Německé úřady umlčely doménu WikiLeaks

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2009/04/3099-nemecke-urady-umlcely-domenu-wikileaks.htm

Německé úřady náhle a bez předchozího varování suspendovaly registraci stránek wikileaks.de. Tato doména je nyní nepřístupná.

Krok německých úřadů přichází dva týdny poté, co byla provedena policejní razie v domech Theodora Reppe, držitele německé domény wekeleaks.de. Podle policejních dokumentů byla razie 24. března provedena kvůli tomu, že Wikileaks zveřejnily tajný seznam stránek zakázaných australskou vládou. Australský úřad ACMA (Australian Communications and Media Authority), který seznam cenzurovaných stránek v Austrálii udržuje, sdělil novinářům, že nepožadoval intervenci německých úřadů.

Zveřejnění seznamu ukázalo, že australská vláda cenzuruje mnoho neškodných stránek a stránek s politickou tématikou a změnilo směr debaty o cenzuře v Austrálii. Očekává se, že návrh australské vlády na zavedení cenzury nyní (jako následek zveřejnění) senátem zřejmě neprojde.

Německý kabinet navrhl 25. března zavedení svého vlastního celostátního cenzurního systému internetu. Austrálie a Německo jsou jediné dvě západní demokracie, které veřejně uvažují o zavedení celonárodní internetové cenzury.

Německá policie popřela magazínu Der Spiegel, že by ji zajímala role WikiLeaks jako mezinárodní tiskové organizace. Tato „omluva“ nyní už zjevně neplatí. Navzdory tomu, že německé orgány byly dotazovány tiskem, dosud oficiálně ani neoficiálně nekontaktovaly Wikileaks nebo jejich vydavatele a nepokusily se nějak své akce vysvětlit nebo vyřešit. Mlčení německých orgánů je neomluvitelné.

Situace v Německu je podobná sporu mezi WikiLeaks a švýcarskou bankou Julius Baer z minulého roku. WikiLeaks publikovaly dokument, který odhalil, že Baer schoval miliony dolarů na na účty na Kajmanských ostrovech. Ten případ způsobil, že doména wikileaks.org byla dočasně zavřena kalifornským soudcem, následovalo slyšení banky ex parte. Další domény WikiLeaks pokračovaly v publikování dokumentu. Mezitím právníci WikiLeaks a 20 hlavních médií a organizace zabývající se občanskými právy (American Civil Liberties Union, Reporters Committee for the Freedom of the Press, EFF, Associated Press, Public Citizen a další) reprezentovaly své argumenty před soudcem. Ten uznal svou chybu a zrušil zákaz domény.

Stejně jako švýcarská banka pokusily se německé orgány umlčet celou Wikileaks kvůli nesouhlasu s několika dokumenty nebo články.

WikiLeaks pokračuje v publikování na dalších, ne německých doménách. Projde-li návrh německého kabinetu na celostátní cenzuru Bundestagem, je vysoce pravděpodobné, že všechny domény WikiLeaks budou na seznamu cenzurovaných stránek pro Německo.

Německo a Čína jsou momentálně jediné dva státy cenzurující doménu WikiLeaks.

Situaci sledujeme a budeme informovat o novém vývoji v této věci.

Tiskové prohlášení pod titulkem Germany muzzles WikiLeaks vyšlo na wikileaks.org 10. dubna. Překlad editor.

Článek byl publikován 12.4.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.