Jsou volby pro zahraniční Čechy žádoucí?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2002/04/306-jsou-volby-pro-zahranicni-cechy-zadouci.htm

Vladimír Stwora

Tento rok budou moci poprvé volit čeští občané v zahraničí. Bohužel, korespondenční možnost voleb se nepodařila prosadit. Osobní přítomnost bude nutná.

Podle iDnes se v Kanadě zatím do seznamu voličů zapsali pouze čtyři lidé: jeden v Montrealu a tři v Ottawě. Že by nebyl zájem? Domnívám se, že částečně jde o technický problém: nutnost osobně se někam dostavit, plus kanadské vzdálenosti. Např. Češi ve Vancouveru by museli cestovat 7000 km na velvyslanectví do Ottawy. Ale je to jediný důvod, proč se přihlásili pouze čtyři lidé?

Možná jsou tady ještě další důvody. Některé z nás to nezajímá, jiní mají vypěstovanou nechuť k volbám ještě z období, kdy tyto byly povinné, a další nevědí, koho volit.

[Volby]Osobně patřím do kategorie nejistých. Kladu si totiž otázku, zda mám morální právo volit, když v zemi trvale nežiji. Co když někoho zvolím špatně a odnesou to pak lidi doma? Vím, že ve většině západních demokratických států je to běžná věc. Občanství automaticky zakládá právo volit, lhostejno, zda volič žije na území státu, kde probíhají volby, nebo někde jinde. Přesto se nemohu zbavit určité nejistoty. Jak mohou vědět, co jednotlivé strany nabízejí, jací jsou jejich kandidáti? Jak si zodpovím následky před těmi doma, kteří pak budou muset pod takto zvolenými úředníky žít?

Sleduji dění doma celkem pečlivě. Denně čtu český tisk na Internetu, dalo by se říct, že jsem téměř v obraze. Do jisté míry to vyplývá z toho, že píšu Zvědavce. Proti průměrnému emigrantu v zahraničí jsem poměrně slušně znalý domácích poměrů. Programy jednotlivých politických stran jsem také zběžně přelétl. Žádný z nich mne nezaujal. Je to všechno omáčka (často populistická) bez barvy a chuti. Jednotlivé kandidáty neznám, nikdy jsem je neslyšel mluvit, nemohu se jich ani zeptat, jaký je jejich názor na to či ono. Kdybych se měl v tomto okamžiku rozhodnout koho volit, nevěděl bych.

Těžko říct, do jaké míry si vláda v zemi uvědomila potenciální nebezpečí, že by emigranti venku mohli ovlivnit výsledky voleb nežádoucím směrem. Jisté je, že když se rozhodovalo o tom, jak hlasy emigrantů zpracovat, byla vybrána ze třech možností ta, pro nás venku nejméně výhodná. Uvažovalo se o tom, zda hlasy emigrantů rovnoměrně přerozdělit do všech volebních okresů, nebo vytvořit zvláštní volební obvod jen pro zahraniční Čechy, popř. připočíst hlasy zvenčí k výsledkům některého kraje. Ano, tušíte správně. Rozhodnuto bylo pro poslední variantu. A kraj, ke kterému budou naše hlasy přičítány, také nepatří zrovna k nejmenším - zřejmě pro jistotu, aby se naše hlasy co nejvíce rozmělnily. Jde o Jihomoravský kraj.

Možná i toto je důvod, proč se zatím zahraniční Češi volit příliš nehrnou.

Článek byl publikován 16.4.2002


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.