Americký nálet zmasakroval v Afghánistánu desítky lidí

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/05/3145-americky-nalet-zmasakroval-v-afghanistanu-desitky-lidi-.htm

Eva Cironisová

V předvečer summitu USA, Afghánistánu a Pákistánu přišly zprávy, že americký nálet v Afghánistánu zabil a zranil desítky civilistů, mezi nimi mnoho žen a dětí. K masakru došlo ve vsích Gandžábád a Gerání v okrese Bala Baluk v provincii Farah na západě Afghánistánu. Místní vládní představitelé odhadují počet mrtvých na 150, americko-afghánská komise určená k vyšetření této události upřesnila počet na 147, vše civilisté. Americké síly se střetly s povstalci a aby se vyhnuly delšímu boji, přivolaly leteckou pomoc. Její bomby pak zničily 17 hliněných domů plných civilistů, kteří se zde ukryli před boji.

Člen rady provincie Farah Abd al-Basir Chán sdělil Associated Press, že rozzuření vesničané přivezli auta naložená zohavenými těly obětí do hlavního města provincie jako důkaz, že americký útok zasáhl ženy a děti. „Bylo obtížné spočítat těla, protože byla ve velmi špatném stavu,“ neboť „některá neměla nohy.“

„Ty bombardované domy byly plné žen, dětí a starých lidí,“ řekl médiím bývalý provinční činitel Mohammad Miím Qadderdán, který byl svědkem masakru. „Velmi těžko se dá říci, kolik lidí bylo zabito, protože nikdo nemůže vědět, kolik lidí tam bylo. Lidé se v troskách hrabou lopatami a holýma rukama.“

Mluvčí amerických okupačních sil v Afghánistánu plukovník Greg Julian přiznal, že americké síly v oblasti bojovaly a dodal, že zranění Afghánci byli ošetřeni na vojenské základně ve Farahu. Jeho prohlášení muselo pozůstalé dojmout: „Vyslovujeme soustrast těm, které dnešní operace zasáhla a neprodleně prošetříme všechna tvrzení, abychom zjistili, co se stalo.“

Podle Qadderdána byl počet mrtvých „vyšší než v Azízábádu“. Tím narážel na masakr 90 civilistů, který američtí letci způsobili roku 2008 v západoafghánském městě v provincii Herát. Američané zde zaútočili na dav shromážděný u místního letiště na připomínce čtyřicetidenní vigilie od smrti místního vůdce. Američané původně tvrdili, že všichni mrtví účastníci slavnosti byli tálibové. Zprávy a fotografické důkazy z místa je však usvědčily ze lži. Počet mrtvých potvrdila afghánská vláda OSN a organizacím lidských práv.

Po masové vraždě v Azízábádu se afghánský prezident Hamíd Karzáí pokusil zmírnit hněv afghánského obyvatelstva na západní vojáky - a tím i na svůj loutkový režim - tím, že odsoudil Američany a požádal je, aby přestali útočit na civilisty. Američané na tuto slovní hru přistoupili a slíbili mu věc „vyšetřit“. Vysoký velitel amerických sil v Afghánistánu generál David McKiernan dokonce vydal v září rozkaz, v němž americkým vojákům přikázal, aby byli při palbě opatrnější. Tím vše skončilo.

Stejně podivuhodný je i pokus americké propagandy učinit za vraždění civilistů západními vojáky odpovědným táliby, kteří „se úmyslně vměšují mezi obyvatelstvo“. Tím ale nechtě potvrzuje, že tálibové nejsou „cizí teroristé“, ale lidé z řad místního obyvatelstva, obyčejní Afghánci, kteří jen nechtějí ve své zemi cizí vetřelce a jsou tímto obyvatelstvem podporováni.

Karzáí byl v době posledního masakru příznačně - ve Washingtonu. 5. května t.r. tu všeobecně pohovořil o civilních ztrátách, o nejnovějším bombardování se nezmínil. Nešetřil však květnatou propagandou: Afghánci musí získat dojem, že „netrpí, že afghánští civilisté jsou naopak chráněni. … Válka proti terorismu bude úspěšná jedině tehdy, když ji povedeme na vyšší úrovni morálky. Musíme tuto válku vést jako lepší lidské bytosti.“

Britský brigádní generál a zástupce velitele sil NATO v jižním Afghánistánu David Hook byl ale minulý týden pro agenturu Reuters upřímnější: „Nastane krvavé léto.“

Obamovu vládu pokračující zprávy o vraždění afghánských civilistů ani Karzáího proslovy nijak neodrazují od pokračování v dosavadní linii. Naopak, je připravena „pomoci“ i Pákistánu: „Musíme vyvinout maximální nátlak na naše přátele v Pákistánu, aby se k nám přidali v boji proti Tálibánu a jeho spojencům,“ prohlásil rovněž 5. května zvláštní americký vyslanec pro Pákistán a Afghánistán Richard Holbrooke. „Nemůžeme v Afghánistánu uspět bez podpory a přispění Pákistánu.“ Pákistánští civilisté se tedy mají také na co těšit.

Jak ukazují čísla Air Force Central, letecké, námořní a další koaliční síly shodily během dubna na Afghánistán rekordní množství bomb - 438. Bomby byly shozeny během 2110 podpůrných bojových letů. Skutečný počet leteckých útoků byl přitom vyšší, protože centrála do něj nezahrnula útoky vrtulníků. Nezapočítávalo se ani bombardování, které minulo cíl či vypálení malých střel.

Na Irák bylo shozeno 26 bomb během 767 bojových letů.

Posádky dopravních letadel vyložily 1,8 milionu liber zásob, většinou v Afghánistánu, a tankery vyložily 85 milionů liber nafty.

Průzkumné letouny podnikly nad Irákem a Afghánistánem 1402 letů.

Zdroje:

  1. http://www.wsws.org/articles/2009/may2009/afgh-m06.shtml
  2. http://www.presstv.com/detail.aspx?id=93985§ionid=351020403
  3. http://washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/05/08/AR2009050804426.html
  4. http://www.navytimes.com/news/2009/05/airforce_april_airstrike_050409w/

Článek byl publikován 14.5.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.