Z „mučení“ mohou mít bývalí Bushovi spolupracovníci těžkou hlavu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/03/3080-z-muceni-mohou-mit-byvali-bushovi-spolupracovnici-tezkou-hlavu.htm
Hilary Brown
Španělský soud zahájil kriminální vyšetřování šesti bývalých vysokých spolupracovníků Georga Bushe. Mnozí to vnímají jako stěžejní případ. Žaloba je viní z porušování mezinárodních zákonů tím, že vytvořili právní podklady, kterými legalizovali mučení v Guantanamo Bay.
V 98 stránkovém dokumentu je jmenován bývalý generální žalobce Alberto Gonzales, který ve známém výroku označil Ženevské konvence za „legrační“ a „zastaralé“.
Dalším obviněným je bývalý právník ministerstva vnitra John Yoo, autor tzv. „memoranda o mučení“, ve kterém právně zdůvodňuje topení vodou na prkně (waterboarding) a další extrémní vyšetřovací metody.
Rovněž jmenováni jsou tajemník pro obrannou politiku Douglas Feith, bývalý poradce pro ministerstvo obrany William Haynes, bývalý poradce ministerstva spravedlnosti Jay S. Bybee a David S. Addington, bývalý šéf administrativy týmu Dicka Cheneyho.
Do vydání tohoto článku nebyla redakce ABC schopná získat vyjádření žádného z obviněných. Feith údajně řekl, že je „obviněním zmaten“.
Yoo uveřejnil 7. března ve Wall Street Journal v rubrice Názory článeček, kde uvádí, že Obamova administrativa by riskovala ohrožení národní bezpečnosti, pokud by potrestala právníky, jakým je on. Proč soud ve Španělsku? Protože známý španělský soudce Balthazar Garzon říká, že čtyři španělští občané držení v Guantanamo tvrdí, že tam byli mučení, a Španělsko tudíž má jurisdikci nad tímto případem.
Žaloba uvádí, že američtí úředníci porušili mezinárodní zákony, zvláště ženevský zákon proti mučení z roku 1984, podepsaný 145 zeměmi světa včetně USA.
Tvrdí, že úředníci vytvořili legální zdůvodnění mučení. Neúčastnili se sami mučení, nebyli přítomní u výslechů, ale ohnuli zákon, aby legalizovali nelegální chování svých podřízených.
Soudce Garzon má mezinárodní reputaci jako bojovník proti porušování lidských práv a kriticky se vyjadřoval o způsobu, jakým zacházejí s vězni v Guantanamo.
Jeden ze španělských právníků, kteří pomáhali sestavit žalobu, Gonzalo Boye-Tucet, sdělil ABC News, že zatykače by mohly být vystaveny do několika týdnů, možná dokonce dnů.
„Soudce nejprve vyzve obviněné, aby se dostavili před španělský soud a hájili se. Být v jejich pozici, tak to udělám,“ řekl Boye-Tucet.
„Pokud se nedostaví, bude vydán zatykač a to brzy, možná už následujícího dne. Proces může pokračovat celkem rychle.“
Pak by vznikla otázka, zda by Spojené státy obviněné vydali.
Ředitel Human Right Watch Kenneth Roth si myslí, že se to nestane.
„Myslím, že je nepravděpodobné, že by Obamova administrativa vydala do Španělska kohokoliv obviněného z mučení. Ale je jisté, že se tito lidé vystaví nebezpečí zatčení, kdykoliv budou cestovat mimo Spojené státy,“ řekl Roth.
I když je nevydají, případ vyvolá tlak na současnou americkou administrativu, aby sama začala vyšetřovat.
„Pokud Obama chce dodržovat literu zákona, bude jeho povinností buď ty osoby vydat, což je nepravděpodobné, nebo je potrestat. A doufejme, že to dá věcem správný směr, vyšetřit, potrestat... lidi, kteří jsou odpovědní za legalizaci mučení,“ řekl.
Obvinění z porušení konvence proti mučení je vzácné. V říjnu 2008 uznal soud v Miami Chuckie Taylora, syna bývalého prezidenta Libérie Charlese Taylora, vinným podle tohoto zákona a odsoudil jej na 97 let vězení.
Bushova administrativa chválila rozhodnutí soudu a označila je za velký den pro spravedlnost. Charles Taylor je za své válečné zločiny ve vězení v Haagu.
Největší „rybou“ soudce Garzona byl generál Augusto Pinochet, bývalý Chilský diktátor. Byl zadržen na základě zatykače vydaného Garzonou v Londýně, kam se přiletěl léčit, v roce 1998.
Britské orgány jej držely dva roky v domácím vězení. Nakonec mu bylo dovoleno vrátit se do Chile z důvodu stáří a nemoci, podle jeho právníků nebyl schopen absolvovat soud. Žil ještě osm let a zemřel, aniž by stanul před soudem.
Případ šesti obviněných úředníků Bushova kabinetu téměř jistě přijde na přetřes při bilaterální schůzce Obamy se španělským premiérem Josem Zapatero v průběhu sumitu G20 v Londýně.
Článek 'Torture' Could Haunt Bush Officials vyšel 30. března na ABC News a také na informationclearinghouse.info, odkud jej přebírám. Překlad editor.
Doplnění editora
I když je to jistě chvályhodný pokus, domnívám se, že soudce Garzon štěká na špatný strom. Těch šest obviněných nebylo iniciátory. Bylo jen nástrojem. Skuteční zločinci byli prezident George Bush, viceprezident Dick Cheney, státní žalobce John Ashcroft a ministr obrany Donald Rumsfled. Tím, že soudce obvinil nižší spolupracovníky a přehlédl vyšší, skutečné zločince, ukazuje, že buď nechápe, co se dělo, anebo chápe, ale ví, že tak vysoko nemůže. Což je ovšem smutné.
Článek byl publikován 31.3.2009
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.