Útok na Írán by byl závažnou chybou, varuje Sýrie a další země Středního východu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/07/2673-utok-na-iran-by-byl-zavaznou-chybou-varuje-syrie-a-dalsi-zeme-stredniho-vychodu.htm
Ian Black
Syrský prezident Bashar al-Assad varoval, že jakýkoli útok na íránský jaderný program by měl pro Spojené státy, Izrael a celý svět závažné důsledky.
Ale Bashar al-Assad, nejdůležitější arabský spojenec Íránu, rovněž slíbil, že o tom bude s Teheránem hovořit. Nabízí, že Sýrie, se kterou se USA příliš nebaví, by mohla sama dělat prostředníka v krizi, ve které jak Írán, tak Izrael chřestí zbraněmi.
“Spojené státy a svět za to zaplatí obrovskou cenu,” konstatoval Assad ve France Inter rádio během své návštěvy Paříže. „Izrael bude platit cenu za tuto válku přímo. Írán také. Problémem je to, že jakmile jeden začne na Středním východě s takovouto akcí, je to neuřiditelné… dopady mohou trvat roky, ne-li desetiletí.”
Assad Bushovu “válečnickou” administrativu podrobil kritice, ale podotkl: “Chystáme se diskutovat s našimi íránskými přáteli o jádru problému. Je to poprvé, kdy jsme byli požádáni o to, abychom se zúčastnili.”
Varování přišlo rovněž od afghánského prezidenta Hamida Karzáího. Rádiu Liberty řekl, že si nepřeje, aby jeho země posloužila jako základna pro útok na Írán. “Afghánistán jako jeho soused chce být Íránu přítelem, “ řekl Karzáí.
Íránský prezident Mahmoud Ahmadínežád řekl, že by uvítal bilaterální jednání se Spojenými státy, pokud by obě strany měly “rovné postavení.”
“Pokud spolu chtějí hovořit dva lidé, oba by měli mít rovné podmínky. Dialog nemá význam, pokud má jedna ze stran vyšší pozici a druhá nižší pozici,” řekl ve svém projevu.
Írán popírá snahu vyrobit jaderné zbraně, tvrdí, že jeho jaderný program je pro civilní využití. Nicméně čelí sankcím OSN, neboť odmítá požadavky International Atomiát c Energy Agency, která pod hlavičkou OSN dohlíží na jaderné programy v jednotlivých zemích. Diplomatická jednání pokračují rozhovory mezi Javierem Solanou a íránským jaderným vyjednávačem Saeedem Jalili.
Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo navrhlo Íránu řadu odměn, včetně pomoci vyrábět jadernou energii, pokud zataví obohacování uranu – proces, který může vést k vyvinutí jaderných hlavic. Teherán odmítá.
Ahmadínežádův postoj je i doma vystaven kritice. Byl nařčen, že provokuje, což on sám odmítá. Tato kritika přišla od Akbara Velayatiho, poradce nejvyššího vůdce Ajatoláha Chomejního. Velayati tvrdí, že by měl Írán pokračovat v jednáních.
Článek Middle East: Grave mistake to attack Iran, warns Syria vyšel 15. července 2008 na serveru Guardian. Překlad Samantha.
Článek byl publikován 26.7.2008
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.