Reakce na článek "Radar proti strachu"

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/prispevky/2008/09/2737-reakce-na-clanek-radar-proti-strachu.htm

Trodas

Zdravím vás, pane Petráčku.

Nemůžu než reagovat na váš článek "Radar proti strachu" v Lidových novinách (19. 7. 2008). Obviňujete druhé z demagogie a sám ji používáte, když se vám hodí. Žijete stále zřejmě v zajetí stereotypů, jak to dobře napsal pan Čulík. Obviňujete odpůrce radaru z toho, že se snaží vyvolat atmosféru "věčného strachu" v období "formálně ukončené studené války". Radar a protiraketová obrana vůbec má tedy, jak ostatně název vašeho článku napovídá, zahánět strach. Strach z konfliktu, války.

Není mi jasné, jak toho má být vysíláním koncentrovaného svazku mikrovln směrem na soupeře z oné "formálně ukončené Studené války" dosaženo. Jistě víte, že v dosahu radaru jsou všechny hlavní Ruské vojenské kosmodromy, jako třeba Pleseck.

Už tento fakt samotný, nehledě na zdravotní následky z tak silného mikrovlnného záření, musí každého soudného člověka znepokojit, a ne uklidnit.

Fakt, že USA jednají o umístění "antiraket" i s Gruzií a že Rusko sáhlo demonstrativně k přeletům vojenských letadel nad výsostným územím Gruzie, je alarmující. Zaprvé proto, že se plnou parou vracíme zpět do Studené války a ne naopak, a zadruhé proto, že z Gruzie se na hypotetickou íránskou raketu střílet nedá ani v nejbujnější fantazii. Zatřetí, a to je nejdůležitější důvod, je to alarmující proto, že je očividné že důvodem stavby raketové obrany je Rusko (bohaté na suroviny a ropu, pro kterou USA okupuje Irák) a tudíž nám bylo opět (po kolikáté už?) do očí ohledně radaru zalháno. Důvěřovat známým lhářům není jen naivní, je to přímo sebevražedné. A vlastizrádné. Lze to podat i legračně, ale uklidňující to rozhodně není.

Kroky Ruska se často vydávají za důvod pro radar. Takovéto chucpe by bylo jistě směšné, kdyby nešlo o pouhou (a hodně mírnou) reakci na velmi alarmující situaci.

Rusové se na základě dohody z Malty stáhli své vojáky z Evropy (USA nakonec nikoliv!) a uvolnili svou politiku vůči Evropě, což umožnilo překabácení režimů z komunistických na "demokratické" vedoucími komunisty. Za to vše jim bylo slíbena beztrestnost pro bývalé prominentní komunisty (když byl Erich Honecker chvilku ve vězení, tak Gorbačov protestoval, cituji "To nebylo domluveno!") a nerozšiřování NATA na východ. A status příměří, samozřejmě.

Varšavská smlouva byla rozpuštěna, NATO se rozšířilo na východ a přiblížilo tak k Rusku a nyní se do nových členů NATA (což je sice jen spolek bez závazků) instalují moderní, experimentální prvky předsunuté obrany USA... To za stavu, kdy USA na základě lží napadly a okupují dvě suverénní země v cynickém pohrdání mezinárodním právem, unáší a mučí nevinné lidi a tvrdí, že pro ně žádné mezinárodní právo neplatí.

Za takového stavu bych, být Rusy, přistoupil k "humanitárnímu bombardování". Vzpomeňte si jen, jak reagovaly USA na podobnou hrozbu. Nejdříve vycvičili a vyzbrojili armádu, pak ji ze svého území pomohli zaútočit na Kubu a když byli na hlavu poraženi, tak se pak hodně moc divili, že se Castro obrátil na jejich nepřítele s žádostí o pomoc a vojenskou ochranu Kuby. Castro nebyl žádný Rusofil a ani netrpěl iluzemi o nezištnosti "bratrské pomoci". Brežněv z toho hodlal vytřískat maximum. Castro se zachoval pragmaticky a logicky a ochránil Kubu od dalších intervenčních pokusů USA.

