Vzpoura generálů

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/04/2514-vzpoura-generalu.htm

Eva Cironisová

Třicátého srpna 2007 létalo po tři hodiny nad územím USA letadlo B-52 s nákladem šesti raket AGM-129 Advanced Cruise Missiles opatřených jadernými hlavicemi W-80-1. Jeho úkolem měl být nukleární „preventivní útok“ na Írán ve spolupráci s Izraelem.

Mise neuspěla díky tomu, že skupina osob z Air Force a amerických zvláštních služeb odmítla tento rozkaz splnit.

Dvacátého čtvrtého září 2007 bylo oznámeno, že podle zjištění ze zdrojů amerických a zahraničních informačních služeb měl B-52 nesoucí šest utajených raket 30. srpna odstartovat na Blízký východ přes leteckou základnu Barksdale v Louisianě. Několik osob z Air Force však s podporou pracovníků americké zpravodajské služby úspěšně odhalilo místo určení nukleárních zbraní a mise byla zrušena následkem vnitřní opozice uvnitř Air Force a americké zpravodajské služby. Informovaný zdroj současně potvrdil, že jedna ze šesti střel s nukleární hlavicí byla (a možná dosud je) nezvěstná.

O něco později oznámil Newsweek, že bývalý poradce viceprezidenta Cheneyho pro Blízký východ David Wurmser sdělil před několika měsíci malé skupině poradců, že Cheney uvažoval o tom požádat Izrael, aby zahájil raketový útok na íránské nukleární středisko v Natanzu. Cheney přitom tvrdil, že po íránském odvetném útoku by Spojené státy měly dost důvodů zahájit vlastní rozsáhlý útok na Írán.

Podle dalších zjištění byl americký útok na Írán s použitím nukleárních a konvenčních zbraní naplánován na stejnou dobu jako izraelský nálet 6. září na údajné syrské nukleární zařízení v Dajr az-Zwar u vesnice Tal Abjád v severní Sýrii blízko tureckých hranic. Izraelský útok pod krycím názvem Operace Orchard (Ovocný sad) měl zajistit důvod k americkému útoku na Írán. Podle vojenských zdrojů z obou stran Atlantiku jednoznačně existovalo spojení mezi izraelskou Operací Orchard a americkou operací Bent Spear (Ohnutý oštěp), jejíž součástí byl onen B-52 letící z letecké základny Minot v Severní Dakotě do Barksdale.

Existuje ještě další spojitost – vysoce utajený projekt Checkmate (Šachmat) Pentagonu se obíral plánem útoku na Írán od června 2007, tedy ve stejné době, kdy Cheney pracoval na scénáři společného izraelsko-amerického útoku na Írán. Do tohoto projektu, jenž prosákl na veřejnost v článku vojenského analytika Erica Margolise v londýnských Timesech patřících Rupertu Murdochovi, jsou zapojeny dvě desítky důstojníků Air Force, řídí jej brigádní generál Lawrence Stutzriem a jeho vrchním civilním poradcem je dr. Lani Kass, bývalý důstojník izraelské zpravodajské služby. (Drobná oprava: Eric Margolis není podle mého názoru vojenský analytik, ale fejetonista v kanadském Toronto Sun. Editor) Stutzriem a Kass odpovídají přímo šéfovi Air Force generálu Michaelovi Moseleymu. Kass se specializuje na počítačovou válku, do níž patří zajištění „informační blokády“ takového druhu, jakou uvalila izraelská vláda na izraelská média pro případ leteckého útoku na údajné syrské „nukleární zařízení“.

Potom co americké Air Force odmítly dopravit šest střel s nukleárními hlavicemi na Blízký východ, pustil se Izrael do svého útoku na Sýrii s úmyslem zostřit napětí mezi Washingtonem na jedné a Damaškem, Teheránem a Pchjongjangem na druhé straně.

Neokonzervativní propaganda se pustila do šíření tvrzení o spolupráci Bushových tří států „osy zla“ – Sýrie, Íránu a Severní Koreje – ve společném nukleárním zařízení v severní Sýrii, aby tím ospravedlnila izraelský útok na Sýrii a připravila půdu pro rozsáhlý útok americké armády na Írán.

Zdroje

Článek byl publikován 4.4.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.