Kdo stojí za pádem burzy?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/10/2817-kdo-stoji-za-padem-burzy.htm

Michel Chossudovsky

S trhy je mohutně manipulováno. Motorem, který je tlačí do propadu, je spekulativní obchod. Systém „privátních regulací“ slouží zájmům spekulantů.

Zatímco většina investorů prodělává, pokud trhy padají, institucionální spekulanti na finančním kolapsu vydělávají.

Říci pravdu, vyvolat kolaps může být nesmírně zisková činnost.

Existují náznaky, že členové Komise pro cenné papíry KCP (Security Exchange Commission neboli SEC) vytvořili prostředí, které podporuje spekulativní obchody.

Existuje řada instrumentů, včetně futures, options, indexových fondů, derivátů a dalších, které jsou stavěny tak, aby byly pro toho, kdo je použije, ziskové v okamžiku, když burzovní trh padá.

Čím prudší je pád, tím větší jsou zisky.

Ti, kteří vyvolávají pád burzy, současně s pádem spekulují.

S vnitřními a dosud neveřejnými informacemi představuje kolaps trhu pro vybranou kategorii mocných spekulantů, majících schopnost manipulovat trhem v žádaném směru, lukrativní příležitost, ve které se točí velké peníze.

Short Selling

Jedním z důležitých nástrojů používaných spekulanty k vytvoření zisku z finanční krize se nazývá short selling.

Short selling spočívá v prodeji velkého množství akcií, které nevlastníte, a pozdější koupi těchže akcií za novou cenu, jakmile se jejich hodnota zhroutí. Rozdíl v ceně je čistý profit.

Důkazy, že short selling může firmu položit, jsou dobře zdokumentovány. Kolaps Lehman Brothers, Merrill Lynch a Bear Stearns byl částečně způsoben díky short sellings.

Short selling byl rovněž extenzivně využíván na měnovém trhu. Byl jedním z hlavních nástrojů použitých spekulanty v roce 1997, kdy vypukla krize na asijských trzích. Pomohl srazit na kolena thajský baht, korejský won a indonéskou rupii.

Spekulace s hlavními měnami na měnovém trhu jsou rovněž charakteristické pro probíhající krizi. Byl například zaznamenán prudký výkyv v hodnotě kanadského dolaru, který ztratil 10 % své hodnoty v průběhu několika dnů.

Dočasný zákaz short selling

Po zhroucení burzovních indexů o černém pondělí 15. září Bezpečnostní burzovní komise KCP dočasně zakázala short selling. Bylo hořkou ironií, že KCP vydala seznam firem, které byly „chráněny regulátory od spekulací short sellers.“ Zákaz vydaný 18. září se týkal hlavně bank, pojišťoven a dalších finančních institucí.

Pro firmy, které se ocitly na chráněném seznamu, to nebylo prospěšné. Stejně tak je mohla rovnou umístit na seznam cílů určených k odstřelu. Kdyby KCP zavedla úplný a permanentní zákaz short selling spolu se zmrazením všech spekulativních nástrojů, včetně indexových fondů a options, pomohlo by to ke snížení těkavosti trhu a nepřilévalo by to oleje do ohně.

Zákaz short selling byl zaveden s úmyslem vytvořit seznam chráněných firem. Přestal platit ve středu 8. října o půlnoci.

Následující den, čtvrtek 9. října, když se burza otevřela, firmy, které byly na chráněném seznamu, přestaly být chráněny a staly se hlavním cílem masakru vyvolaného spekulanty, což vedlo k dramatickému kolapsu Dow Jones ve čtvrtek a v pátek.

Posloupnost událostí byla velmi lehce předpověditelná. Zrušení zákazu short selling přispělo k akceleraci pádu burzovního trhu a obchodovatelných hodnot. Firmy, které byly na seznamu k odstřelu, se staly prvními obětmi spekulativního obchodu.

Akcie Morgan Stanley klesly 9. října o 26 procent a následujícího dne o dalších 25 procent.

Finanční válečnictví

Existují indicie, že pád Morgan Stanley byl připraven jeho finančními rivaly. Den před 18. září, kdy vstoupil dočasný zákaz short selling v platnost, byla Morgan Stanley objektem spekulativního útoku ze strany konkurence.

Výkonný ředitel Morgan Stanley, John Mack, ve vnitřním memorandu ze 17. září napsal: „Co se děje? Je mi jasné, že jsme v centru trhů ovládaných strachem a pověstmi a short sellers tlačí naše akcie dolů.“ (Financial Times, September 17, 2008)

Morgan Stanley se rovněž stal objektem pochybností vyjádřených hodnotící agenturou Moody's, což ještě více podpořilo investory, aby se hromadně zbavovali jejich akcií.

Moody's uveřejnila předpověď, že „očekávané zpomalení na globálních kapitálových trzích sníží očekávané zisky Morgan Stanley a profitový potenciál pro rok 2009 a snad i pro další roky.“

[Morgan Stanley]

Naproti tomu akcie JP Morgan Chase, kterou ovládá Rockefellerova rodina, stouply téměř o 12 %.

[JP Chase]
[JP Morgan]
[Bank of America]

Vítězy tohoto finančního válečnictví jsou JP Morgan Chase a Bank of America. Oběma bankovním institucím se podařilo konsolidovat svou moc nad světem amerických bank. Využili finanční krizi ke snížení významu nebo úplné akvizici konkurenčních institucí.

Koncentrace bohatství a centralizace finanční moci vyplývající z manipulace trhu je nebývalá.

Regulační orgány slouží zájmům spekulantů.

KCP velmi dobře věděla, že dočasný zákaz short selling jen urychlí pád.

Proč to udělala? Jak své rozhodnutí zdůvodnila? Komu slouží?

KCP, která především slouží zájmům institucionálních spekulantů, cituje výsledky akademických rešerší, podle kterých short selling přispívá ke snížení nejistoty trhu; touto pokroucenou logikou zdůvodňuje odvolání zákazu short selling z 18. září.

Článek Who is Behind the Financial Meltdown? vyšel 11. října na serveru globalresearch.ca. Překlad editor.

Článek byl publikován 18.10.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.