BBC (a další média) cenzurují diskuze o Gaze

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2009/01/2949-bbc-a-dalsi-media-cenzuruji-diskuze-o-gaze.htm

Declan Wilkes

Podle zjištění London Daily News zavedli v BBC Radio neoficiální cenzuru z důvodu ostrého nesouhlasu veřejnosti s izraelskou akcí v Gaze.

Zdroje seznámeny s praxí rozhlasové stanice uvádějí, že posluchači čekající na telefonních linkách na přímý vstup do vysílání o izraelských útocích, jsou ještě před tím, než je jim vstup dovolen, dotazováni na svůj názor.

Na stránce BBC „Máte slovo“ bylo zavedeno přísné moderování. Z diskuze na téma „Jak zajistit příměří v Gaze“ byla vymazána polovina ze 4500 diskuzních příspěvků na základě těchto zločinů: hanobení rasy, nabádání ke zločinu nenávisti, obtěžování, zneužívání, vyhrůžky, škodlivost, obscenita, znevažování, sexuálně orientované texty, homofóbní, urážlivé, rasistické komentáře.

Z diskuzního tématu „Je izraelský útok na Gazu obhajitelný?“ byla rovněž vymazána polovina z 5000 příspěvků z důvodů porušení pravidel diskuze.

Zákaz v rádiu

Producentům a moderátorům bylo doporučeno, aby se vyhnuli tématu izraelského útoku na Gazu navzdory tisícům, kteří demonstrovali v ulicích na protest proti vojenské akci, která má za následek 600 (už přes 700, pozn. editora) mrtvých a jen nedávno dalších 40 mrtvých při leteckém útoku na školu.

Autocenzura byla rovněž zavedena na komerčních radiových stanicích, například Talksport a mnoho dalších stanic se snaží vyhýbat se tomuto tématu. LBC se pokusilo dotknout tohoto jevu v jedné ze svých přímých diskuzí.

Proč?

Šéfové vysílání se snaží nepřilévat oleje do ohně, neradi by byli obviněni z příchylnosti k jedné nebo k druhé straně, mají dobře v paměti případ Jonathan Ross a nemají náladu na další kontroverzi.

A za omezením komentářů posluchačů existuje ještě jeden editorský důvod.

Dnes jsme psali o zvýšené vlně antisemitismu v londýnských ulicích, o pokusu spálit synagogu, o celkem 24 útocích a o objevení urážejících nápisů „zabijte Židy“ a „Židé jsou pijavice“ na vícero místech ve městě.

Omezením debaty se editoři pokoušejí nepřiživovat už tak horkou atmosféru, ačkoliv pro mnoho zapálených hlav to bude mít efekt přesně opačný a nepokoje se pravděpodobně rozšíří do ulic v přímých akcích.

Ale úplné zrušení diskuzí na veřejných fórech, jako to učinili v BBC, by také mohlo vést k obvinění z omezení svobody projevu.

Zabijeme Židy za hranicemi

V londýnských židovských čtvrtích vládne zřetelné napětí. Byly posíleny policejní hlídky v židovských čtvrtích Golders Green, North Finchely, Stanmore, Stanford Hill a St John's Wood, stejně jako v muslimských oblastech West Ham, Tower Hamlets, Southall, Hackney, Stoke Newington a Camden.

Vydrážděnost na rádiových vlnách a v chat rooms přichází v čase, kdy vůdce Hamas vyhlásil, že zabijí židovské děti kdekoliv na světě jako akt pomsty za devastující útoky posledních týdnů. Mahmoud Zahar řekl:

„(Židé) legalizovali zabití vlastních dětí tím, že zabíjejí děti Palestiny. Legalizovali zabití vlastních lidí po celém světě tím, že zabili naše lidi.“

(Poznámka editora: Autor článku špatně interpretuje [vědomě?] to, co Zahar řekl. Zahar nikde neprohlásil, že Hamas zabije židovské děti. Je to mnohem subtilnější prohlášení.)

Mark Gardner z židovské dobročinné organizace Community Security Trust v rozhovoru pro Times varoval Židy:

„Když vedení Hamas volá po odvetných útocích, měli bychom být velmi, velmi znepokojeni, co tím míní.

Velké protesty před (izraelským) velvyslanectvím

Navzdory zimě pokračují protesty příznivců Palestiny před izraelským velvyslanectvím. Organizátoři hodlají pokračovat celý týden.

Vlna protiizraelských nálad se přes víkend přehnala městem. Byly organizovány rozsáhlé demonstrace, které kulminovaly střety s policií snažící se bránit izraelskou ambasádu před útokem.

Stovky demonstrantů prorazilo zátarasy, vrhalo přes ně klacky a rakety (v originále missiles, nevím přesně jaký druh raket měl autor na mysli, pozn. editora) ve snaze dostat se do budovy.

Přístupové cesty byly uzavřeny a policejní robokapové se snažili udržet pětitisícový dav na Kensington High Street pod kontrolou. Demonstranti spálili izraelskou vlajku a provolali Izrael teroristickým státem. (Nějak mi tato zpráva ušla v českém i kanadském tisku, pozn. editora)

Policie říká, že antikonfliktní týmy spolupracují s muslimy ve snaze zajistit, že demonstrace nepřerostou v násilí.

Na Židy je utočeno v celé Evropě

Židé jsou ve střehu na celém kontinentě, neboť mladí, nespokojení muslimi zavlékají do evropských hlavních měst konflikt Středního východu.

V Paříži před izraelským velvyslanectvím musela policie oddělit a držet od sebe 25 tisíc pro-palestinských demonstrantů od 4 tisíc pro-izraelských demonstrantů.

Francouzská kancelář na stráží proti antisemitismu (v originále The National Bureau of Vigilance Against Anti-Semitism – něco jako u nás Liga proti antisemitismu, pozn. editora) hlásí, že na synagogy bylo útočeno petrolejovými bombami. Podobné incidenty jsou hlášeny i z Belgie.

Článek BBC blackout on Gaza vyšel na serveru London Daily News 6. ledna. Překlad editor.

Doplnění editora

Čemu se diví? Kdo seje vítr, sklízí bouří. Ale stejně bych pochyboval o pravosti čtyřech z pěti antisemitských útoků. Co se protižidovských násilností u různých demonstrací týče, jde téměř jistě o policejní (a jiné) provokatéry. Je to oblíbená praxe represivních složek každého moderního tzv. demokratického státu – umožňuje totiž zdůvodnit nové represivní zákony, zákazy, kamery, odposlechy atd. Navíc není těžké strhnout dav.

U těch individuálních akcí, jako pomalované zdi nápisy a svastikami, je to ještě častěji podvod. Těm, kteří umějí anglicky doporučuji článek How to spot an antisemitic hate crime hoax. V podstatě jde o snahu udělat ze sebe oběť, a zvrátit tak veřejné mínění ve svůj prospěch. Tato role je tomuto etniku tak vlastní jako nám dýchání. Antisemitské útoky se vždy objevují jako na zavolanou ve chvílích, kdy toho lze z propagandistických důvodů skvěle využít.

Článek byl publikován 9.1.2009


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.