NSA nabízí miliardy za vyřešení odposlechů Skype
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2009/03/3053-nsa-nabizi-miliardy-za-vyreseni-odposlechu-skype.htm
Na expozici protiteroristických opatření v Londýně se objevil nový realizovatelný obchodní model pro P2P VoIP sítě Skype. Z dobře informovaných zdrojů přichází informace, že supertajná americká organizace NSA (National Security Agency) „nabízí miliardy“ tomu, kdo by byl schopen spolehlivě vyřešit odposlechy na Skype, a to jak hlasové, tak IM.
Zdroj, který si přeje zůstat v anonymitě, potvrdil, že Skype zůstává pro americké vládní šmírovací agentury a policii hlavním problémem. To ostatně potvrzuje i německá výzvědná služba, která před časem požadovala vytvoření zařízení schopného odchytávat komunikaci přes Skype a zvláštní právo umísťovat toto zařízení do počítačů sledovaných osob. Britský GCHQ rovněž přiznal, že odchytávání VoIP a obecně komunikaci přes internet představuje vážné problémy.
Konkrétně Skype je pro šmíráky a poldy vážná překážka. Vzhledem k tomu, že je to síť P2P, ani firma, která Skype vytvořila, nemá do sítě přístup, a orgány nemohou tuto cestu využít. Firma nezveřejnila detaily použitého šifrování a nelze ji k tomu ani přinutit, neboť jde o evropskou firmu. Skutečnost, že jde o uzavřený systém, vedlo mnoho bezpečnostních expertů k zlehčování, říkali, že je to bezpečnost na základě neznalosti (security through obscurity), nicméně Skype zůstává oblíbenou formou komunikace pro ty, kteří mají pocit, že by mohli být odposloucháváni. Proslýchá se, že NSA je schopná prolomit šifru Skype, pokud mají přístup k určitému hovoru nebo IM zprávě, ale kromě NSA se to nikomu nepodařilo.
NSA to možná dokáže, ale zdá se, že (je-li to pravda), vyžaduje to v současnosti příliš velké nasazení zdrojů.
„Obracejí se o pomoc k soukromým počítačovým firmám, a říkají: 'pomozte nám dostat se do Skype a my z vás uděláme velmi bohatou firmu' a dodávají, že P2P šifrovací algoritmus se navíc často mění při každé nové verzi software,“ říká zdroj z NSA.
Vůdčí osobnost spyware se domnívá, že Skype úmyslně komplikuje život státním agenturám pro odposlechy, což se nezdá příliš logické. Skype má celkem problém získat dostatek peněz od své rozsáhlé uživatelské základny a investováním do systému odolného podvratným snahám státních orgánů by si zbytečně řezal pod sebou větev.
Odměna NSA možná pro samotnou firmu Skype lákadlo není, ale pro jejího majitele, firmu eBay, která Skype koupila v roce 2005 za 2,6 miliardy dolarů, to může být zajímavá nabídka. Zvlášť když nedávno musela odepsat 1,4 miliardy dolarů.
Položili jsme otázku přímo NSA: „Co je pravdy na tom, že se pokoušíte zaplatit si vstup do komunikace Skype?“ ale NSA dosud na otázku neodpověděla.
Článek NSA offering 'billions' for Skype eavesdrop solution vyšel na britském serveru theregister.co.uk 12. března. Překlad editor.
Článek byl publikován 16.3.2009
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.