Trofeje kavkazské války skončí v muzeích

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/09/2753-trofeje-kavkazske-valky-skonci-v-muzeich.htm

Ústřední muzeum ozbrojených sil Ruské federace a Muzeum tankové techniky otevřou expozice, ve kterých představí trofeje ukořistěné ruskými vojsky po vojenské operaci v Jižní Osetii.

 V Muzeu tankové techniky mohou návštěvníci vidět více než 20 exponátů gruzínské techniky. V tom druhém muzeu se nachází více okolo 300 exponátů, mezi kterými jsou zbraně gruzínské armády, výstroj vojáků a předměty osobní hygieny vojáků, které Gruzíni zanechali, když se zachraňovali útěkem před ruskými vojáky.

 Kromě toho jsou v Muzeu ozbrojených sil vystaveny věci vyznamenaných Hrdinů Ruska z mírových sil podplukovníka Konstantina Timermana, který se vyznamenal v bojích, a majora Denise Větčinova, který padl při zachraňování novinářů. Na těchto exponátech si lze všimnout i stop střepin a krve.

 Návštěvníci se mohou seznámit se svědectvími očitých účastníků gruzínské agrese a s matriály vojenských vyšetřování.

Připomeňme si, že po ukončení války ozbrojené síly Ruské federace ukořistily více než 40 tanků, které patřily Gruzii. Podle různých informací, Gruzie měla dříve 230-240 tanků.

Ruští vojáci ukořistili také 15 BVP, 5 komplexů PVO «Vosa», obrněné transportéry, samohybné houfnice a kanóny D-30.

 Na území Gruzie vstoupila armáda RF 11.srpna a o něco převzala kontrolu nad celou řadou vojenských základen a skladů, nacházejících se ve městech Poti a Senaki.

Jak oznámil zástupce náčelníka ruského generálního štábu Anatólii Nogovicyn, na základně v Senaki bylo ukořistěno velké množství palných zbraní. Celkem bylo zabaveno 1728 zbraní, včetně 764 pušek M-16 a 28 kulometů M-40, vyrobených v USA.

V tuto dobu, kdy byla základna obsazena už gruzínští vojáci stačili utéci, objasnil Nogovicyn.

Ruská armáda se stala majitelkou i 5 trofejních amerických «hummerů», které se nacházely v zóně konfliktu. V generálním štábu RF sdělili, že v automobilech našli «mnoho zajímavých věcí», a že je nemíní vracet Washingtonu, protože americké požadavky o navrácení jsou «nekorektní».

Článek Трофеи войны на Кавказе покажут в музеях vyšel na serveru km.ru 11.9.

Konstantin Timerman

Jeden a půl dne udržoval prapor nápor těžkého dělostřelectva nastupujících gruzínských sil. Bylo zničeno 6 tanků, 4 obrněné transportéry, asi 50 lidí živé síly, 6 bojovníků tento velitel ztratil. 

Z vyprávění podplukovníka:

„V principu už od 4 hodin jsem věděl, že protivník stahuje k hranici velké útočné síly. Proto jsem rozestavil jednotky na palpostech a zábranách, abychom pokryli možné napadení gruzínskými vojsky. Palby byla zahájena v noci. 8. srpna v 6.20 zahájili prudkou palbu na baterii, v 8 hodin jsem byl raněn, padl velitel průzkumné čety nadporučík Sergej Ševeljev, několik lidí bylo zraněno. Vojáci se chovali statečně. Fungovali sladěně, vynášeli raněné pod palbou. Myslel jsem si, že bude hůře.

Kasárna nezačala hořet najednou. K nim přiléhal materiálový sklad – požár se šířil odtud. Když byly naše základní objekty zničeny, rozhodl jsem se prapor vyvést. Měli jsme 15 - 20 minut na to, abychom pod pláštíkem umělého dýmu odešli do úžlabiny. Toto místo se naštěstí ukázalo vhodně rozdělené roklinou. Kdybychom zůstali ještě hodinku, zničili by nás všechny. Gruzíni se jednoznačně snažili o naši porážku. Ale samotný podplukovník Timerman o číslech zatím nehovoří. Ještě se to počítá – v transportních prostředcích shořely celé posádky «Ať je počet padlých jakýkoli – pro mne to jsou velké ztráty», - říká bojovník hořce….

Zdroj: http://www.krestianin.ru/articles/4729.php (kráceno). Překlad: -gr

Článek byl publikován 15.9.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.