USA nemají v byznysu vraždění co dělat

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/07/3240-usa-nemaji-v-byznysu-vrazdeni-co-delat.htm

Eric Margolis

Nový ředitel CIA, Leon Panetta, právě informoval americký Kongres, že zrušil tajnou operaci atentátu na vůdce Al-Kajdy. Panetta řekl, že tato kampaň byla schválena krátce po 9/11 Bushovým Bílým domem, ale přesto ještě v r. 2009 není v běhu.

Respektuji Panettu, ale jeho tvrzení není důvěryhodné. USA se pokoušely zabít příslušníky Al-Kejdy (skutečné a domnělé) od dob Clintonovy vlády. Tyto snahy pokračují dodnes i za prezidenta Baracka Obamy.

Míní snad Panetta, že CIA a její páni v Bílém domě zaháleli a odkládali tento projekt CIA zavraždit kádry Al-Kejdy po osm let? To zní neuvěřitelně. Zní to také nezákonně.

Tvrzení naštvaných kongresových demokratů, že vice-prezident Dick Cheney před nimi zakrýval podrobnosti navrhované atentátnické kampaně CIA také vyznívají prázdně. Buď byli slepí, hluší a hloupí, nebo beznadějně nekompetentní. Pravděpodobněji však zákonodárci nechtěli vidět, co mají před nosem.

CIA a Pentagon se zabývaly atentáty již od počátku 50. let, a používaly americké nájezdnické týmy nebo třetí strany. Jeden názorný příklad za všechny, CIA zorganizovaný pokus zavraždit libanonského hlavního šíitského klerika Mohammeda Fadlallaha prostřednictvím bomby v nákladním autě. Při útoku se nepodařilo vyhodit do vzduchu Fadlallaha, ale bylo zabito 83 civilistů a 250 zraněno.

V r. 1975 jsem byl kontaktován, abych se připojil ke kongresovému výboru, kterému předsedal Church, vyšetřujícímu pokusy CIA zavraždit Fidela Castro, Patrice Lumumbu z Konga, a později vietnamského Ngo Dinh Diem. Churchův výbor se ukázal být semeništěm nezákonností a chování gangsterského stylu.

Na americký seznam cílů si přidejte Gamala Abdel Nassera, Saddama Husseina, Afghánce Gulbadina Hekmatyara, indonéského Sukarno, iráckého Abdela Karima el-Kassema, chilské marxistické vůdce, a velmi pravděpodobně, ve spojení s Izraelem, Jásira Arafata.

Libyjský Muammar Khadaffi mne za ruku provázel ruinami svého soukromého obydlí v Tripolis a ukazoval mi, kde 1000 kilogramová americká bomba zasáhla jeho ložnici a zabila jeho malou dceru. Dnes, přesto že v minulosti zlikvidoval civilní letadlo, je kámoš USA a EU.

Většina Pákistánců věří, oprávněně či nikoliv, že USA hrály roli v zavraždění prezidenta Zia ul-Haqa. Nicméně nedávná tvrzení nanejvýš pochybného washingtonského bloggera, že USA zavraždily svoji oblíbenou Pákistánku, Benazir Bhuto, jsou o pozornost usilující lži.

Abych ocitoval Stalinovo oblíbené úsloví: „Mrtvý člověk – mrtvý problém.“

Atentáty byly v USA postaveny mimo zákon v r. 1976, to ale nezastavilo pokusy posledních tří vlád napodobit izraelský krutý Mossad a jeho „cílené zabíjení“ nepřátel. Vláda Clintona a Bushe, a nyní Obamův Bílý dům, obešly americké zákony tím, že řekly, že USA jsou ve válce, a tím je zabíjení „nepřátelských bojovníků“ legální. Ale Kongres nikdy války nevyhlásil.

Washington je plný údajně tajných eskader smrti provozovaných vice-prezidentem Dickem Cheney a jeho chráněncem, novým americkým velitelem v Afghánistánu, generálem Stanley McChrystalem. Tento síru čpící generál velel super tajnému Společnému velení zvláštních operací Pentagonu, které se stalo hlavním rivalem CIA v branži „mokrých záležitostí“ (jak KGB nazývala atentáty) a tajných nájezdů.

Američané jsou nyní zaplaveni špinavými skandály z Bushovy éry, týkajícími se mučení, únosů, brutálních tajných věznic, vymývání mozku a hromadného šmírování telefonů, e-mailů, bankovních transakcí a dokonce i knihoven Američanů.

Poslední pobouření: v r. 2001, jak jsem informoval dříve, americké zvláštní síly dohlížely na vraždu tisíců uzbeckými jednotkami komunistického válečníka Rashida Dostama zajatých bojovníků Talibanu v Dasht-i-Leili v Afghánistánu.

CIA platila Dostamovi, notorickému válečnému zločinci 80. let, miliony, aby bojoval proti Talibanu. Dostam je předurčen stát se vice-prezidentem USA dosazené vlády afghánského prezidenta Hamida Karzaiho. Bush tento velký válečný zločin zamlčel.

Amerika není zdaleka sama, kdo se pokouší vygumovat nepřátele nebo ty, kdo kříží její plány. Britská MI-6 a francouzská SDECE byly notoricky známé, že vysílají atentátníky. Poslední šéf SDECE mi řekl, že mu bylo nařízeno prezidentem Francoisem Mitterandem zabít libyjského Khadaffiho. Izraelské eskadry smrti jsou obávané po celém světě.

Historie ukazuje, že státem nařízené vraždy jsou spíše více kontra produktivní a nevyhnutelně se vymykají kontrole, a dehonestují země a organizace, které je praktikují. Co je důležitější, demokracie nemají v byznysu zabíjení co dělat.

Ale američtí atentátníci jsou stále v akci. V Afghánistánu a Pákistánu americká bezpilotní letadla zabíjí Paštúny téměř denně. 90% z nich jsou civilisté, ne místní zuřiví domorodci nebo Taliban. Američané mají podivný názor, že zabíjení lidí ze vzduchu není vražda, či dokonce zločin, ale je to tak nějak čisté.

Útoky amerických Predátorů jsou nezákonné a porušují americké a mezinárodní zákony. Pákistánská vláda, jíž nebyla vyhlášena žádná válka, není dokonce ani žádána o svolení nebo není před útoky varována.

Shazování 1,000 kilogramových bomb na obytné budovy v Gaze nebo nálety Predátorů na pákistánská kmenová území jsou stejně tak vraždou, jako nechat vybuchnout bombu v autě nebo útok sebevražedného atentátníka.

Článek The us has no business being in the murder business vyšel na serveru ericmargolis.com 20. července. Překlad L. Janda.

Článek byl publikován 27.7.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.