Američané si v Bagdádu postavili největší ambasádu na světě

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/07/2650-americane-si-v-bagdadu-postavili-nejvetsi-ambasadu-na-svete.htm

Eva Cironisová

Americká ambasáda v Bagdádu obsahuje 21 budov o rozloze 104 akrů (0,42 čtverečních km), má tedy rozlohu jako Vatikán, a je největší americkou ambasádou na světě. Přehlíží celé město z opevněné Zelené zóny na břehu Tigridu. Spíše než administrativní zastupitelský úřad je to pevnost, soběstačná enkláva se všemi veřejnými službami – restauracemi, tělocvičnami, plaveckými bazény, biografy, obchody. Má 700 zaměstnanců a hlídá ji 250 vojáků.

Pro Iráčany je toto monstrum znepokojivým symbolem toho, co se s nimi stalo během pěti let od pádu Saddáma Husajna a toho, co je ještě čeká. Vnímají jej jako „hrad“, ale myslí tím spíše zakázaný a ovládající než okouzlující a osvobozující.

„Pro Iráčany je to symbol okupace, to je všechno,“ říká Anwár, bagdádský vysokoškolský student, který považuje za riskantní uvést své plné jméno. „Všichni známe ten velký žlutý hrad, ale jeho hlavním účelem je bezpečnost Američanů, kteří tam žijí,“ říká Sára, studentka druhého ročníku univerzity, která z důvodů osobní bezpečnosti rovněž odmítla uvést své celé jméno. „Slyšela jsem, že se tam jen málokdo může dostat.“

Irácká elita, která si v chaosu posaddámovského období vytrpěla své– profesoři, doktoři, architekti a umělci – vyjadřuje svůj dojem z nového amerického kolosu často spíše symbolicky, ale někdy užívá stejných termínů. „Saddám měl své velké hrady; symbolizovaly jeho moc a byly obávaným místem, a teď zas máme hrad moci, která ho svrhla,“ prohlašuje Abd al-Džabbár Ahmad, proděkan Bagdádské univerzity pro politické vědy. „Kdybych já byl vyslancem USA, řekl bych ‚postavte něco menšího, co nebude stát tolik, je nutné se vystříhat těchto negativních dojmů‘. ... Je to víc než symbol. Je to poselství Iráčanům, které praví: ‚Dejte si pozor, svrhli jsme Saddáma Husajna a můžeme svrhnout i to, co přišlo po něm, kdykoli se nám zachce‘.“

Kromě toho se někteří Iráčané, kteří nový komplex odsuzují, vyjadřují kriticky o svém vlastním vedení. „Co to znamená pro Iráčany, když se nemůžeme procházet po krásném kusu břehu řeky v naší vlastní zemi, protože je tam velký americký prostor?“ říká Qásim Sabtí, malíř a majitel bagdádské galerie. „Ukazuje nám to ale také něco o naší vlastní vládě. Američané si aspoň mohli tuhle věc vybudovat, ale my Iráčané nemáme nové domy ani ulice, všechno je zničené. Ale korupce je tak velká, že peníze přijdou do různých kapes dřív než se stihne něco nového postavit.“

Podle dalšího Iráčana je ambasáda dokladem dlouhodobých zájmů USA v Iráku i v celém regionu. „Její velikost je odrazem velikosti plánů, které mají s Irákem a Blízkým východem,“ říká Majmún al-Chaldí, herec a profesor bagdádské akademie krásných umění. „Je to znamení jejich energetického programu a jejich bezpečnostních plánů v tomhle regionu. Tahle budova stojí proti Iráčanům, ale také proti Íráncům, které prohlásili za své nepřátele.“

Zpracováno podle článku Iraqis See Red As US Opens World's Biggest Embassy

Článek byl publikován 12.7.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.