Nesnesitelná ubohost BBC

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/07/2655-nesnesitelna-ubohost-bbc.htm

Richard Král

Pro jisté české novináře zůstává britská BBC vzorem objektivity, profesionality a dokonce vyváženosti. Stačí však její obsah sledovat několik dní, a to vlajkové lodi jejího vysílání BBC World. Budete svědky zoufalosti a bulváru.

BBC News má být 24hodinový „informační a zpravodajský kanál“. Kvalita a pokrytí zpravodajství BBC jsou v něm žalostné. Chybí veškeré hlubší nebo zajímavé komentáře. Pokus BBC o „zlý“ publicistický pořad „Hardtalk“ se stává parodií na pořadu typu „horké křeslo pro hosta“. To televize dokázala nedávno, když do pořadu pozvala francouzskou prominentní političku Ingrid Betancourt (těžko lze používat výraz „kolumbijská politička“, neboť tato žena, dcera kolumbijské královny krásy a francouzského diplomata Betancourta vyrostla ve Francii a do Kolumbie se vydala za politickou kariérou až po roce 1989 a nyní ji na vojenském letišti vítal sám francouzský prezident), kterou americké komando osvobodilo ze zajetí kolumbijských povstalců FARC. Moderátor Stephen Sackur kladl prázdné otázky typu „jak se cítíte?“, „jaké to bylo při osvobození?“ nebo „co budete teď dělat?“.

Místo zajímavých reportáží vidíme na BBC opakovaný záběr amerického reverenda Jesseho Jacksona, bosse americké černošské komunity, jak v pořadu Fox News říká, že by chtěl „uříznout koule Obamovi“. Další oběť zapnutých mikrofonů je pro BBC vděčné téma.

Důležité události BBC komentuje stručně a velmi zaujatě. Zpráva o zkoušce íránských raket, o které všichni odpovědní představitelé Íránu opakovaně prohlašovali, že mají obranný účel (zatímco úmysly a předměty vojenských cvičení Izraele a USA jsou nepokrytě a otevřeně deklarovány jako útočné), zpravodajci BBC ihned okomentují ve smyslu, že ji „svět“ nebo „mezinárodní společenství“ odsuzují. O odsouzení můžeme slyšet ještě předtím, než se vůbec kdokoli stačí k události vyjádřit. Silně zaznívá, že rakety mohou ohrozit Izrael.

Následuje krátký šot o tom, jak ČR podepsala smlouvu s USA o umístění radaru. Zařazení do zpráv je takové, že vyvolává automaticky dojem, že podpis smlouvy USA a ČR je jen reakcí na íránskou provokaci. Ještě uslyšíme, že „podle americké ministryně zahraničí dokazují íránské aktivity potřebu zařízení, jaké bude umístěno v ČR“. A konec.

Půl hodiny trvá reportáž o sporu dvou afrických žen o jakési políčko uprostřed Afriky. Vyvrcholením je doprava obou dam zahalených do pestrobarevných látek velkým džípem s barvami OSN (ano, i tak končí peníze a aktivity OSN) před jakýsi improvizovaný „tribunál“, před kterým si ženy padnou do náruče. Happyend a další důkaz, že svět jde správnou cestou a OSN odvádí v Africe dobrou práci.

Z titulků se po dva dny můžeme dozvídat, že herečka Nicole Kidman porodila dceru. Angelina Jolie zatím nic. Tato horká informace zpravodajského kanálu s střídá s oznámením o novém objevu ve využívání solární energie.

Velký prostor je dán informacím o zlém diktátoru Mugabemu v Zimbabwe. Je vidět, že začal skutečně vadit a je třeba ho sestřelit. Kdyby byla jeho diktatura klidná a nevyvolávala masový exodus obyvatel do sousedních zemí (více než milion do sousední Jižní Afriky), a zároveň spolupracoval s USA a „svobodným světem“, měl by klid. Jeho chyba, že si nevzal příklad z kolegy egyptského diktátora Mubaraka, který může klidně vládnout a těšit se podpoře „mezinárodního společenství“. Když začal Mugabe poprvé vraždit, vyhánět a masakrovat bílé farmáře, kteř drželi zemi nad vodou, BBC ani nepípla.

O další tuhé diktatuře v Saúdské Arábii, která je takřka středověkého stylu a kde tajná králova policie vraždí a mučí oponenty režimu se na BBC dozvíme, že zakazuje řídit ženám auto. Je nám ukázána jakási spokojeně vypadající aktivistka, která auto na protest řídí a nechá se natočit na kameru. Potrestána ale prý úřady nebyla, máme tu tedy podprahový důkaz, že to v této diktatuře není zase tak špatné a lepší se to. Na to, že v Saúdské Arábii se nahrávají pro policejní potřeby veškeré telefonické hovory, lidé nesmějí bez dovolení hovořit s cizími novináři (jinak riskují uvěznění) a podle králova zákona může mít saúdské občanství (a tedy právo v zemi trvale žít) pouze muslim, moc nezáleží.

V uplynulém víkendu odvysílala BBC řádně multikulturní pořad s názvem „Muslimská historie Evropy“. Podtext byl jednoduchý. Muslimové v (jižní) Evropě již jednou byli, kulturně ji obohatili a poté byli vyhnáni netolerantními španělskými křesťany. A když tady jednou byli, zkrátka sem patří. Howgh.

Příklad BBC nám opět ukazuje, že úroveň mainstreamových médií stále klesá a pokud chce člověk najít skutečně nezávislé a nezcenzurované informace a komentáře, zbývá mu jen internet. A ten plánují mocní zcenzurovat co nejdříve.

Článek byl publikován 14.7.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.