Notebook může být na hranici zabaven

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/08/2691-notebook-muze-byt-na-hranici-zabaven.htm

Ellen Nakashima

Federální agenti mohou zabavit notebook cestujícího nebo jinou jeho elektronickou jednotku a odeslat ji někam mimo na neurčenou dobu, aniž by měli podezření na páchání trestné činnosti. Je to součástí předpisů policie na hraničních přechodech, jak nedávno přiznalo ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

Orgány navíc mohou kopie obsahu notebooku rozeslat dalším agenturám a soukromým entitám za účelem jazykového překladu, šifrování nebo z jiných důvodů, říká předpis z 16. července vydaný dvěma agenturami DHS, U.S. Customs and Border Protection a U.S. Immigration and Customs Enforcement

[na hranicích]

„Tyhle předpisy... jsou skutečně velmi zneklidňující,“ řekl senátor Russell Feingold, který se věnuje praktikám prohledávání na hraničních přechodech. Řekl, že brzy hodlá podat návrh na legislativu, podle které by k prohledání bylo nutno mít rozumnou míru podezření, stejně tak by měl jeho návrh zabránit profilování lidí na základě rasy, náboženství nebo země původu.

Aparátčíci DHS říkají, že nedávno zveřejněné předpisy – které se týkají každého, kdo vstupuje do země, včetně amerických občanů – jsou rozumné a nezbytné k prevenci terorismu. Tyhle předpisy platí už dlouho, ale zveřejněny byly teprve minulý měsíc, protože se lidé o to začali zajímat.

Není požadováno „podezření vůči určité osobě“

Civilní zastánci svobod a skupiny obchodních cestujících tlačili na státní orgány; požadovali zveřejnění pravidel při prohlídkách, neboť vzrůstající počet zahraničních návštěvníků si stěžoval, že lidem byly na hranicích zabaveny jejich notebooky, mobily a další digitální jednotky k prostudování jejich obsahu a nejméně v jednom případě trvalo měsíce, než orgány prohlížené věci vrátily.

Předpis říká, že orgán může „zabavit“ notebook „na rozumnou dobu“ za účelem „prohlédnutí a analýzy informací v něm uložených.“ K tomu může dojít i tehdy, nemá-li orgán žádný důvod konkrétního cestujícího podezřívat.

Předpis se týká všeho, co je schopno nést nějakou informaci v digitální nebo analogové formě, včetně pevných disků, flash klíčenek, mobilních telefonů, iPods, pagerů, beepers (neznám český ekvivalent toho slova, jde o zařízení, které vám zapíská, když vám někdo volá, editor) a video a audio pásků. Rovněž jsou zahrnuty všechny papíry a jiné psané dokumenty, včetně knih, prohlášení, diářů, poznámkových bloků a také volných poznámek na útržcích papírů, jízdenkách, starých účtenkách a dalších papírcích po kapsách. Někdy se takovým útržkům říká „odpadkový koš v kapse.“

K ochraně obchodních informací a materiálů týkajících se obhájce a jeho klienta musí být použita rozumná opatření, praví se v předpisu, ale neříká se tam nic o tom, jak zacházet s osobními daty, jakými jsou lékařské a finanční informace.

[na hranicích]

Po ukončeném šetření, neexistuje-li důvod informace uschovat, musí být všechny kopie zničeny. Kopie odeslány třetím stranám musí být vráceny DHS. Ale ve vyhlášce není žádné omezení, co se týče poznámek a zpráv o zadrženém materiálu pořízeném orgány v průběhu šetření.

„Říkají nám, že mají právo procházet vším, co je v notebooku cestujícího, aniž by měli sebemenší náznak podezření, že cestující porušuje zákon,“ řekl Greg Nojeim, starší poradce Centra pro demokracii a technologii. „Nota bene policie nemá žádná kritéria co se týče rozhodnutí, čí počítač bude prohlížen.“

Federální orgány se odvolávají na pravidlo „prohledej a zabav“

Zástupce celního komisaře Jayson P. Ahern prohlásil, že opatření „nezasahuje do soukromí Američanů.“ V prohlášení zaslaném Feingoldovi pro červnové slyšení v této věci upozornil, že výkonný orgán má už dlouhou dobu „absolutní právo provést rutinní prohlídku a zabavení věcí na hraničním přechodu, aniž by k tomu potřeboval sdělitelný důvod nebo povolení;“ děje se tak za účelem zachycení drog a dalšího kontrabandu.

Ministr pro domácí bezpečnost Michael Chertoff napsal minulý měsíc do USA Today, že „ten nejnebezpečnější kontraband je často uschován právě v počítačích nebo dalších elektronických jednotkách.“ Díky prohlídkám se našel násilnický materiál pro džihádisty a také dětská pornografie, napsal.

Vzhledem k tomu, že do země každý rok přijíždějí 400 milionů cestujících, „není praktické brát každého na druhou (podrobnější) prohlídku. Dělá se to pouze v těch případech, kdy úředníci mají určité podezření,“ napsal Chertoff. „Jakákoliv legislativa předepisující určitý standard při prohlídkách (co mohou a co ne) by měla mrazicí efekt na výkonnost a úspěšnost úředníků, neboť jejich rozhodnutí v časové tísní bývá intuitivní.“

V dubnu odvolací soud v San Francisco posvětil právo státních orgánů provést prohlídku počítačů cestujících, aniž by tito vzbudili podezření nebo porušili zákon.

Článek Travelers’ laptops may be detained at border vyšel na msnbc.com (kde už vypršel) a ve Washington Post. Překlad editor.

Článek byl publikován 5.8.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.