Vzpurné Rusko uznalo nezávislost rebelských oblastí Západu navzdory

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/08/2726-vzpurne-rusko-uznalo-nezavislost-rebelskych-oblasti-navzdory-zapadu.htm

Mark Tran

Gruzie odsoudila oznámení Ruska o uznání Jižní Osetie a Abcházie poté, co Medveděv podepsal příslušné dekrety.

Rusko vystupňovalo svou vzdorovitost Západu tím, že uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, dvou odtržených gruzínských provincií.

Ani ne tři týdny poté, co Rusko vstoupilo do války s Gruzií kvůli Jižní Osetii, oznámil ruský prezident Dmitrij Medveděv v televizi: „Podepsal jsem dekrety, kterými Ruská federativní republika uznala nezávislost Jižní Osetie a Abcházie.“

Gruzie odsoudila Medveděvovu deklaraci. „Tohle je otevřená anexe území, které jsou nedílnou součástí Gruzie,“ řekl zástupce ministra zahraničí Giga Bokeria.

Západní politikové následovali ve stejném tónu, přičemž s jedním z nejostřeji laděných prohlášení přišla německá kancléřka Angela Merkelová, která použila výraz „absolutně nepřijatelné“, nicméně vyzvala k udržování dialogu s Ruskem. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice řekla, že ruský krok je politováníhodný. „Abcházie a Jižní Osetie jsou nedílnými částmi Gruzie a také jimi zůstanou,“ prohlásila.

Tajemník britského ministerstva zahraničí David Miliband označil ruské uznání nezávislosti odtržených regionů za „neobhajitelné a nepřijatelné.“ Mluvčí ministerstva řekl: „Toto kategoricky odmítáme a potvrzujeme gruzínskou suverenitu a teritoriální integritu. Tento krok je proti závazkům a postojům, které v minulosti Rusko opakovaně zaujalo při hlasování o rezolucích RB OSN. Nepomůže vyhlídkám na mír na Kavkaze.“

Francie, která momentálně předsedá Evropské unii, potvrdila gruzínskou teritoriální integritu. Vyzvala k projednání krize svoláním schůzky evropských vůdců na pondělí.

V Abcházii se slavilo, lidé stříleli do vzduchu, otevírali láhve se šampaňským a plakali štěstím. V hlavním městě Abcházie Suchumi na pobřeží Černého moře lidé vybíhali z kanceláří okamžik po Medveděvově prohlášení.

„Jsme šťastní. Máme slzy v očích. Jsme hrdi na náš národ,“ řekl agentuře Reuters osmatřicetiletý právník Aida Gubaz. „Konečně sklízíme ovoce, za útrapy, které jsme museli prožít.“

K podobným scénám docházelo i v hlavním městě Jižní Osetie, Tskinvali, novináři Reuters tam slyšeli oslavnou střelbu z předměstí.

Obě komory ruského parlamentu včera jednohlasně přijaly rezoluci žádající Medveděva o uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie, nicméně se čekalo, že ruská vláda bude postupovat opatrněji. Někteří analytikové se domnívali, že Rusové v případě obou provincií budou spíše preferovat scénář podobný uznání Kosova, než nevyřešený status jako má Tureckem okupovaný Kypr.

Americký prezident George Bush vyjádřil včera hluboké znepokojení nad rozhodnutím ruského parlamentu a vyzval ruskou vládu, aby neuznávala nezávislost obou oblastí. Po rozpadu Sovětského Svazu měla Abcházie i Jižní Osetie de facto nezávislost od roku 1990.

Ruský vyslanec u NATO Dmitrij Rogozin přirovnal napětí mezi Západem a Ruskem k situaci před první světovou válkou a dodal, že nové zmrazení vztahů je neodvratitelné.

„Současná atmosféra mi připomíná situaci v Evropě v roce 1914 … kdy došlo díky zásahu teroristů ke střetu světových mocností,“ sdělil Rogozin novinám RBK Daily. „Doufám, že Michael Saakašvili nevstoupí do historie jako nový Gavrilo Princip.“ Rogozin mínil atentát na arcivévodu Franze Ferdinanda.

Významný deník Kommersant uveřejnil na titulní stránce palcovými titulky „Ruští vůdci mají se Západem sváry“ a pod tím fotografii Medveděva, jak míří kalašnikovem. Fotografie z tohoto roku vznikla při návštěvě v továrně na zbraně. (Vsuvka editora: Pamatujete si, jak vypadala nejčastěji uveřejňována fotografie Saddama Husseina? No ano, je to Hussein s puškou na balkóně při projevu. Když je třeba někomu nasadit psí hlavu a ukázat ho jako největší ohrožení míru, je nejlepší dotyčného zobrazit se zbraní v ruce. I kdyby to byla jediná situace, kdy tu zbraň skutečně měl. Stejná taktika. Viděli jste někdy fotografii Bushe s kulometem? Já tedy ne.)

Zítra mají doplout do gruzínského přístavu Poti, kde stovky ruských vojáků udržují kontrolní stanoviště v tzv. bezpečnostních zónach, dvě americké válečné lodi s humanitární pomoci.

Mluvčí amerického velvyslanectví dnes oznámil: „Tyto lodi dorazí do Poti na pozvání gruzínské vlády. USS McFaul a další americká loď zakotví v Poti ve středu.“

V dalším projevu podpory Gruzie Bílý dům oznámil, že příští týden navštíví Gruzii viceprezident a ruský kritik Dick Cheney v rámci své cesty po bývalých republikách Sovětského Svazu, které usilují o těsnější vztahy se Západem.

V Poti, kde zůstaly ruské posádky, je cítit napětí. Z většiny Gruzie Rusové odešli minulý týden. Ruská média napsala, že křižník Moskva vybaven naváděcími střelami, vyplul ze své krymské základny za účelem rutinního výcviku a ověření zbraňových a palubních systémů na palubě.

Rusko stáhlo většinu svých vojsk z Gruzie, ale rozzlobilo Západ ponecháním jednotek v nárazníkových zónách kolem odtržených provincií. Rusové tvrdí, že tam jsou ve funkci mírových sborů. Západ říká, že velikost nárazníkových oblastí porušuje Francouzi zprostředkovanou dohodu a žádá Rusko, aby bez prodlení odvolalo své vojáky.

Gruzínské a ruské jednotky se dostaly do patového postavení u vesnice Mosabruni blízko hranic s Jižní Osetii, asi 50 kilometrů od Tbilisi.

„Bojím se, že zabijí naše děti, řekl gruzínský vesničan Iza Mikanišvili. „Támhle jsou gruzínské jednotky a na druhé straně jsou ruské jednotky. Ano, jsou to mírové jednotky, ale bojíme se každou noc, že se něco semele. Jediné, co chceme, je mír. Nejsme na žádné straně.“

Článek Russia Defies West by Recognising Georgian Rebel Regions vyšel na serveru britského Guardianu a také na informationclarenghouse.info 24. srpna. Překlad editor.

Článek byl publikován 27.8.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.