Reakce na článek "A nyní za světovou vládu"

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/12/2914-reakce-na-clanek-a-nyni-za-svetovou-vladu.htm

Pavel Stankuš

Se zájmem jsem si přečetl článek Gideona Rachmana. Když jsem ho roloval po obrazovce, napadlo mě, že pod tímhle bude určitě Stworův komentář! U věty „Attali se domnívá, že jádro mezinárodní finanční krize spočívá ve faktu, že máme globální finanční trhy a nemáme globální zákony“ jsem to nevydržel a přešel dolů na Váš text. Opravdu tam byl.

Já totiž tu Attaliho větu považuji v Rachmanově článku za klíčovou. Máme globální finanční trhy? Ne, my máme také globální kapitálové trhy, globální obchod, globální organizaci výroby a globální ozbrojené konflikty. Můžeme nebo nemusíme přijmou marxistickou poučku, že výrobní vztahy tvoří základ společnosti a vše ostatní je nad touto bází nadstavbou, nicméně faktem zůstává, že už tady dnes máme globální moc. Máme ji tady po desetiletí a vývoj k tomu spěl po staletí.

Tak jako se zastánci světové vlády a la Rachman snaží své myšlenky vyjadřovat opatrně, stejně tak opatrně postupují protagonisté reálné světové moci. Globalizace je vydávána za nevyhnutelný proces, zdůrazňuje se ekonomická stránka a výhodnost ( je jedno, zda je to pravda), ale nikde se nezdůrazňuje moment, že globalizace jako moc vede jednoznačně také ke globální vládě.

Můžeme nebo nemusíme přijmout starověkou dialektickou poučku o souvislosti obsahu a formy. Nicméně již existující obsah - světová moc, hledá svou formu - tedy NWO. A to také po staletí. A také krok za krokem, důsledně, nepřetržitě, nekompromisně neúnavně získává globalizace další a další pozice a krok za krokem se také formuje světová vláda a to zcela mimo existující struktury. Současní oligarchové to vidí takto: Čím skrytěji, tím lépe!

Stačí si pamatovat co se napsalo ve Zvědavci o zednářích, Iluminátech atp. To sice může vypadat jako anachronismus nebo spiklenecké konspirativní teorie, ale Bilderberg je už nepopiratelná realita. Hlavní ideou je známá Rockefellerova myšlenka, že není lepší alternativa pro lidstvo než nechat si vládnou skupinou osvícených. A osvícený? To je přece inteligentní člověk a jeho inteligence se pozná podle toho, že vlastní banku a mnoho naftových polí.

Myslím si, že Rachmanův článek říká toto: světová vláda je neodvratná a pokud zaváháme, zůstaneme, se svými po staletí budovanými demokratickými strukturami, zcela mimo.

A je tady ještě jedna zajímavá souvislost. Globalizace, nejen jako ekonomický proces, ale i jako formující se světová moc nemá s kapitalizmem nic společného. Používá jeho kategorie, udělují se stále Nobelovy ceny za ekonomii. Globalizace se tváří, že používá i jeho fundamentální nástroje. Například trhy. Co však mají trhy společného s kapitalizmem? Existovaly zde dávno před ním, a pokud v nich platí objektivní zákonitosti, na kapitalizmu nezávisí. Mezi trhem a kapitalizmem platí stejná souvislost jako mezi ježkem a Řípem. Říp je hora a ježkovi je to jedno. A jaká je souvislost mezi globalizací a kapitalistickým výrobním způsobem? Stejná.

Když vypukla v Česku Velká listopadová kapitalistická revoluce byla jedna z prvních (a taky posledních) ideí kapitalizmu formulována jako právo na získání a nedotknutelnost, doslova posvátnost, osobního majetku jednotlivce. Nechme teď stranou skutečnost, že zde existovaly pohádkové majetky dávno před kapitalizmem. Nechme stranou i skutečnost, že dnešní exekutor nebo správce konkursní podstaty dosáhne na majetek jednotlivce mnohem jednodušeji než kterákoliv totalitní instituce a stejně tak nechme stranou neskutečné přehmaty a praktickou nemožnost sjednat nápravu.

Faktem je, že po roce 1990 už nebyl v Česku kapitalizmus představován jako systém rovné příležitosti, regulérní hospodářské soutěže a zhmotnění anglosaského smyslu pro fair-play soutěž v oblasti podnikání. Pokud ano, jednalo se už jen o sporadické a úsměvné zmínky. Kapitalismus v té době již opustil tvorbu zisku jako metodiku a zdroj dalšího kapitálu a zisk samotný jako metriku efektivity podnikání a povýšil ho rovnou na cíl veškerých aktivit. To mnohem lépe vyhovovalo mocenskému konceptu globalizace a to je také zdroj současné krize. Čeští sametoví revolucionáři už prostě jen přejali myšlenky nové epochy.

Myslím si že Rachmanův článek je tedy o následujícím. Klidně můžeme žít v iluzi národního nebo třeba i federálního státu. Jako vlastenci se můžeme bít za národní hodnoty. Globalizaci je to jedno. Prostí Američané sice mohou při zmínce o světové vládě pod rouškou OSN sahat po koltech, ale jejich vlastní mocensko-politická elita klidně přesune veškerý kapitál do komunistické Číny. Mohou se Fordy, Chryslery a Chewroletty vyrábět ne březích Žluté řeky? Proč ne! Náklady budou nižší, ceny nikoliv. Ale nesmí to prodávat Číňan! A o tom je NWO.

A jde o to, abychom vůbec nepostřehli, že NWO už nastal. Ale už je tady proval. O záměru se mluví. A taky problém, jako například Rachmanův článek.

Jinými slovy, pokud řekneme Světová vláda ano, ale vznikne postupnou integrací stávajících národních a mezinárodních demokratických (dejme tomu) institucí, pod veřejnou kontrolou a jen v nezbytně nutném rozsahu, pak zastánci současné představy NWO řeknou – NIKDY!

Článek byl publikován 14.12.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.