Technická poznámka k puncování příspěvků čtenářů

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/zvedavec/2002/05/328-technicka-poznamka-k-puncovani-prispevku-ctenaru.htm

Vladimír Stwora

Jak jste si už asi všimli, doplnil jsem na radu čtenáře Jirky možnost "opuncovat" každý jednotlivý komentář, neboli ohodnotit jej.

Funguje to následovně: Každý nový příspěvek začne s puncem 5. Vy, čtenáři, můžete příspěvek ohodnotit. Jestliže se vám líbí, kliknete na ikonku [Nahoru], tím zvýšíte jeho skoré (punc) o jeden hlas. Jestliže se vám příspěvek nelíbí, kliknete na ikonku [Dolu]. Tím mu hlas uberete.

Opakovat hlasování pro konkrétní příspěvek je ztíženo. Znovu hlasovat můžete tehdy, až někdo jiný (s jinou IP adresou) opuncuje příslušný komentář.

Příspěvek, jehož punc dosáhne záporných hodnot, nebude běžně zobrazován. K dosažení tohoto stavu (potlačení zobrazení) potřebuje příspěvek nejméně šesti záporných hlasů a žádný kladný. Přejete-li si změnit míru "cenzury", tj., vidět příspěvky se záporným puncem nebo nevidět ty, které mají kladný, ale nízký punc, nastavte si v políčku Zobrazit od punc hodnotu, která vám vyhovuje: od +5 až po Vše.

Vaše nastavení si systém uloží do cookies s dobou platností jeden měsíc. Nemáte-li cookies povoleny, budete muset nastavení opakovat při každém vstupu na diskuzní stránku.

Důvod, který mne k tomuto opatření vedl, byl nárůst vulgárních, primitivních a nekonstruktivních komentářů, jejichž jediným účelem je pošpinit a ponížit. Psal jsem o tomto problému v článku Ostny nenávisti.

Nejde o cenzuru. Všechny příspěvky (tedy i ty s puncem hodně negativním) zůstanou v systému a můžete si je zobrazit kliknutím na červený text informující vás o tom, že příspěvek byl potlačen (rychlá metoda, která ale neumožňuje příspěvek dále puncovat), nebo nastavením v políčku Zobrazit punc (viz výše) - pak zůstane příspěvek viditelný a umožňuje i puncování.

Podobná opatření se stávají běžnými v řadách diskusních serverů. Fungují na kuro5hin, Slashdot i na netem.cz. Tam ovšem hodnotí úroveň jednotlivých příspěvků buďto sám vydavatel (netem.cz), nebo (po přihlášení) vybraní čtenáři, o nichž je známo, že jejich komentáře jsou kvalitní. Možná i k tomu časem ve Zvědavci dojde.

Zatím je tento systém v procesu ladění, tedy hledání kompromisu mezi vaším právem na vlastní názor a zneužíváním tohoto práva určitou skupinkou. Pokusím se v této fázi ponechat všem čtenářům možnost rozhodnout o kvalitě příspěvků. Rovněž nebudu zatím zavádět povinnost přihlašování se.

Ukáže-li se časem, že ani tato opatření nestačí, nezbude než použít řešení podobné tomu, jako na kuro5hin a jiných serverech. Přiznávám, že bych raději zůstal u toho nikoho neomezovat, ale zdá se, že to není možné.

Článek byl publikován 29.5.2002


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.