Američané honí bin Ládina jen naoko

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/12/2931-americane-honi-bin-ladina-jen-naoko.htm

Juan Cole

Americké Centrum otevřených zdrojů pořídilo překlad článku z persko-afghánského tisku, podle něhož byli francouzští vojáci v Afghánistánu v jedné chvíli blízko zajetí Usámy bin Ládina, ale americké síly jim v tom zabránily. Podle článku existuje francouzský dokumentární film obsahující rozhovory s francouzskými vojáky, které toto obvinění potvrzují. Bushova administrativa totiž potřebuje bin Ládina na svobodě, aby mohla zdůvodnit svůj vojenský expanzionismus.

Článek „Bin Ládin na útěku? Fáma, která se stala skutečností“ vyšel v afghánském nezávislém sekulárním deníku Hašt-e Sobh 29. září 2008. Zde je text článku:

Tak pověst nelhala: Francouzští vojáci vypátrali Usámu bin Ládina, ale Američané jim nedovolili prchajícího vůdce al-Qá‘idy zajmout. Dokumentární film o bin Ládinovi, který se právě objevil ve Francii, se věnuje této záležitosti a ve francouzských mediích vyvolal ostrou debatu.

Film dokazuje, že Američané mají zájem na pokračování hry, krvavé a nákladné hry, jejímiž oběťmi jsou jedině nechránění místní lidé v naší suché a prachem pokryté zemi. V loňském roce se pověsti o této zprávě v Kábulu rozšířily, ale žádná média je nevzala vážně. Až sledování tohoto odhalujícího francouzského dokumentu změnilo pověsti ve znepokojivá fakta. „Bin Ládin, neúspěšný lov“, dílo dvou francouzských filmařů a reportérů, Emmanuela Razaviho a Erica de Lavarene, odhaluje a potvrzuje prohlášení francouzských vojáků, že při dvou operacích měli možnost bin Ládina dostat, ale americké síly jim v tom zabránily. Tento film nebyl dosud veřejně promítán a má být dostupný na francouzské síti Planet.

Ačkoliv francouzští vojáci svá tvrzení mnohokrát opakovali, pařížský Elysejský palác i americký Bílý dům to odmítaly a afghánské vedení o tom nemá vůbec žádnou informaci!

Vyvstává zásadní otázka, jakým problémem je projekt „Bin Ládin na útěku“ pro Ameriku a Afghánistán. Sedm let sebevražedných útoků a explozí, krve a násilí, bezpilotní letadla a stará auta naplněná výbušninami, vše pro chycení bradatého Araba, jehož Amerika zjevně nenávidí? A Arab, který pracuje ve jménu Alláha pro CIA, a který nyní, zase ve jménu téhož Alláha, provádí džihád proti téže CIA?

Sledování faktů v tomto filmu o Usámovi budí hořký a znepokojující dojem, který vás může znervóznit a vzbudit přání, aby to, co vidíte, bylo jen nepodloženou fámou či výplodem hollywoodské fantazie. Jenže není. Záběry jsou reálné a sledujete debatu v dokumentární podobě. Jediným ospravedlněním krvavé přítomnosti Ameriky je dvojitá existence Usámy bin Ládina a teroristické sítě al-Qá‘ida.

George Bush se svým projektem „války proti terorismu“ přeměnil Blízký východ a Afghánistán v zápalnou bombu připravenou explodovat, ale nezjistil si dosud nic o svém milovaném ztraceném Usámovi bin Ládinovi.

Co je zjevné, a film to také zdůrazňuje, je to, že všechna tahle hesla, tyhle boje a zabíjení jsou hra, ubohá a prodlužovaná hra, jejíž konec neznají ani její hráči a jež se vymkla kontrole. Evidentně je to hra na kočku a na myš, zrovna jako „Tom a Jerry“. Ale skutečností je, že jakýsi tvrdohlavec z Texasu nechce chytat myš – na rozdíl od důvěřivého Toma – a že bradatý wahhábitský Arab se nechce skrývat – na rozdíl od inteligentního Jerryho. Jejich nekonečná hra nejen unavila přihlížející, ale proměnila hřiště v obrovskou kaluž krve.

Vždycky existovaly otázky, které politici nedokázali zodpovědět a nezávislá západní média nebyla schopna je rozvířit. Kdo je Usáma ve skutečnosti? Co Američané hledají v Afghánistánu a koho hledají? Hlavní západní média zachovávají mlčení o zprávě, že Usáma mohl být zajat francouzskými vojáky. Tím proměnila jistý fakt v pouhou fámu.

Samozřejmě, že stejně naloží s tímto filmem. Místo toho se budou snažil komplikovat scénář. Mnohem horší než cokoli jiného je politický trh v Kábulu, ubohý trh, na němž každý nabízí své ubohé boží – kombinace štědrých západních zákazníků a vděčných prodejců země. Každý vnímá fakt jako „veřejné tajemství“, ale nikdo nechce dráždit křehké mysli svých nervózních návštěvníků, kteří v domě zůstanou až do nového roku.

Politici v Kábulu se na takové zprávy snaží zapomenout a totéž radí lidem. Zapomínání a ignorování takových faktů je možné, ale jak můžeme zapomínat na bomby explodující denně u našich domů a ignorovat je?

Bomby, které někdy vybuchnou ze země a jindy spadnou ze vzduchu.

(Kábul Hašt-e-Sobh v jazyku darí je osmistránkový sekulární deník vycházející od května 2007; jeho výkonným redaktorem je politický analytik a předseda Asociace pro svobodu projevu Qásim Achgar.)

Článek Afghan article says US Bin-Ladin hunt phoney vyšel 11. listopadu na serveru juancole.com. Překlad Eva Cironisová.

Článek byl publikován 29.12.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.