Policejní zastrašování v Brně

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/prispevky/2009/05/3136-policejni-zastrasovani-v-brne.htm

B.W.

Mohli jsme se o tom přesvědči v pátek 1. května na náměstí Svobody, kde Dělnická strana ve spolupráci s neformálním sdružením Svobodná mládež Brno, svolala své příznivce k oslavám svátku práce formou politického mítinku. Už od samého počátku však bylo jasné, že i přes splnění veškerých zákonných nařízení to organizátoři i samotní účastnící nebudou mít vůbec jednoduché.

Předkládám vám tedy výsledek mého skromného průzkumu.

Poté co jsem v předstihu dorazil na hlavní vlakové nádraží v Brně, policejní složky již dohlížely na občany, kteří se chtěli dostat do kontrolované oblasti – což byl téměř celý střed města. Hned první vlně blokád a kontrolních stanovišť jsem se naštěstí vyhnul – zjistil jsem ale, že zde proběhla méně formální kontrola státními orgány, kdy policie vpouští pouze účastníky mítinku, avšak pouze pod podmínkou lustrace jejich osobních údajů a výslovného požadavku o vpuštění na tento mítink.

Tedy běžní občané, kteří chtěli alespoň zpovzdálí a svobodně sledovat mítink, ale na druhou stranu nechtěli mít záznam v databázi státních orgánů, měli prostě smůlu. Přes mnoho překážek, které občanům postavila policie do cesty, se tak dostali na dohled snad jen ti nejodvážnější a nejotrlejší občané.

Pokračoval jsem tedy dále až téměř k náměstí Svobody, kde už čekalo několik desítek stoupenců Dělnické strany aby bylo vpuštěno na mítink. K mému údivu však byl každý jednotlivý občan, aktivista, zkrátka účastník mítinku zastaven a prohledán – na čemž není zas až tak nic divného, ale zároveň mu byl podmíněn vstup pouze na základě toho, že se podrobí zapózování na policejní kameru, včetně toho, že mu bude nafilmován i občanský průkaz. Na co policie shromažďuje tyto data stačí jen hádat - snad k prohloubení další perzekuce, a nebo snad sbírá nové důkazy pro zrušení Dělnické strany?

Zde si můžete prohlédnout krátký záběr z kontrolního stanoviště č. 1 ulice Masarykova.

Nedalo mi to a tak jsem se rozhodl obejít celé náměstí Svobody a porozhlédnout se po ostatních přístupových cestách. Bohužel musím sdělit, že policie náměstí Svobody uzavřela doslova „vzduchotěsně“ a to až tak, že nikdo nemohl dovnitř ani ven, pokud neprošel přes kontrolní stanoviště která existovala pouze dvě. První, výše zmíněné stanoviště z Masarykovy ulice a druhé z ulice Rašínova. U druhého kontrolního stanoviště byla kontrola obdobná prvnímu stanovišti – filmování aktivisty (obličej, oděv, v některých případech snad i tetování) a jeho občanského průkazu.

Zde si můžete prohlédnout záběry z kontrolního stanoviště č. 2 na ulici Rašínova.

(http://www.youtube.com/watch?v=lQxq8-t6LQU)

Závěrem bych tedy shrnul základní fakta která jsem zaznamenal zhruba do 14 hodin, kdy jsem konání akce musel z osobních důvodů opustit.

1.) Do větší části středu města Brna měl povolen vstup pouze tomu, kdo se prokázal občanským průkazem, z něhož mu byly opsány osobní údaje nutné k identifikaci a zároveň kdo výslovně požádal o vstup z důvodu účasti na mítinku. Nikomu jinému nebyl vstup povolen! (výjimku tvořili občané, kteří mají v uvedené oblasti trvalé bydliště – kontrolováno podle OP nebo pasu)

2.) Pro vpuštění na náměstí Svobody, na samotné místo konání akce, bylo navíc nutné zapózovat před policejní kamerou, zároveň byl na policejní kameru pořízen záznam občanského průkazu. Samozřejmostí byla osobní prohlídka.

Na videu č 3. vidíte, že o mítink na náměstí Svobody byl zájem, bohužel se značná část občanu z důvodů policejních obstrukcí na něj nedostala.

(http://www.youtube.com/watch?v=jaLA1XCeJzU)

S účastníky akce dosud legální politické strany bylo nakládáno jako s podezřelými z trestného činu, domnívám se, že šlo o policejní zastrašování s úmyslem vyvolat v účastnících pocit viny a nejistoty, a ukázat jim, že jejich účast byla zaregistrována orgány činnými v trestním právu. Jsem si téměř jist, že policie porušila zákon daný ústavou o právu shromažďovacím.

Článek byl publikován 6.5.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.