Výsledky testů dlouhodobých efektů GM potravin na lidi musí být před zveřejněním schváleny korporacemi

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/08/3264-vysledky-testu-dlouhodobych-efektu-gm-potravin-na-lidi-musi-byt-pred-zverejnenim-schvaleny-korporacemi.htm

William Engdahl

Od doby, kdy byly počátkem devadesátých let minulého století vysázeny v USA a Argentině první geneticky upravena semena, je jedním z největší tajemství obklopující jejich šíření po světě naprostý nedostatek nezávislých vědeckých studií zabývajících se dlouhodobým efektem GM potravin na lidské zdraví nebo aspoň na zdraví pokusných krys. Nyní vychází najevo skutečný důvod. Firmy jako Monsanto, BASF, Pioneer, Syngenta a další, zakazují nezávislé výzkumy.

Úvodník ze srpna 2009 v respektovaném měsíčním magazínu Scientific American odhalil šokující a zneklidňující realitu za bujením GM produktů v potravinovém řetězci od roku 1994. V žádném váženém vědeckém časopise nikdy nebyla uveřejněna nezávislá vědecká studie na toto téma a to z jednoho důvodu. Není možné nezávisle ověřit, že GM semena, jako sojové boby Monsanto Roundup Ready nebo kukuřice MON8100 skutečně splňují to, co firma tvrdí, a že nemají vedlejší škodlivý efekt, protože korporace produkující tato semena nedovolí to zjistit!

To je pravda! Monsanto a další obří korporace produkující GM semena si stanovily předkupní podmínku. Každý, kdo chce koupit jejich GM semena, musí ještě před uzavřením obchodu podepsat smlouvu End User Agreement – něco jako Dohoda s koncovým uživatelem. Všechny firmy podnikající v GM, jako Monsanto, Pioneer (DuPont) a Syngenta vyžadují po zákazníkovi podpis dohody, ve které je explicitně stanoveno, že výrobky nesmějí být podrobeny žádným vědeckým testům v nezávislých laboratořích. Je zakázáno zjišťovat, kdy a za jakých podmínek se GM semenům daří a kdy selhávají. Nesmějí se porovnávat ani žádné charakteristiky GM semen například s GM semeny jiné firmy nebo s přírodním, neupraveným semenem. Co je nejvíce zneklidňující, vědci nesmějí zkoumat, zda GM semena nevedou k nechtěným vedlejším efektům třeba na životním prostředí nebo na zvířatech či lidech.

V respektovaných vědeckých časopisech mohou být publikovány jedině ty výzkumy, které projdou schválením Monsanto a dalšími GM firmami.

Celý proces schvalování GM semen byl od počátku manipulován zájmovými skupinami. Počínaje prohlášením tehdejšího prezidenta Bushe v roce 1992, že nebudou prováděny žádné testy bezpečnosti GM semen, protože on – prezident – označil GM semena za „v podstatě shodná“ s normálními semeny. Prohlášení bylo vydáno na požadavek firmy Monsanto. Bývalí právní zástupci pro Monsanto byli dosazeni do EPA (Environmental Protection Agency) a FDA (Food and Drug Administration) a rozhodovali o pravidlech nakládání s GM semeny. Například rozhodli, že nebudou prováděny žádné státní testy bezpečnosti GM semen. Do dneška také nikdy žádné testy provedeny nebyly. Všechny testy GM semen na bezpečnost a výtěžnost dodávají státu firmy, které semena produkují, jako Monsanto. Nelze se tedy divit, že vše okolo GM semen zní pozitivně. Monsanto a další firmy mohou lživě tvrdit, že GM semena jsou řešením pro nasycení hladovějícího světa.

Skupina čtyřiadvaceti vůdčích univerzitních vědců se specializací na insekticidy kukuřice napsala dopis americké EPA požadující, aby EPA využila své pravomoci a vynutila zrušení cenzurních praktik. Je to jako kdyby Chevrolet, Tata Motors nebo Fiat zkoušely cenzurovat výsledky nárazových zkoušek (crash tests) svých vozů v Consumer Reports nebo v podobně relevantní publikaci, protože by se jim nelíbily výsledky. Akorát v tomto případě jde o potravinový řetězec pro lidi a zvířata. Vědci správně argumentují, že bezpečnost potravin a ochrana životního prostředí je závislá na to tom, že vypěstované produkty budou pravidelně podrobeny vědeckému zkoumání. Vzpomeňte si na to, až si příště nasypete ke snídání misku obilnin.

Článek GMO Scandal: The Long Term Effects of Genetically Modified Food on Humans Scientific Tests Must Be Approved by Industry First vyšel 29. července na serveru globalresearch.ca. Překlad editor.

Článek byl publikován 14.8.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.