Spojené státy možná potřebují udělat výprodej

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/10/2827-spojene-staty-mozna-potrebuji-udelat-vyprodej.htm

Eric Margolis

Na konci druhé světové války ovládalo britské impérium možná čtvrtinu planety. Ale válka přivedla Británii k úpadku. Její kdysi slavné impérium se rychle rozpadlo a většinu z něj převzaly Spojené státy.

O šest desetiletí později jsou USA – díky orgiím půjčování, díky nahrazení výrobní produkce finančními manipulacemi, díky devastujícím zahraničním válkam a díky vládě, jejichž šokující inkompetenci a nehoráznou hloupost přesahuje pouze její vlastní, bezohledná imperiální arogance – blízko bankrotu.

Finanční panika nyní zasáhla planetu a ponižující kolaps Wall Street ukázal, že americký kolos stojí na hliněných nohou. Washingtonský zuřivý tisk nezveřejněných miliard nových dolarů k podepření své ekonomiky, k financování deficitu jednoho bilionu dolarů tento rok a k placení svých dluhů, může rozpoutat bouři nebezpečné inflace.

Rovnováha moci ve světě se už posunula. Například nový prezident Pákistánu, Asif Zardari, odešel s čepici v hrsti tento týden do Číny – požádat o záchrannou půjčku až šest miliard dolarů. Pákistán balancuje na hraně bankrotu a může brzy vyhlásit platební neschopnost.

Ale jeho patron, Spojené státy, které byly zvyklé pronajímat si pákistánské politiky a armádu za 1,2 miliardy dolarů ročně za účelem podpory okupace Afghánistánu, mají tentokrát samy problém s hotovostí. Tak se Pákistán obrátil k Číně, která má 1,9 bilionu v zahraničních rezervách – nejvíce na světě. Nový status Washingtonu jako žebráka se pravděpodobně nepříznivě projeví na Američany vedené okupaci v Afghánistánu.

Lidé, firmy a národy v bankrotu musejí prodávat majetek, aby měly na své platební závazky. Jen Čína a Japonsko drží dohromady přes 1,5 bilionu amerických vládních dluhopisů.

Jejich nervózní centrální bankéři teď žádají skutečné hodnoty namísto dalších papírků.

Takže asijští věřitelé vedou hovory o konverzi svých dluhopisů do podílů v amerických korporacích a majetku.

Nezávislé fondy z arabských naftových států a z Singapuru mohou také brzy požadovat svůj díl.

Evropské imperiální mocnosti si v 19. století vynutily záruky na půjčky od Číny a místních vůdců na Středním východě a v Latinské Americe. Když místní nebyli schopni splácet svůj dluh, část jejich území propadla věřitelům. Rusko bylo přinuceno prodat Americe Aljašku za hubičku, když nebylo schopno splácet svůj dluh.

Z čínského pobřeží byly vykousnuty části území a rozděleny mezi Brity, Francouze, Němce, Rusy, Američany a Japonce. Tyto imperiální násilné prodeje vytvořily obchodní „ústupky“ pro Hong Kong, Šanghaj, Tsingtao, Tanjin a Port Arthur.

Teď přišel čas zaplatit Číně. Jaká ironie, že čínští komunisté mají mnohem mocnější finanční systém, zatímco kapitalističtí bandité z Wall Street jsou na huntě.

Navrhl bych, aby za účelem zaplacení svých mamutích dluhů uvážil Washington prodat Louisianu zpátky Francii. Kanada, jejichž bankovní systém zůstal solidně pevný díky tomu, co Američané posměsně nazývali „nudný a nezáživný“, by si mohla vybrat Floridu. Kanaďané mají pro slunce slabost.

Mexiko určitě bude mít zájem o Texas, Arizonu a Nové Mexiko. Rusko, samozřejmě, koupí zpátky Aljašku a stát Washington. Čína projevuje zájem o Kalifornii, San Francisco bude přejmenováno na „Nový Peking“.

Japonsko koupí část státu Washington, Oregon, Montanu a Havaj. Do holandského vlastnictví přejde zpátky stát New Yourk a Německo hodlá koupit Pennsylvanii a Minnesotu.

Přesně jako Británie

Pákistánský útěk do čínského náručí je předzvěstí časů, které přijdou. Pokud Amerika rychle nepostaví svou ekonomiku na nohy, mohla aby se její světová moc rozplynout tak rychle, jako britská po válce. To by dalo vzniknout novým světovým velmocem: Číně, Japonsku, Rusku, EU a Indii.

To by nemuselo být tak špatné. Každá moc korumpuje, jak řekl lord Acton, a absolutní moc korumpuje absolutně. Jako jediná světová velmoc se Amerika pod Bushovým vedením stala totálně zkorumpovanou díky imperiální aroganci, finančním podvodům, bezuzdným choutkám po přírodních zdrojích a neovládané nenasytností.

Více vyrovnaný svět s rozdělením moci by mohl být vhodnější. Ale co když Čína topící se v penězích, vklouzne do amerických imperiálních bot dříve, než to kdokoliv očekává?

Článek Maybe U.S. Needs Yard Sale vyšel 22. října v Toronto Star. Tento text je přebrán z informationclearinghouse.info. Překlad editor.

Článek byl publikován 25.10.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.