slaví čtyřicáté výročí nástupu k moci – navzdory řady pokusů západních sil a svých arabských „bratří“ jej zabít.
V roce 1987 mě pozvali, abych udělal s Kaddáfím interview. Strávili jsme společně večer v jeho beduínském stanu. Vedl mě za ruku ruinami toho, co zbylo z jeho osobních pokojů bombardovaných počátkem roku Američany ve snaze jej zabít. Kaddáfí mi ukázal místo, kde půltunová bomba zabila jeho dvouletou dceru.
„Proč se Američané snaží mě zabít, pane Ericu?“ ptal se s nechápavým výrazem ve tváří.
Řekl jsem mu, protože Libye podporuje všechny možné protizápadní revoluční skupiny od palestinských záškodníků přes bomby kladoucí IRA až k ANC Nelsona Mandely. Pro naivní Libyjce tohle všechno byli legitimní „bojovníci za svobodu“.
Minulý týden vyvolalo velký rozruch propuštění umírajícího libyjského agenta Abdala Basata al-Midžrahího usvědčeného z bombového útoku na americké letadlo nad Skotskem v roce 1988.
Pokrytectví na všech stranách. Washington i Londýn napadly Libyi i skotského ministra spravedlnosti, pomlčely přitom o tvrzení, že al-Midžrahí byl propuštěn výměnou za ropný kontrakt s Libyi.
Zločin s Pan Am 103 byl součástí většího a ještě ošklivějšího příběhu. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
1986: Libye je obviněna z bombového útoku v berlínském disko-klubu, při kterém zahynuli dva američtí vojáci. Dezertér z izraelské špionážní agentury tvrdí, že to udělal Mossad, který se současně pokusil namočit do toho Libyi. Kaddáfí žádá po Arabech, aby zvýšili cenu ropy.
1987: Američané se pokoušejí Kaddáfího zabít. Nepodařilo se to. Zemřelo 88 libyjských civilistů.
1988: Francie vede s Libyi tajnou pouštní válku o na nerostné zdroje bohatý Čad. Francouzská tajná bezpečností služba obdrží příkaz zabít Kaddáfího. Do jeho soukromého letadla je umístěna bomba. Když se francouzsko-libyjské vztahy neočekávaně zlepší, stačili bombu před výbuchem vyndat.
1988: Amerika podporuje Irák v jeho osmileté válce s Íránem. Americká loď třídy Aegis Vincennes narušila íránské vody a „omylem“ sestřelila íránský civilní letoun v íránském prostoru. Všech 288 cestujících na palubě letadla zemřelo. Následně viceprezident George W. Bush prohlásil „nikdy se neomluvím... Je mi jedno, jaká jsou fakta.“
Kapitán Vincennes, který tak rád tiskne spoušť, je za svůj zločin Bushem (mezitím se stal prezidentem) vyznamenán medailí Legion of Merit. Washington v tichosti zaplatil Íránu 131,8 milionu dolarů za škody.
O pět měsíců později je Pam Am 103 s 270 cestujícími na palubě zničena bombou nad vesničku Lockerbie ve Skotsku. Amerika a Británie tlačí na Skotsko, aby odsoudilo al-Midžrahího, ten tvrdí, že je nevinen. Kolem soudu vznikají vážné pochybnosti, objevují se tvrzení, že CIA zfalšovala důkazy, aby mohla obvinit Libyi.
Někteří odborníci ze zpravodajské služby věří, že útok byl odplatou za sestřelené íránské letadlo, že ho provedli najati vrazi ze Středního východu zaplaceni Íránem. Vyšetřovatelé ve Skotsku měli vážné pochybnosti o al-Midžrahího vině. Probíhal odvolací proces. Libyjci se domnívají, že al-Midžrahí byl obětním beránkem nabídnutým Libyi, aby se vyhnula bojkotu exportu ropy vedeného Amerikou a Británii.
1989: Francouzské letadlo společnosti UTA se 180 lidmi na palubě vybuchlo na Čadem. Obvinění jsou konžský a libyjský agent. Francouzští vyšetřovatelé obviňují Kaddáfího švagra Abdullaha Senoušího, šéfa libyjské výzvědné služby, se kterým jsem v Tripoli večeřel. Libye obvinila z útoku darebácké najaté agendy, ale zaplatila Francii 170 milionů dolarů.
Věřím, že al-Midžrahí byl patrně nevinen, a že to na něj ušili. Skotsko udělalo dobře, když ho propustilo. Ale Libye je jistě vinná výbuchem francouzského letadla nad Čadem, patrně šlo o odvetu za francouzský pokus zabít Kaddáfího.
Pam Am 103 byla patrně pomsta za americké sestřelení íránského Airbusu. V roce 1998 se agenti britské špionážní služby MI6 pokusili zabít Kaddáfího bombou nastraženou v autě.
Konec konců Západ velmi chtěl vysoce kvalitní libyjskou ropu. Takže Libye se ze sankcí vykoupila částkou 2,7 miliardy za škody. Následně investovala Amerika, Británie, Francie a Itálie 8 miliard do libyjského ropného průmyslu a označila Kaddáfího za spojence a nového nejlepšího přítele.
Všechno nejlepší k narozeninám, Moammare.
Článek Lockerbie Part of a Bigger Story vyšel 30. srpna na serveru informationclearinghouse.info. Překlad editor.
Článek byl publikován 2.9.2009
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.