Bombový útok v Islamabádu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/09/2766-bombovy-utok-v-islamabadu.htm
Vladimír Stwora
20. září v osm hodin večer něco explodovalo před pětihvězdičkovým hotelem Marriott v Islamabádu. Výbuch musel být značně silný, v novinách uvádějí půl tuny výbušniny, podle fotografií vyhloubil před hotelem kráter nejméně pět metrů hluboký a kolem padesáti metrů v průměru. Počet obětí dosáhl šedesáti. Zemřelo mnoho náhodných chodců, žen i dětí. Mezi mrtvými je i osmačtyřicetiletý český vyslanec v Pákistánu Ivo Žďárek. Ten v hotelu od léta trvale bydlel.
Aktualizace 22. 9.: Američané se v neděli znovu pokusili narušit suverenitu pákistánského území
Po výbuchu začalo ve 4. a 5. patře hotelu hořet. Prý plynové trubky. Shodou okolností jde o stejná patra, do kterých byly uloženy plechové krabice dovezené sem za těžkých bezpečnostních opatření z amerického vyslanectví. Podle očitého svědka přijel před vedlejší vchod bílý nákladní automobil se značkou amerického vyslanectví a krabice byly přeloženy a odvezeny vedlejšími výtahy do budovy. Všemu asistovala americká jednotka námořní pěchoty a Pákistáncům, dokonce ani jejich policii, nebylo dovoleno se přiblížit. Co skrývaly ty krabice?
K útoku se nikdo nepřihlásil. Podle vyšetřování to vypadá na al-Káidu, píšou v novinách.
„Ten útok na hotel byl vzkaz pákistánské vládě: Ukončete veškerou spolupráci s Američany, nebo budete litovat,“ má jasno profesor islámské historie na univerzitě v Massachusetts Brian Glyn Williams a agentura AP to přičinlivě zveřejnila.
Podívejme se, jak se vyvíjely vztahy mezi USA a Pákistánem v posledních několika týdnech.
Ve středu 3. září překročila americká letadla hranici do Pákistánu a zaútočila na údajný tábor teroristů. Bylo to v provincii jižního Vaziristánu. Zabila při tom nejméně 20 lidí včetně žen a dětí, což v Pákistánu způsobilo širokou bouři nevole a podnítilo pákistánskou vládu k oficiálnímu diplomatickému protestu.
Jako reakci na tento teroristický čin varoval Pákistán USA, že podobné akce nebude tolerovat, a pákistánské velitelství nařídilo svým jednotkám u afghánských hranic odrazit jakýkoliv budoucí pokus americké armády proniknout na pákistánské území.
Američané si z varování zjevně nic nedělali. V pondělí 15. září se pokusili srandu zopakovat. Dva americké vrtulníky pronikly na pákistánské území, ale tentokrát na ně začala pákistánská armáda střílet a zahnala je na ústup. (Také ZDE anglicky)
Washington následně slíbil ústy svého vrchního velitele Mike Mullena ve Washingtonu, že budou respektovat suverenitu pákistánského území a nebudou provádět nálety na jejich území z Afghánistánu.
Pátek 19. září. Neuplynulo ani několik hodin od slibu admirála Mullena a americký bezpilotní letoun Predator znovu zaútočil na pákistánském území; vypálil čtyři střely Hellfire a zabil sedm lidí.
Sliby dané Američany před několika hodinami se ukázaly lehčí než pára. Tak arogantní a bezpáteřní chování si nedovolil snad ani Hitler.
Než se Pákistánci stačili vzpamatovat z druhého amerického útoku, než se stačili vzbouřit a hlasitě protestovat, než stačili udělat cokoliv … bum! Přišlo 20. září a s ním obrovský masivní výbuch před hotelem v Islamabádu. Prý to udělala al-Kaida.
Jasný teroristický čin. Ale kdo byl tím teroristou? Al-Káida? Proč by to al-Kaida v této chvíli dělala?
Mně to spíše připadá jako typická zastrašovací taktika mafiánů a kriminálníků nejhrubšího zrna. Nechceš naši „ochranu“? Dobře, dobře, ale aby ses nedivil, kdyby se stalo neštěstí a tvoje hospoda / krámek najednou vyhořel.
