Afghánistán: Spousty hlasů, nemnoho voličů

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/08/3276-afghanistan-spousty-hlasu-nemnoho-volicu.htm

Tom Coghlan

V 8:00, hodinu po zahájení prezidentských voleb v Afghánistánu byla volební stanice v objektu střední školy Hadži Džanat Gul v Pul-e Čarkí východně od Kábulu, bloku zaprášených nedostavěných budov určených pro nomády Kuči, úplně prázdná.

Zjevná absence voličů byla však podle tvrzení volebních úředníků klamná; urny už byly plné až po okraj. „Lidé už tu byli. Přijeli v 7:00 na nákladních autech, teď se vydali s ovcemi na pole,“ tvrdil hrdě Lawan Džín.

Šedobradý volební pracovník z nezávislé volební komise nevypadal z neohlášeného příjezdu dvou novinářů z Timesů příliš nadšeně.

Nepřítomnost voličů, jejímiž svědky byli tito novináři, bylo možno pozorovat po celé zemi, protože Afghánci se ze strachu před hrozbami Tálibánu drželi od volebních center stranou.

Tahle volební stanice v Pul-e Čarkí však vypadala podezřele z jiného důvodu. Podle úředníků tu bylo odevzdáno celkem 5 530 hlasů, které byly uzavřeny ve volebních urnách. V každé z nich prý bylo – kupodivu stejně – 500-510 lístků. Ještě pozoruhodnější bylo, že 3 025 z nich měly do uren vhodit ženy.

Pokud vyjdeme z toho, že poslední volič opustil volební místnost dvě minuty před příjezdem novinářů v 7:55, dojdeme k závěru, že u 12 uren se od otevření střediska v 7.00 muselo vystřídat nejméně 100 voličů za minutu.

V centru nebylo ani stopy po nikom, kdo by volby kontroloval, ani po ženách, které by dohlížely na urny určené ženám, jak to požadovala Nezávislá volební komise.

Novináři z Timesů se v centru zdrželi hodinu. Přítomní volební úředníci byli nesví. Volit nikdo nepřicházel.

„Tuhle oblast kontroluje Hadži Mullá Lewani Chán. Je vůdcem kmene Tarochajl a poslancem,“ prohlásil Lawan Džín. „Řekl, že Tálibán hrozí lidem utětím prstů. Proto přišli tak brzo,“ dodal přešlapuje z nohy na nohu a s nespokojeným výrazem.

Vůdce kmene, dodal důvěrně, je přívržencem prezidenta Karzáího. „Tady patří všichni lidé ke kmeni Tarochajl, všichni hlasovali pro Karzáího.“ Jeho spolupracovníci neprojevili žádnou ochotu. „Není dovoleno si to tu prohlížet, tady je ženská část,“ zněla odpověď na dotaz novinářů, zda mohou vidět seznam odevzdaných volebních karet.

Najednou se ukázal funící náklaďák. „Podívejte, tady jsou voliči!“ zvolal Lawan Džín a vrhl se k vozu. Asi 30 mužů vystoupilo, někteří s pomocí ostatních. Byli mezi nimi i starci a jeden úplně slepý muž. Vstoupili do volební stanice a připravili se k hlasování.

Urostlý muž středního věku nazývaný Lál Mohammad vystoupil dopředu a vytáhl dvě volební karty. Při pohledu na ně se volebních úředníků zmocnila křeč a naznačili mu, aby jednu z karet strčil zpátky do kapsy.

Když odhlasoval, prohlásil, že volil prezidenta Karzáího. Dotázán na druhou kartu ukázal nejdřív obsah několika kapes, než nakonec kartu vytáhl. „To je mé ženy,“ prohlásil „Přivedu ji později.“

Také další voliči prohlásili, že volili Karzáího. „Kdyby zvítězil dr. Abdulláh, byla by to hanba pro všechny Paštuny, protože on je Tádžik,“ pravil Hadži Abdulláh, mladý muž s pistolí, který vypadal na 16 let, ale podle karty mu bylo 21. Tvrdil, že je dost starý na to, aby mohl volit a upozornil, že hlasoval už v roce 2004. „Afghánistán bude zničen, jestli zvítězí (dr. Abdulláh),“ pokračoval. „Rozhodně budou boje.“

Než bylo 30 voličů odbaveno, bylo zcela zřejmé, že volební štáb zvládne nanejvýš čtyři voliče za tři minuty neboli při nejlepším 80 voličů u každé urny za hodinu, tudíž celé středisko by za hodinu odbavilo 960 voličů. Novináři se podivili, jak tedy bylo možno obsloužit za hodinu 5 530 voličů. Není v tom nějaký švindl?

Lawan Džín sešpulil rty. „Možná tu bylo trochu míň lidí. Možná pět procent,“ nadhodil.

Před volebním centrem stálo na stráži pět policistů. Byli před stanicí už v noci a řekli, co viděli. „Kolem 4:00 přijeli ke stanici zaměstnanci ústřední volební komise,“ řekl jeden z nich jménem Iqbál. Od té doby jsme moc lidí neviděli. Asi čtyři náklaďáky s lidmi a čtyři auta Corolla. Neviděl jsem tu žádnou ženu.“ Ostatní policisté to potvrdili.

O míli dál našli novináři kmenového vůdce a poslance Hadžiho Mullu Lewaniho Chána v jeho velkém, vysokou zdí obehnaném obydlí. Třicet metrů od jeho hlavního vchodu byla další volební stanice v madrase Hadži Džanat Gul. Obě budovy postavil Lewani na památku svého otce.

Před madrasou stálo deset ozbrojených mužů, přívrženců Lewaniho. Jeden z nich měl na oděvu odznak s portrétem Karzáího.

Lewani, 35letý drobný muž královského vzezření uvítal lidi z Timesů obklopen velkou suitou poddaných, z nichž několik mělo na rukávech modré pásky na znamení, že jsou pracovníky Nezávislé volební komise. O všech takových pracovnících se předpokládá, že jsou prověřeni, pokud jde o jejich nestrannost.

„Oni zrovna dneska pomáhají Nezávislé volební komisi,“ pravil nedbale Hadži Mullá. „Nedostávají žádnou mzdu.“ Zazvonily mu dva telefony najednou. „Potřebujeme víc hlasovacích lístků,“ křičel do jednoho. „Zavolejte volební komisi a řekněte jim, že jich potřebujeme víc.“ Na dotaz, zda hlasoval, poslanec odpověděl: „Samozřejmě, Karzáího.“ Kupodivu neměl na žádném prstu stopy po nesmazatelném inkoustu, podle něhož lze identifikovat každého, kdo volil. „Umyl jsem si ruce,“ vysvětlil stručně.

Co si myslí o zprávách, že na některých místech mohlo dojít k manipulaci s hlasy, zeptali se novináři. „Tahle tvrzení o korupci jsou svinstvo, možná je to propaganda stoupenců dr. Abdulláha proti nám,“ prohlásil bez mrknutí oka.

Hodinu po uzavření hlasování zdroje z Nezávislé volební komise oznámily, že bylo zahájeno vyšetřování, týkající se obvinění, že ve volebních střediscích v okolí Hadži Džanat Gul bylo vhozeno na 70 000 nelegálních hlasů.

Článek No sign of voters on election day in Afghanistan despite official claims vyšel na serveru timesonline.co.uk 22. srpna. Překlad Eva Cironisová

Článek byl publikován 25.8.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.