Co je podstatné je, že USA reagovalo drzými špionážními přelety a po zjištění přítomnosti raket a sestřelení jejich U2 nově nainstalovanou Ruskou protileteckou obranou, přitvrdilo blokádou. A nejen to, hrozilo použitím atomových zbraní. To vše jako následek krize, jejích vyloděním-se v Zátoce Sviní, nastartovanou. Číže pokud nás budou pro zabránění svého ohrožení Rusové znovu okupovat, či alespoň zahájí naši blokádu, bude to jen adekvátní reakce. USA ostatně obchodní blokádu Kuby neodstranily dodnes, nicméně výměnou za stažení Rusů z Kuby bylo stažení raket USA z Turecka a Itálie a záruka Kubě, že na ni USA už nikdy nezaútočí. Castrův riskantní tah vyšel.

Nás ale Rusko invazí a okupací neohrožuje a i když to již jednou učinilo, tak se to neobešlo bez souhlasu strýčka Sama, čehož byly v 68 plné noviny a za což USA něco dlužíme. Něco na smysl rozhodného kopance...

V roce 2001 George Walker Bush jednostranně vypověděl smlouvu ABM, jenž zakazovala budování protiraketové obrany proti balistickým raketám. Jednostranné vypovězení smlouvy nevěští nikdy nic dobrého a po mnoha letech má své ovoce. Nad Ruskem a nad mezinárodní vodami dnes patrolují Tu-94 "Bear" strategické bombardéry. Mělo-li mě toto uklidnit, pak to zklamalo na celé čáře. V útrobách těchto bombardérů se nachází obdoby Tomahawků, a to 16ks v Tu-94 a 32 kusů v Tu-160 "White swan" které půjdou "nahoru" při vyostření situace. Tyto střely s plochou dráhou letu kopírují terén a není před nimi ochrana, stejně jako dík jejich nízké dráze letu k nim není možno zaslat signál k sebezničení, což u balistických raket při jejich náhodném odpalu i s odjištěnou hlavicí, lze.

Stručně řečeno, pokud se nějaký Amík "splete" a vypálí první na Rusáky, tak se směrem na radar vydají Ruské střely s cirka 20kT hlavicemi (není vyloučené že hlavice byly modernizovány a "dostaneme" něco silnějšího).

Co jisté je je, že si Rusové a Amíci spolu rychle domluví, jak tomu bylo vždy v historii, že šlo o "politováníhodný omyl" a nepřátelství ukončí. Nám to ale letící střely nezastaví a za svou blbost řádně zaplatíme. Při pověstné Ruské "přesnosti" a vzhledem k důležitosti likvidace radaru pro jakýkoliv odvetný úder je dost dobře možné, že dostaneme dárečkem plnou salvu a že přímý zásah dostanou i jiné cíle, než Brdský kopec obsazený válečnými zločinci. Jsem opravdu velmi uklidněn...

A v neposlední řadě jsem velmi "uklidněn" tím, jak se naše vláda chová. Začalo to tajným vyjednáváním, pokračuje to ignorací tohoto tématu u voleb. A by toho nebylo dost, tak vláda výrazně (třináctkrát!) zvýšila limity pro ozařování lidí elektromagnetickými emisemi a produkuje směšné zprávy, mající dokázat "neškodnost" radaru. Ignorací názoru veřejnosti vláda zlikvidovala poslední iluze lidí, že žijí v demokracii. Jsem tím samozřejmě velmi uklidněn. Ignorováním bezpečnostních rizik jenž z instalace části Národní raketové obrany USA jsem také uklidněn. Řídí-li obranu našeho státu takoví ignoranti a nedouci...

Článek byl publikován 4.9.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.