Reálný dotyk Systému

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/07/2632-realny-dotyk-systemu.htm

Petr

Moje dcera letos dokončila druhý ročník základní školy, v pátek jsme vyzvedli vysvědčení, samé jedničky a jako bonus jsme obdrželi dopis od pana ředitele, určený k mým rukám - tečku za komunikací, o kterou se teď s vámi podělím.

Někdy v polovině května, jsem při běžné kontrole učiva, domácích úkolů a různých vzkazů a poznámek od pedagogického sboru nalezl v sešitě (myslím) prvouky, materiál, který mi hnul žlučí.

Dvě holé věty v cikánštině doprovozené jednoduchou ilustrací:

Rodas amara famel'ija. Překlad: Hledáme své příbuzné.

Bešen varekhaj paš a karčma. Překlad: Bydlí někde u restaurace (hospody).

Na tento materiál jsem zareagoval přípisem:

Prosím o vysvětlení, co to má znamenat.

Třídní učitelka odpověděla:

V čítance jsme měli 2x článek o Romech, aby to nebylo jen o čtení, pouštěli jsme si jejich hudbu, vyprávěli o životě a kultuře romských obyvatel a toto je ukázka jejich jazyka.

Moje odpověď:

Tak to jste zcela jistě neopomněla děti poučit o tom, proč a kolik % odsouzených v NVÚ je právě cikánů, co je to Chanov a podobně? Dál už nebudu pokračovat, zásadně však odmítám takovéto vzdělávání.

Tím naše komunikace skončila a já to pustil z hlavy.

Pak jsem však dostal dopis, o kterém se zmiňuji na začátku.

Vážený pane,

na vaši otázku ze sešitu vaší dcery vám rád odpovím já. I když je to možná zbytečné. Jednou z priorit naší školy je a bude příjemná atmosféra a klima. Byli bychom rádi, aby se všechny děti cítili ve škole příjemně a bezpečně. Základní podmínkou bezpečí jsou příjemné vztahy mezi dětmi. Proto se snažíme dětem ukazovat cestu, která vede ke vzájemnému respektu, ohleduplnosti a toleranci. Všechny negativní jevy, bortící naši snahu o příjemné klima se snažíme ihned spravedlivě řešit.

Jedním z hlavních cílů školy je multikulturní výchova, jež učí děti vnímat a respektovat v naší společnosti menšiny. Jeden z příjemných způsobů zvolila i třídní učitelka vaší dcery, kdy děti nenásilnou formou seznámila s tradicemi a s kulturou romské menšiny. Společně ve třídě děti poznávaly odlišnosti mezi jednotlivými národy. Pochopení kultury jiných národů považujeme za základní předpoklad ke snížení rasistických jevů ve společnosti.

Vaše reakce svědčí o tom, že váš názor je zcela odlišný. Nechci a nebudu ho soudit, máte na něj právo. Jen je škoda, že dáváte všechny Romy do jednoho pytle. Seznámil bych vás s mnoha rodinami romského etnika, kteří vedou vzorný život. Nejsou jenom špatní Romové, stejně tak nejsou jenom dobří Češi. Pokud zásadně odmítáte náš způsob vzdělávání v oblasti multikulturní výchovy, budete si muset vybrat jinou školu, kde vaši dceru budou učit, kolik % lidí v NVÚ je romského původu a co je to Chanov. My se snažíme a budeme se i dál snažit vést děti k toleranci ke všem lidem, protože v dnešním světě bez hranic to jinak nelze. Xenofobní názory od nás děti neuslyší. Ty vedou ke vzniku dalších Chanovů a ke zvýšení procent romských lidí v NVÚ.

Co dodat milý čtenáři. Snad jen toto. Vyrůstal jsem v Praze na Smíchově v cikánské čtvrti a věřte mi, znám jejich mentalitu velmi dobře a mockrát jsem ji okusil i fyzicky. I já znám jednu, možná dvě výjimky cikánů, kteří vedou slušný život a je mi to šumafuk. Cikána prostě vnímám jako nedílnou součást naší země a je prostě takový, jaký je. Nikdo ale ode mě nemůže chtít, abych trpěl vzdělávání mojí dcery na takovéto úrovni. Co udělám? Jak řekl pan ředitel, po prázdninách půjde do jiné školy, kde se jí dostane kvalitního vzdělávání ve věcech potřebných pro život a ne sračkám typu reakce pana ředitele.

A na závěr

Dnes jsem onen dopis dal přečíst známému z Kladna, který má s cikány také své zkušenosti a on mi odpověděl jednou větou, budiž heslem pro dnešní den: LEPŠÍ NEŽ-LI ROM, HOVNO JAKO HROM.

Článek byl publikován 2.7.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.