Asia Times: Hovořme o třetí světové válce
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/10/2783-hovorme-o-treti-svetove-valce.htm
Nastala doba vážně uvažovat o pravděpodobnosti třetí světové války. Základní komponenty už jsou na místě. Jak předpovídali mnozí odborníci na Kavkaz, region se stal sudem prachu a hlavním zdrojem konkurence velkých impérií, říká se na internetové stránce Asia Times Online, publikované 26. srpna.
Je zjevné, že názorová různost mezi impérií vychází daleko za hranice tohoto regionu a konflikty a válka na Kavkazu znamenají fakticky velmi málo v jejich velikých hrách a kalkulacích. Přitom Spojené státy, NATO i Rusko mají vážné symbolické zájmy: sliby místním hráčům a obavy, že odvolání se na ně může poškodit jejich reputaci a prestiž ve světě.
Jakkoli je to paradoxní, možnost globálního ozbrojeného konfliktu vzrostla od té doby, kdy pravděpodobnost dalekosáhlé jaderné války se snížila prakticky na nulu, ve všech ohledech. Nikdo se nebojí, že svět bude zničen, a proto se teď zdá "rozumně - bezpečné" začít si "obyčejnou" válku, říká se ve vydání.
Pokusme se představit si, jak by mohla začít třetí světová válka. První světová válka začala srbským atentátem na rakouského arciknížete Františka Ferdinanda v Sarajevu. Čin sám byl nesmyslný – František Ferdinand, jak se mnozí spoléhali, byl nejrozumnějším členem rakouského panovnického domu. Rusko – v té době spojenec a příznivec Srbska, to samozřejmě neschvalovala, přesto, že podle některých neoficiálních zdrojů, někde z ruských diplomatů a důstojníků rozvědky o těch plánech věděl. A Rusko se přesto cítilo povinno angažovat se na straně Srbska, když Rakousko – zcela předvídatelně – odpovědělo nasazením celé své ozbrojené moci: jen před pár léty Rusko ponechalo Srbsko "na milost " Vídně a zachovat se tak podruhé považovalo za nepřípustné. Těsně před tím, než začala 1. světová válka.
Přenesme se nyní na jižní Kavkaz, pokračuje Asia Times. Ve Washingtonu a Bruselu se vedou rozhovory o tom, že po tom, co bylo kvalifikováno jako ruská agrese, Gruzie brzy dostane Akční plán činností pro vstup do NATO. Avšak perspektivy přijetí jsou dosti pochybné, protože některé členské státy NATO – které ministr obrany USA Donald Rumsfeld nazval "Stará Evropa" neukazují z tohoto důvodu nadšení. Tím více je v USA myšlenka "ochrany Gruzie" velmi populární, ve velkém stupni kvůli prezidentské volební kampani, v jejímž průběhu kandidáti začali využívat válku v Gruzii, aby dosáhli politických výhod.
Obecně, Gruzie by se neměla stát členem NATO – to je zdlouhavý proces, s dalekosáhlými důsledky. Jak se uvádí ve vydání, je mnohem jednodušší dislokovat dva nebo tři prapory americké armády na gruzínském území a transformovat ji na novou verzi „Západního Německa“ z časů "studené války ". Před 50 léty americká vojska v Západním Německu sloužila jako rukojmí: smrt Američanů následkem sovětského napadení by nevyhnutelně zavlekla USA do skutečné války se sověty. To bylo jedno z nejskvělejších schémat. Nevíme, zda to tak fungovalo, protože nevíme, zda SSSR skutečně plánoval napadení, ale logiku to má.
Výhodou jednostranných amerických garancí tohoto typu je to, že rozhodnutí může být učiněno rychle a v opačném se může vyhnout nevyhnutelným rozporům v politice Aliance.
Teď je skutečně "skrytou kartou" ve hře o ochranu Gruzie, bude – li gruzínské vedení (a v nejbližší budoucnosti to znamená Michail Saakašvili) připraveno hrát v týmu? Je nespornou skutečností, že v průběhu mnohých let USA velmi jasně a přesvědčivě žádaly Gruzii, aby se vyhnula přímému konfliktu s Ruskem, píše se ve vydání. A přeci Saakašvili a jeho parta vstoupili do ozbrojeného konfliktu, a když pochopili, že prohrávají, požádali Washington o vojenskou intervenci. To skutečně skýtá pochybnosti o tom, že se tito lidé budou starat o zájmy USA, když dostanou "automatické" garance bezpečnosti.
Teď si představte zopakování přesně stejného scénáře o rok později. Majíce v Gruzii vojska, americká vláda nebude schopna se odklonit nebo odejít. Nezávisle na tom, že že ve skutečnosti vyprovokuje vojenské akce, progruzínská a protiruská verze v USA bude hlavní, je přesvědčena agentura Asia Times Online. A to znamená, že Amerika vstoupí do války. Rusové také nemohou uhnout a jejich důvod bude "zrcadlovým" odrazem motivů Tbilisi a Washingtonu. A oni do války vstoupí také.
Je zřejmé, že ruská vojska mohou rozdrtit gruzínské ozbrojené síly, ale nemají šanci vydržet proti USA. V aktivní vojenské doktríně RF je odpověď na tento případ – omezené použití jaderných zbraní proti vojenským základnám, které Američané využívají k provádění útoků, a proti velitelským seskupením a střediskům řízení boje. Hovoříme o letadlové lodi ve Středozemním moři, a možná i několika amerických základnách v Evropě. A tam je, prosím, třetí světová – s použitím v zásadě konvenčních zbraní, "připravena" tu i tam, s několika jadernými hřiby.
A skutečně kouzelným aspektem tohoto temného scénáře je to – že dvě nová světová ekonomická a politická impéria, Čína a Indie, jsou úplně mimo hru. Na válce mezi Amerikou a Ruskem o jižní Kavkaz nemají žádné zájmy, ani reálné, ani domnělé.
A to je důvod k naději. Jestliže můžeme úspěšně přežít přechod jak ekonomické, tak i politické moci z tradičních středisek do Asie, mohli bychom se vyhnout přímé srážce mezi největšími impérii, včetně jaderných zbraní. Jestli budou stávající ekonomické tendence pokračovat, bude nám stačit mít jen několik let „kliku“, končí Asia Times Online.
Článek Asia Times: давайте поговорим о Третьей мировой войне vyšel 27. srpna na serveru rosfincom.ru. Překlad gr.
Článek byl publikován 1.10.2008
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.