Aplikováno na současnou situaci: Nechceš naši „pomoc“ při boji proti teroristům? Dobře, dobře, ale aby ses nedivil, kdyby ti teroristé doopravdy zaútočili.
Pro Američany je Pákistán klíčovým spojencem v jejich křižácké „válce proti terorismu.“ Odchodem jejich loutky, prezidenta Mušarafa, přišly o významnou možnost diktovat této zemi své podmínky a chovat se k ní způsobem, jakým jsou zvyklí.
Potřebují získat zpět ztracenou moc. A dělají to způsobem, za který by se nestyděla žádná mafie světa. Ty měkčí uplatí, ty tvrdší zastraší a ty neoblomné zabije. Zabíjejí také ty, kteří toho moc vědí. (Chudák Sadam měl smůlu.)
Tak mě napadá, co by se asi bylo stalo, kdyby v této fázi řekla Česká republika NE radaru. Rozmysleli jsme si to. Radar nechceme, smlouvy rušíme. Myslím oficiálně ústy tzv. volených zástupců.
Vsadím se o cokoliv, že do několika dnů by někde v centru Prahy zaútočila „al-Káida“ podobným způsobem, jako včera v Islamabádu. A předtím v americkém New Yorku, britském Londýně a španělské Barceloně. Mají v tom praxi. Odmítněte hrát hru amerických neokonzervativců a „al-Kaida“ okamžitě zaútočí.
Jinými slovy, možná našim představitelům křivdíme. No ano, samozřejmě, že dostali za svůj souhlas s radarem dobře zaplaceno, o tom žádná. Ale zkusme si položit otázku – měli vůbec možnost říct NE? Jaký tlak na ně američtí „vyjednávači“ vyvinuli a čím jim pohrozili? Dozvíme se to někdy?
A ještě na okamžik zpátky k tomu výbuchu v Islamabádu. Je s podivem, že český vyslanec Ivo Žďárek volal pět minut PO výbuchu a byl živý a zdravý. Většinou ti, co přežijí výbuch bez zranění, přežijí i dalších několik minut. O chvíli později volal znovu a chtěl, aby ho zachránili před požárem. Pak už nevolal. Jeho tělo našli, zpráva neuvádí, zda bylo spálené. Mohlo být.
Ale také mohlo být, že viděl něco, co vidět neměl.
Velmi by mě zajímalo, v kterém patře pan Žďárek bydel. Pokud to někdo víte, dejte mi vědět. Podíváte-li se na obrázky, vidíte rozsáhlý požár uvnitř budovy, ale vnější zábradlí je výbuchem neporušeno. Dokonce ani vnější průčelí hotelu není příliš zničeno. Tedy samozřejmě rozbitá okna, ale budova stojí. Jak mohl požár vzniknout ve čtvrtém a pátém patře, když největší intenzita výbuchu a tlaková vlna mnohem silněji zasáhla patra nižší? Plynové trubky? Dobře, ale ty vedou i v nižších patrech, ne? A co bylo v těch kovových krabicích, které tam Američané dopravili?
Já vím, jsou to všechno jen spekulace. Ale dává to smysl. Sledujme obvyklou otázku Cui bono? Komu to prospělo?
Američané se v neděli znovu (!) pokusili narušit suverenitu pákistánského území
Pákistánské jednotky vystřelily na dvě americké helikoptéry, které se v neděli večer pokusily přeletět afghánsko-pákistánskou hranici. Stalo se to v Lowara Mandi, 80 km západně od Miranšah.
V dnešním interview pro Today sdělil Zardari, že USA porušuje chartu OSN, a že Pákistán nedovolí tyto americké akce na svém území. Na dotaz, zda by Pákistán použil proti Američanům násilí, odpověděl Zardari: "Cokoliv bude třeba..."
Když jsem dnes četl tuto zprávu, myslel jsem si, že čtu zprávu z 15. září, kdy Američané udělali totéž. Ale ne, je to nová událost. Článek najdete zde: Report: Pakistani troops fire on U.S. choppers. Nemám slov.
Článek byl publikován 22.9.2008
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.