Pět let války v Iráku

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/04/2515-pet-let-valky-v-iraku.htm

Richard Král

Dvacátého března uplynulo bez většího povšimnutí výročí americké okupace Iráku. USA tam válčí již šestým rokem. S každým rokem nekonečné války upadá americká moc ve světě a oslabuje dolar, symbol americké supervelmoci.

Irák se během pěti let války a americké okupace stal nebezpečnějším místem. Infrastruktura je v horším stavu než za Saddama. Nemůžeme tvrdit, že život za Saddama byl pro Iráčany procházkou růžovým sadem, ale byl určitě lepším než život za americké „demokratické okupace“.

Krach iráckého dobrodružství předznamenal úpadek americké moci ve světě. USA utratily za válku asi 3 biliony dolarů bez viditelného výsledku. Každý měsíc války stojí USA dalších asi 12 miliard dolarů. Snaží se proto do války zatáhnout maximum svých vazalů (oficiálně nazývaných „spojenci v boji za demokracii“ nebo ještě lépe „v boji proti terorismu“), což se projevuje hlavně v Afghánistánu.

USA prohrávají vojensky, ekonomicky, politicky i morálně. Neexistuje fronta, na které by neprohrávaly. Jen Irák pro ně znamenal 4 000 mrtvých, a dalších 30 – 100 000 zraněných (oficiální statistiky jsou utajené nebo zkreslované, odhady se různí). Počet mrtvých Iráčanů, v drtivé většině civilistů, s pohybuje mezi 600 000 – 1 000 000. Takový je účet amerického šíření demokracie. Přes dva miliony Iráčanů, hlavně Sunnitů, uprchly do Sýrie a Jordánska.

A jak demokracie v Iráku vlastně vypadá? Opevnila se v Zelené zóně v Bagdádu a obklopila se po zuby ozbrojenými vojáky. Když z něj vyjíždí irácký loutkový premiér Malíkí, má ještě početnější doprovod, než měl ten odporný diktátor Saddam.

Američané očekávali, že budou moci s Iráčany zacházet jako s Němci a Japonci v roce 1945. Jako Britové v 19.století s Indy. Jenže byl to krutý omyl. Mučení zajatců v Abú Grajbu masakr v Haditha, fosforové peklo ve Fallúdže, nic z toho Američanům neprošlo. Iráčané totiž začali bojovat až poté, co Bush slavnostně vyhlásil vítězství.

Éra USA jako velmoci končí. Dolar padá jako kámen, ještě více upadla americká prestiž ve světě. Válku už financují Američanům hlavně Japonci, Číňané a Saúdové, kteří mají dost na peněz na skoupení amerických vládních dluhopisů. Deficit federálního rozpočtu USA má být v roce 2008 410 miliard dolarů, při předpokládaném růstu HDP 2,7%. Tato utopická pohádka znamená, že skutečný deficit bude mnohem větší. Čínští a japonští bankéři čekají.

USA, symbol světové moci 20.století, bankrotují před očima celého světa. Zatím to ví a vidí jen zlomek zasvěcených a média nesmějí vyvolávat paniku. Máme totiž pokročilou globalizaci. David M. Walker, hlavní účetní americké vlády (Comptroller General of the US a head of the Government Accountability Office) ve své zprávě kongresu 17.prosince 2007 napsal, že vláda ztrácí kontrolu nad finanční situací. Ke dni 30.září 2007 měl činit dluh USA neuvěřitelných 53 bilionů dolarů. Pan Walker na svou funkci nedávno rezignoval.

Amerika nikdy nesplatí své dluhy. Neoconům už zbývají jen dluhy a pak červená tlačítka od jaderných zbraní. Nebezpečná kombinace.

Článek byl publikován 7.4.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.